معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی؛

کاهش ۱۴ درصدی آب سد قلعه چای عجب‌شیر

1401/03/05 - 13:38 - کد خبر: 63822 نسخه چاپی

نصر: معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی از کاهش ۱۴ درصدی مخزن ذخیره آب سد قلعه چای عجب شیر نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد.

به گزارش نصر، مجتبی  جلیل زاده معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی در جلسه کارگروه حفاظت از منابع آب شهرستان عجب شیر گفت: در مدت مشابه سال گذشته حدود ۲۸ میلیون متر مکعب حجم آب این سد بود و امسال حدود ۲۶ میلیون مترمکعب آب پشت این سد ذخیره شده است.
وی با اشاره به کاهش سه درصدی مخازن سدها نسبت به سال گذشته افزود: با توجه به به تداوم خشکسالی در سال آبی جاری و به تبع آن عدم تغذیه کافی مخازن آب زیرزمینی در مدت زمان سپری شده، پیش بینی می شود در صورت تداوم کاهش بارندگی ها در ماههای پیش رو، میزان افت سطح آب های زیرزمینی و کسری مخازن بیشتر دشت ها در انتهای سال آبی جاری افزایش یابد.
معاون حفاظت و بهره برداری آب منطقه ای آذربایجان شرقی با بیان اینکه برای تکمیل شبکه پایاب سد قلعه چای نیاز ۷۸۰میلیارد تومان اعتبار نیاز است تا ساحل چپ و راست رودخانه قلعه چای تکمیل شود افزود: ۲۲.۵ کیلومتر از شبکه اصلی پایاب این سد لوله گذاری شده که حدود ۸۰۰میلیارد تومان هزینه شده است.
وی از مطالعه تصفیه خانه آب شرب به مقدار سه میلیون متر مکعب آب از سد قلعه چای خبرداد .
جعفر قادری فرماندار عجب شیر نیز در این جلسه بر مدیریت مصرف آب و توزیع عادلانه آب تاکید کرد و افزود: این شهرستان از وجود سد قلعه چای در مصارف آب در بخش کشاورزی استفاده مطلوبی ندارد چراکه تکمیل نبودن پایاب سدقلعه چای و آبیاری نشدن زمین های کشاورزی به صورت مدرن و نبود ابزار اندازه گیری آب آبیاری در روش های آبیاری سنتی مشکلاتی در حوزه توزیع آب کشاورزی بوجود می آورد.
فرماندار عجب شیر با اشاره به اینکه کل وسعت پایاب سد قلعه چای بیش از هفت هزار هکتار است، افزود: تامین به موقع آب توسط شرکت آب منطقه‌ ای استان، امکان توسعه آبیاری تحت فشار در پایاب سدهای این شهرستان را فراهم می کند.
وی با بیان اینکه ۵۲ درصد از آب مزارع این شهرستان از آب های زیرزمینی و ۴۸ درصد از سد قلعه چای عجب شیر تامین می شود، افزایش رهاسازی از آب سد برای اراضی شهرستان را خواستار شد.
فرماندار عجب شیر با بیان اینکه ۲۷ میلیون متر مکعب آب کشاورزی از سد قلعه چای عجب شیر تامین می شود، افزود: تا کنون بیش از ۹میلیون متر مکعب آب به بخش کشاورزی تخصیص داده شده است و با توجه به کاهش بارندگی و میزان ذخیره آب سد قلعه چای کفاف مصرف کشاورزی شهرستان را نمی کند.
وی کنترل آب کشاورزی و افزایش سهمیه آب در بخش کشاورزی از سد قلعه چای و نظارت بر قیمت آب چاهای کشاورزی توسط امور آب شهرستان را خواستار شد و افزود: با توجه به افزایش بیش از اندازه قیمت آب چاهای کشاورزی که موجب اعتراض کشاورزان منطقه شده باید امور آب هر چه سریع بر نرخ آب بهاء چاه های کشاورزی که ۵۲درصد آب مزارع شهرستان را تامین می کند را تعیین تکلیف کند.
سد قلعه چای عجب‌شیر در ۲۰ کیلومتری این شهرستان واقع شده که در آذرماه ۱۳۸۷ به بهره‌برداری رسیده است.
انتهای پیام/
کاهش ۱۴ درصدی آب سد قلعه چای عجب‌شیر خبرگزاری ایرنا


نظرها بسته شده اند

نمایش 0 نظر

پژوهشیار