محمدباقر قالیباف:

دانش بنیان‌ها عاملی برای رفع نیازهای کشور شده‌اند

1401/03/08 - 21:33 - کد خبر: 64087 نسخه چاپی

نصر: رییس مجلس شورای اسلامی مراکز و شرکت‌های دانش بنیان را عاملی برای رفع نیازهای کشور دانست و گفت: دانش بنیان‌ها سبب شدند یک قدم بزرگ برای حل مشکلات اقتصادی کشور برداریم.

به گزارش نصر، محمدباقر قالیباف عصر روز یکشنبه در مراسم افتتاحیه رویداد ملی عصر امید که در نمایشگاه علمی پژوهشی و فناوری دانشگاه آزاد برگزار شد با تسلیت به خانواده‌های داغدار حادثه ساختمان متروپل در آبادان گفت: امروز دانشگاه از تمام نقاط خاص خود استفاده کرده و در بین مردم نفوذ کرده و فراگیر شده است.
رییس مجلس شورای اسلامی افزود: دانش بنیان‌ها سبب شدند نیازهای خودمان بر طرف کنیم و یک قدم بزرگ برای حل مشکلات اقتصادی کشور که چالش‌های جدی و اساسی برای ما ایجاد کرده است، برداریم.
وی با بیان اینکه هر فردی برای منفعت مردم تلاش کند، برای همیشه ماندگار خواهد شد، تصریح کرد: در هر کجای این نظام  همه مکلف هستیم در مسیر دین و نصرت الهی گام برداریم.
قالیباف با اشاره به ۴۰ سالگی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: در آن زمان هنگامی که صدها هزار جوان پشت درها منتظر صندلی خالی دانشگاه‌ها بودند، دانشگاه آزاد توانست شش میلیون جوان را به این مسیر سوق دهد و شرایط تحصیل آنها را فراهم کند.
وی اضافه کرد: در گام دوم انقلاب اسلامی امیدوارم این نهاد علمی و مردمی بتواند بر اساس سیاست‌نامه‌ای که مقام معظم رهبری برای گام دوم انقلاب اسلامی مشخص کردند، بار اساسی از کشور بردارد.
رییس مجلس شورای اسلامی لازمه همه دانشگاه‌ها و نهادهای علمی را آمادگی برای ایده‌پردازی و تولید ادبیات عالمانه آن اعلام کرد و گفت: دانشگاه عامل بسیج همه ظرفیت‌ها برای این کار است و بار اصلی تحقق بیانیه رهبر معظم انقلاب اسلامی بر دوش محیط‌های دانشگاهی است.
وی با تاکید براینکه تحقق بیانیه گام دوم انقلاب به روحیه جهادی دانشگاه‌ها نیاز دارد، افزود: وقتی حرف از جهاد می‌شود؛ یعنی خودمان را مقابل یک دشمن می‌بینیم. این نوع کار کردن، تلاش و عمل برای همه مردم انگیزه ایجاد می‌کند و با این روحیه عزت کشور محقق شده و نیازهای کشور برطرف می‌شود.
قالیباف با تاکید بر اینکه برای کارآمدی دین در جامعه، باید بعد مادی و معنوی مردم در این خصوص تامین شود، گفت: این وظیفه ما و همه مسوولان است که در راه تحقق آن باید خدا باور و مردم باور باشیم.
وی با اشاره به ویژگی دانشگاه آزاد اسلامی اظهار کرد: دانشگاه آزاد یک نهاد مردمی و منحصر به فرد است؛ به شرطی که حرکت خود از پایین به بالا را ادامه دهد. ما در مجلس شورای اسلامی نیز به عنوان خدمتگزار ملت سعی کردیم اولویت را حل مشکلات قرار دهیم که یک نمونه از آن قانون جهش تولید دانش‌بنیان است که در اردیبهشت امسال ابلاغ شد و در حال اجراست.
رییس قوه مقننه ادامه داد: قانون تسهیل در صدور مجوزهای کسب و کار از دیگر قوانینی است که در مجلس به تصویب رسید. البته قانون حمایت از شرکت های دانش‌بنیان به جوانانی که به پیش‌آهنگ کشور هستند بستگی دارد که در راه رفع مشکلات حرکت کنند.
رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت: ما به کسی مستضعف می‌گوییم که ظرفیت بالقوه دارد؛ ولی امکان بالفعل شدن آن را ندارد. ولی دانشگاه آزاد اسلامی ظرفیت جوانان مناطق محروم را بالفعل می‌کند. این دانشگاه در بخش سراهای نوآوری پیشرو است و ما نیز برای آن صندوق سرمایه‌گذاری پیش‌بینی کرده‌ایم و موانع قانونی را در این زمینه برداشته‌ایم.
قالیباف خاطرنشان کرد: ایران اسلامی در بعد مادی ظرفیت‌هایی دارد که می‌توان با استفاده از آن در کشور ثبات اقتصادی حاکم کرد. امیدوارم دانشگاه‌ها و در رأس آن دانشگاه آزاد اسلامی در راستای گام دوم انقلاب اسلامی گام بردارد.
انتهای پیام/
 دانش بنیان‌ها عاملی برای رفع نیازهای کشور شده‌اند خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار