یادداشت نصر/

کاش بدانند غم نان یعنی چ...

1398/08/21 - 16:40 - کد خبر: 6286 نسخه چاپی

نصر: «نان» ديگر خودرو يا مسکن نيست که وزرا بگويند مردم نخرند و با کاهش تقاضا، قيمت‌ ها تعديل شود. همچنين گرسنگي همچون درد مفاصل نيست که نان حکم فيزيوتراپي داشته باشد و مسئولان در قبال نياز مردم از عبارت «خودت بمال» استفاده کنند.

نان از آن دست اقلامی است که قیمت آن اهمیت فراوانی برای عموم جامعه دارد. به همین جهت دولت ‌ها و مسئولان ذیربط در نرخ‌ گذاری آن همواره جانب احتیاط را در نظر می ‌گیرند و آن را همانند بنزین جزو کالاهای استراتژیک به حساب می ‌آورند.
به همین دلیل است که دولت پس از دی ماه 93 تاکنون در مقابل افزایش بهای نان سد مقاومتی ایجاد کرده بود و شاید اگر تورم سال جاری و کاهش قدرت خرید کارکنان نانوایی ‌ها نبود، تا پایان فعالیت دولت دوازدهم تغییری در این زمینه به وجود نمی ‌آمد؛ اما افزایش هزینه‌ تولید نان و اداره نانوایی ‌ها سرانجام سد مقاومتی دولت را شکست و مسئولان به تغییر قیمت‌ ها رضایت دادند.
همین اتفاق کافی بود تا بعضی از نانوایی ‌ها حتی ترسی از حضور بازرسان سازمان حمایت و تعزیرات نداشته باشند و با آسودگی خاطر نان تولیدی خود را بالاتر از قیمت ‌های مصوب به مشتریان بفروشند؛ اتفاقی که ممکن است نارضایتی عمومی را در پی داشته باشد و اگر با آن برخورد نشود به سایر نانوایی ‌ها نیز سرایت کند.
براساس نرخ ‌نامه جديد قيمت نان سنگک ساده يارانه‌اي هزارو 200 تومان، نان سنگک ساده آزادپز هزارو 800 تومان، نان سنگک آزادپز يکرو کنجدي دوهزارو 500 تومان و دو رو کنجدي آزادپز سه هزار تومان است.
همچنين قيمت نان بربري ساده دولتي ‌پز براساس نرخ‌ نامه مصوب جديد یک هزار تومان و آزادپز یکهزارو 500 تومان بوده و حداکثر قيمت بربري با کنجد براي آزاد‌پزها دوهزار تومان است. نان لواش گردان دولتي‌ پزدر نرخ‌ نامه جديد 300 تومان و تافتون سنتي دولتي ‌پز 550 تومان اعلام شده است.
با اينکه اين قيمت ‌ها اعلام شده و سازمان حمايت و تعزيرات حکومتي بارها به برخورد با متخلفان تاکيد کرده ‌اند و حتي در اين زمينه طرحي را به اجرا گذاشته ‌اند، اما هنوز که دو ماه از افزايش قيمت ‌ها زمان نگذشته، برخي از نانوايي‌ هاي آزادپز فرصت را غنيمت شمرده و روي به گران ‌فروشي آورده ‌اند؛ به شکلي که نانوايي‌ ها براي اضافه ‌کردن کنجد يا بعضي از سبزيجات به نان حداقل هزار تومان روي قيمت تعيين‌ شده مي‌ کشند.
اين در حالي است که پيش از اين رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت اعلام کرده بود که نانوايان براي هر نوع افزودني حداکثر مجاز به اخذ مبلغ 500 تومان هستند. در چنين شرايطي از مسئولان انتظار مي ‌رود که از هرگونه رفتاري نسبت به سوء استفاده متخلفان بپرهيزند و در طرحي که گذاشته ‌اند اين گروه از نانوايان را با جريمه ‌هاي سنگين مواجه کنند.
نان از اقلامي است که جزو نيازهاي ضروري خانوار به حساب مي‌آيد و با توجه به فرهنگ عمومي جامعه نشانه رزق و روزي و برکت به حساب مي‌آيد؛ به همين دليل از مسئولان ذي‌ربط انتظار مي‌رود که حداقل در اين زمينه با حساسيت بيشتري عمل کنند و اجازه ندهند که بازار نان هم دچار سرنوشتي همچون ساير بازارها شود.
ميزان يارانه‌ اي که به خريد گندم و عرضه آن پرداخت مي‌شود، خود گواه روشني از حساسيت بالاي دولت نسبت به اين کالاست. کالايي که همچون بنزين، بالا و پايين شدن قيمتش مي ‌تواند افکار عمومي را تحت تاثير قرار دهد.
به همين دليل پيش از مهر ماه سال جاري، آخرين بار دي ماه سال 93 بود که قيمت نان با افزايش مواجه شده بود، اما در پنج سال گذشته دولت از ايجاد هرگونه گراني در اين کالا مخالفت کرده و همواره قيمت نانوايي ‌ها را زير نظر داشته است.
البته اين نانوايي‌هاي آزادپز بوده‌ اند که با ترفندهاي مختلف نظير افزودن کنجد يا سبزيجات مختلف سرانجام به قيمت دلخواه مي ‌رسيدند و به سودي بيش از حق خود دست مي ‌يافتند. حال دوباره همين نانواها در نقش نان‌ب ُر ظاهر شده‌ اند و با گران‌ فروشي نان، قصد دارند تمام زحمات دولت را نقش بر آب کنند.

 

سحر مغفرت

انتهای پیام/

کاش بدانند غم نان یعنی چ... نصر

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار