با آغاز نشست دوجانبه در کاخ سفید؛

ترامپ رابطه آمریکا با رئیس جمهور ترکیه را ستود

1398/08/23 - 08:06 - کد خبر: 6448 نسخه چاپی

نصر: رئیس جمهور آمریکا در آغاز نشستی دوجانبه با همتای ترکیه ای خود، رابطه آمریکا با این مقام بلندپایه آنکارا را ستود.

به گزارش نصر به نقل از رویترز، در حالی که رؤسای جمهور آمریکا و ترکیه روز چهارشنبه به منظور حل و فصل اختلافهای دوجانبه- از سیاست در قبال سوریه گرفته تا خرید سامانه پدافند موشکی «اس- ۴۰۰» از روسیه توسط آنکارا- با یکدیگر دیدار می کنند، «دونالد ترامپ» رابطه کشور متبوع خود با «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه را ستود.

این استقبال گرم ترامپ از رئیس جمهور ترکیه به رغم خشم اعضای کنگره آمریکا از تهاجم نظامی آنکارا به خاک سوریه برای عقب راندن شبه نظامیان کرُد سوری صورت می گیرد؛ نیرویی که شریک اصلی واشنگتن در نبرد علیه داعش به شمار می رفت.

ترامپ در حالی که در دفتر کار خود در کاخ سفید در کنار اردوغان نشسته بود، گفت: «ما مدت زمانی طولانی است، تقریباً از همان روز اول با یکدیگر دوست بوده ایم. ما کشور یکدیگر را درک می کنیم. ما درک می کنیم که اهل کجا هستیم».

سپس ترامپ درباره اردوغان و همسرش گفت که «آنها در کشورشان و در منطقه بسیار مورد احترام هستند».

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه گفت که با اردوغان درباره خرید سامانه پدافند موشکی «اس- ۴۰۰» روسیه توسط آنکارا و همچنین یک توافق تجاری احتمالی با ارزش ۱۰۰ میلیارد دلار گفتگو خواهد کرد.

گفتنی است که پس از عملیات نظامی ترکیه علیه نیروهای کُرد و متحد آمریکا در خاک سوریه، مقامات واشنگتن و آنکارا در روابط خود بر سر سوریه با بحران جدیدی مواجه شدند.

اوایل سال جاری میلادی، مقامات آمریکا از ترکیه به دلیل خرید سامانه پدافند موشکی از روسیه بسیار خشمگین شدند زیرا به زعم آنان، این سامانه با تجهیزات ناتو از جمله جتهای جنگنده «اف- ۳۵» سازگاری ندارد.

انتهای پیام/

ترامپ رابطه آمریکا با رئیس جمهور ترکیه را ستود نصر

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار