خبر/

وزیر خارجه عمان مذاکرات محرمانه درباره برجام را رد کرد

1401/03/07 - 17:59 - کد خبر: 63974 نسخه چاپی

نصر: وزیر امور خارجه عمان در بخشی از گفت‌وگو با یک روزنامه فرانسوی صحت برخی گزارش‌ها درباره وجود مذاکرات محرمانه میان ایران، آمریکا و عمان درباره احیای توافق هسته‌ای را تایید نکرد.

به گزارش نصر، بدر البوسعیدی، وزیر امور خارجه عمان در گفت‌وگو با روزنامه فرانسوی فیگارو  وجود مکالمات محرمانه میان عمان، ایران و آمریکا را تایید نکرد اما اظهار کرد که توافقی جدید در راستای احیای توافق هسته‌ای که آمریکا در سال ۲۰۱۸ از آن خارج شده بود و تاکنون به مرحله اجرایی نرسیده است، به نفع خاورمیانه و جهان می‌باشد.
مذاکرات وین که در راستای احیای توافق هسته‌ای و لغو تحریم‌های ایران در آوریل ۲۰۲۱، مدتی پس از روی کار آمدن دولت جو بایدن در آمریکا، آغاز شد در پی برخی تحولات اخیر بین‌المللی از جمله حمله روسیه به اوکراین و کشمکش‌های  تهران - واشنگتن بر سر برخی مسائل باقی‌مانده در مذاکرات، فعلا متوقف شده است.
عمان از معدود کشورهای منطقه بوده است که به تسهیل روند دیپلماسی در زمینه مذاکراتی که به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ انجامید و به تسهیل تلاش‌های دیپلماتیک برای احیای توافق هسته‌ای از زمان آغاز مذاکرات وین کمک کرده و همواره حمایت خود از حصول یک توافق در این زمینه را ابراز داشته است.
در این راستا، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران اخیرا در بخشی از جلسه پرسش و پاسخ در حاشیه اجلاس داووس سوئیس درباره توافق هسته‌ای اظهار داشت: من فکر می‌کنم آمریکایی ها خیلی خوب می‌دانند. اگر بخواهند به برجام بارگردند رئیس بایدن خیلی خوب می‌فهمد که برای بازگشت چه کار کند. به نظرم مهمترین مسئله این است که تحریم‌های اقتصادی ایران به نحو موثری برداشته شود، فشارهای حداکثری دوره ترامپ از میان برداشته شود. ما چیز زیادی نمی‌خواهیم. در واقع تمرکز کردن به موضوعات دیگر رفتار و واکنش درستی نیست. آمریکایی‌ها خوب می‌دانند واقعیت‌ها چیست و چه کار باید بکنند.
وزیر امور خارجه تأکید کرد:‌ ما پنجره دیپلماسی را باز گذاشتیم، برای رسیدن به توافق خوب و پایدار مصمم هستیم و همواره ابتکارات طرف ایرانی کمک کرده فضای مذاکره و گفت‌وگو باز شود.
سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز مدتی پیش در یکی کنفرانس خبری در این باره گفت: ما همچنان منتظر پاسخ واشنگتن به خواسته‌های منطقی و اصولی ایران و متنی هستیم که ایران و ۱+۴ در مورد آن توافق کرده‌اند. فکر می‌کنیم واشنگتن می‌داند که باید چه کاری کند که توافق در دسترس‌تر از آن چیزی که امروز است قرار گیرد. در مسیر درستی حرکت شده و ابتکارات خوبی هم بر روی میز است. فکر می‌کنیم یک تصمیم سیاسی در واشنگتن گرفته شود می‌توانیم پرونده این مذاکرات را ببندیم.
انتهای پیام/
وزیر خارجه عمان مذاکرات محرمانه درباره برجام را رد کرد خبرگزاری ایسنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار