معاون استاندار آذربایجان شرقی:

وزارت علوم اعتبار ویژه به دانشگاه های قطب در حوزه دانش بنیان اختصاص دهد

1401/03/10 - 20:38 - کد خبر: 64297 نسخه چاپی

نصر: معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی با تاکید بر تقویت شرکت‌های دانش بنیان و مراکز رشد جهت افزایش ارزش افزوده و توان رقابتی و توسعه پایدار در عرصه اقتصاد از وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خواست اعتبار ویژه به دانشگاه های قطب در این حوزه همچون تبریز اختصاص یابد.

به گزارش نصر، محمد کلامی روز سه شنبه در جلسه معارفه رئیس دانشگاه تبریز با حضور وزیر علوم افزود: دانشگاه های نسل اول عموما آموزش محور بودند، در نسل دوم پژوهش نیز به آن اضافه شد و در نسل سوم کارآفرینی مورد توجه قرار گرفت.
وی با اشاره به اینکه دانشگاه های نسل چهارم و پنجم ارزش آفرین هستند،  ادامه داد: برای اینکه به توسعه پایدار دست یابیم باید دانشگاه در تعریف کیفی و هنجارهای توسعه پایدار حضور موثری داشته باشد و تعاریف مشخصی را برای هنجارهای توسعه ارایه دهد.
کلامی اظهار داشت: در این صورت می توانیم انسان های مناسب تری را تربیت کرده و شخصیت ها و گفتمان هایمان در مسیر توسعه پایدار قرار گیرد و درخواست ما از وزیر علوم این است تا دانشگاه در تعریف کیفی هنجارهای توسعه پایدار حضور موثر و پررنگی داشته باشد.
وی گفت: در گذشته علوم به صورت طولی رشد پیدا کرده اما تحولات اجتماعی و اقتصادی اکنون ایجاب می کند علوم بین رشته ای و علومی که در جامعه و اقتصاد حضور موثری داشته باشد تقویت شود خوشبختانه وزارت علوم توجه ویژه ای به علوم بین رشته ای داشته است.
وی ادامه داد: با توجه به تحولات اجتماعی رشته هایی که بتوانند حوزه های مختلف را همزمان پوشش دهند برای توسعه کشور یک پیش شرط و پیش نیاز مهم و موثر است.
کلامی با بیان اینکه توجه و حرکت به سمت پژوهش و فناوری بسیار مهم است، گفت: دانشگاه باید بتواند تحولات و نیازهای اقتصادی را رصد کرده و مطالعه کند و بتواند در قالب رساله ها و پژوهش ها به صورت مستقیم و غیرمستقیم به توسعه پایدار اقتصادی کشور کمک موثر و به هنگامی را ارایه دهد.
وی ادامه داد: دانشگاه ها باید توجه ویژه ای به مقوله شرکت های دانش بنیان داشته باشند تا بتوانیم محصولاتی در تراز بازارهای جهانی تولید کنیم وگرنه تقلید ار تولید کشورهای دیگر در نهایت فقط جوابگوی بازارهای داخلی با وضع محدودیت های تعرفه ای و گمرکی خواهد بود.
انتهای پیام/
وزارت علوم اعتبار ویژه به دانشگاه های قطب در حوزه دانش بنیان اختصاص دهد خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار