سفیر جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان:

میزان تبادل تجاری ایران با ارمنستان باید به یک میلیارد دلار برسد

1401/03/19 - 09:43 - کد خبر: 64962 نسخه چاپی

نصر: سفیر جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان گفت: علی‌رغم اینکه ارمنستان کشوری چسبیده به آذربایجان شرقی است، نتوانسته‌ایم میزان تبادل تجاری خود با این کشور را به بیش‌از نیم میلیارد دلار برسانیم و باید تلاش کنیم تا این میزان به یک میلیارد دلار برسد.

به گزارش نصر، عباس بدخشان ظهوری در ارتباطی وبیناری با جلسه کمیسیون کشاورزی، صنایع غذایی، آب و محیط زیست اتاق بازرگانی تبریز با موضوع «دیپلماسی اقتصادی و کشاورزی فراسرزمینی» با بیان این‌که کشورهای همسایه ظرفیت بسیار خوب و بزرگی برای انجام تبادلات مختلف تجاری دارند، خاطرنشان کرد: ما باید براساس دستور اکید آقای رئیس‌جمهور برنامه‌ریزی جدی و خوبی برای برقراری ارتباط با تمامی کشورهای همسایه داشته‌باشیم.
وی تاکید کرد: منافع ملی کشور باید در ارتباط با کشورهای همسایه مدنظر قرار گیرد و منافع ملی به ما حکم می‌کند که از هر روزنه و ظرفیتی برای ارتباط‌گیری با همسایگان خصوصاً در مواقعی که سایر کشورها رفتارهای ناجوانمردانه‌ای در قبال ما انجام می‌دهند، استفاده کنیم.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان با بیان این‌که جاذبه ارمنستان تنها در خود این کشور خلاصه نشده و ارمنستان یک پل ارتباطی بسیار خوب بین جمهوری اسلامی ایران اتحادیه اوراسیا و اتحادیه اروپا است، تاکید کرد: با توجه به این‌که ارمنستان دارای تعرفه‌های ترجیحی با مجموعه کشورهای اتحادیه اروپا است، ما می‌توانیم از این ظرفیت برای باز صادرات کالاهای خود استفاده کنیم که این کار در حال حاضر انجام می‌شود اما عدد پایینی است و باید برای ارتقای این عدد اقداماتی از سوی استان‌های هم‌جوار با ارمنستان انجام شود.
وی اضافه کرد: ارمنستان چیزی حدود سه میلیون نفر جمعیت دارد و بسیاری از استان‌های هم‌جوار این کشور، شرایط اقلیمی بسیار خوبی دارند که ما می‌توانیم از فناوری‌های جدید کشاورزی که به برکت نظام جمهوری اسلامی به دست آورده‌ایم در این کشور استفاده کنیم.
وی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص ظرفیت‌های دام‌پروری ارمنستان نیز گفت: مراتع بسیار خوب و مناسبی در این کشور وجود دارد و حتی سال گذشته که ارمنستانی‌ها با یک خشک‌سالی نسبتاً شدیدی مواجه شدند، مراتع این کشور همچنان سرسبز و پرآب بوده و ما می‌توانیم به‌صورت فصلی از این فضای دامی استفاده کنیم.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان در ارتباط با بحث باغداری نیز افزود: اکنون کشاورزان ارمنستان در مزارع این کشور به‌صورت سنتی باغداری می‌کنند و اخیراً بعضی از هم‌وطنان خوش‌ذوق ما تعدادی از باغات ارمنستان را خریداری کرده و موجب بالا رفتن سطح محصولات نیز شدند و من معتقد هستم ما می‌توانیم با استفاده از دانش متخصصان عرصه کشاورزی از این ظرفیت استفاده کرده و حتی در بحث صادرات مشترک محصولات کشاورزی نیز همکاری داشته‌باشیم.
وی با تاکید بر اهمیت بهره‌گیری از ظرفیت محصولات ارگانیک کشورمان خاطرنشان کرد: محصولات ارگانیک می‌توانند به‌عنوان یکی از برندهای اصلی ایران مطرح شوند چراکه ما در تمامی بخش‌ها در حوزه ارگانیک حرفی برای گفتن داریم اما ارمنستان به شدت از نظر علمی عقب بوده و نیازمند این دانش است و با توجه به این‌که کشورهای اروپایی پول زیادی بابت خرید محصولات ارگانیک پرداخت می‌کنند، ما در این عرصه حرف‌های زیادی برای گفتن داریم و می‌توانیم از این ظرفیت نهایت استفاده را ببریم.
بدخشان ظهوری در خصوص بحث شیلات با اشاره به وجود منابع آبی فراوان در ارمنستان خاطرنشان کرد: با توجه به بالا بودن قیمت شیلات و آبزیان در ارمنستان و سایر کشورهای اتحادیه اوراسیا ما می‌توانیم استفاده بسیار خوبی در زمینه شیلات نیز داشته باشیم.
وی تاکید کرد: حلقه مفقوده ما در بسیاری از فعالیت‌های سرمایه‌گذاری عدم شناخت از وضعیت و اطلاعات موجود است و ما می‌توانیم آمار و اطلاعات دقیقی از وضع موجود تا رسیدن به وضع مطلوب را تهیه کرده و در اختیار افراد علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در این حوزه قرار دهیم تا آن‌ها با آگاهی پای به این عرصه بگذارند.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان در بخش دیگری از سخنان خود متذکر شد: باید دانشجویان که افرادی متخصص، خلاق و مبتکری هستند، به‌جای حفظ مطالب و دروس به سمت واقعیت‌هایی که روی زمین مانده هدایت شوند؛ چراکه اکنون به‌دلیل نبود داده و پردازش علمی در بسیاری از کارها دچار سردرگمی شده‌ایم و دانشگاه‌ها می‌توانند این مشکل را با سوق دادن پایان‌نامه‌ها به سمت این مسائل و ارتباط دادن دانشجویان با وزارت جهاد کشاورزی حل کنند.
وی در خصوص شرکت‌های دانش بنیان کشورمان نیز گفت: ظرفیت‌های علمی و دانشگاهی زیادی در ارمنستان وجود دارد و شرکت‌های دانش بنیان می‌توانند با استفاده از توانایی‌های علمی و تخصصی خود به طرف ارمنستانی نشان دهند که می‌توانند سطح کیفیت کشاورزی و سایر واحدهای این کشور را بالا ببرند و از این طریق می‌توان صادرات دانش و تولید و همکاری مشترک نیز بین دو کشور شکل داد.
بدخشان ظهوری در خاتمه تاکید کرد: ما باید تمامی موانع دست‌وپاگیر موجود در حوزه‌های مختلف ازجمله گمرک، جهاد کشاورزی و ... را اصلاح یا رفع کنیم؛ چراکه هرچقدر بتوانیم در تجارت با کشورهای همسایه روان‌تر و ساده‌تر و با رعایت منافع ملی عمل کنیم و طرف مقابل نیز این یقین را داشته باشد که از این تبادل تجاری سود خواهد برد، می‌توانیم گام‌های روبه جلویی برداریم.
رییس کمیسیون کشاورزی، صنایع غذایی، آب و محیط زیست اتاق تبریز در این جلسه با اشاره به اهمیت ویژه آب در جوامع امروزی گفت: ما در گذشته از نظر منابع آبی بسیار غنی بوده اما به تدریج آب های زیرزمینی و ذخایر آبی ما در حال کم شدن هستند و این امر اهمیت کشت فراسرزمینی را بیش از پیش نمایان می سازد. 
قاسم قویدل ادامه داد: برای پیشبرد موضوع کشت فراسرزمینی نیازمند برنامه ای جدی و اصولی هستیم که طی جلسات متعددی شنونده نقطه نظرات سفیران کشورهای همجوار و کارشناسان این حوزه خواهیم بود که در جلسه پیش رو، ظرفیت های حوزه مورد نظر در کشور ارمنستان به اشتراک گذاشته می شود. 
انتهای پیام/
میزان تبادل تجاری ایران با ارمنستان باید به یک میلیارد دلار برسد خبرگزاری ایسنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار