مدیرکل امور اجتماعی استانداری؛

زنان سرپرست خانواده آذربایجان‌غربی در اولویت اشتغال قرار دارند

1398/08/20 - 16:29 - کد خبر: 6202 نسخه چاپی

نصر: مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری آذربایجان‌غربی گفت: بر اساس مصوبه کارگروه فرهنگی و اجتماعی، سلامت، زنان و خانواده استان، زنان سرپرست خانوار در اولویت اشتغال در کارگاه‌ها و واحدهای تولیدی قرار می‌گیرند.

به گزارش نصر به نقل از ایرنا، سیدهادی طباطبایی امروز در جلسه کارگروه فرهنگی، اجتماعی، سلامت، زنان و خانواده شهرستان تکاب افزود: اولویت قراردادن اشتغال زنان سرپرست خانوار در راستای برنامه‌های کاهش آسیب‌های اجتماعی اجرا می‌شود و تحقق مطلوب آن نیازمند همکاری ادارات و دستگاه‌های اجرایی و تعامل تولیدکنندگان و صاحبان کارگاه‌ها و صنایع است.

وی بیان کرد: از سال گذشته تاکنون ۱۷ برنامه کاربردی مختلف در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی و ارتقا و بهبود شاخص‌های سلامت و خانواده در آذربایجان‌غربی اجرا شده است.

وی با اشاره به فعالیت ۹ دفتر تسهیل‌گری در ارومیه، اظهار داشت: دفاتر تسهیل‌گری نقش موثری در بهبود شاخص‌های اجتماعی و کاهش آسیب‌ها دارد و باید تلاش شود تا این دفاتر در سایر شهرهای استان نیز راه‌اندازی شود.

وی با بیان اینکه تسهیل شرایط برای ایجاد سازمان‌های مردم‌نهاد نشانه توجه ویژه دولت به سمن‌هاست، ادامه داد: برای کاهش آسیب‌های اجتماعی باید از مشارکت‌های مردمی و ظرفیت سازمان‌های مردم‌نهاد به نحو مطلوب‌تر استفاده شود.

«طباطبایی» افزود: با توجه به انتخاب تکاب به عنوان یکی از ۳۱ شهر آزمونه (پایلوت) توسعه کشور، باید مصوبه‌های کارگروه فرهنگی و اجتماعی در این شهرستان به طور دقیق اجرا شود؛ این شهرستان سرمایه اجتماعی و مشارکت مردمی بالایی دارد و باید از این ظرفیت در راستای توسعه و پیشرفت منطقه استفاده شود.

فرماندار تکاب نیز در این جلسه گفت: برای دستیابی به توسعه پایدار باید نقش اجتماعی زنان تقویت و مشارکت آنان در ابعاد مختلف افزایش یابد.

محمود زمانی با اشاره به جایگاه ویژه و منزلت اجتماعی زنان در آموزه‌های دین مبین اسلام، افزود: در فرآیند توسعه و ارتقای جایگاه زنان باید نگاه‌ها و نگرش‌ها به این قشر عظیم جامعه تغییر و بهبود یابد و از رفتارهای تبعیض‌آمیز پرهیز شود.

وی اظهار داشت: بر اساس آمارها، زنان در تکاب همواره مشارکت ۸۰ درصدی در ادوار مختلف انتخابات داشته‌اند و این روند باید در سایر ابعاد نیز تقویت شود.

وی گفت: در موضوع مدیریت آسیب‌های اجتماعی نباید فقط با رویکرد روانشناسانه برخورد کرد بلکه باید در این زمینه به سمت راهکارهای جامعه‌شناسانه حرکت کنیم.

وی بیان کرد: اداره‌ها و دستگاه‌های اجرایی تکاب وضعیت فعلی شاخص‌های توسعه این شهرستان در بخش‌های مختلف را تهیه و تدوین کنند و سپس بر اساس آن و با برنامه‌ریزی اصولی برای رسیدن به معیارها و شاخص‌های کشوری فعالیت شود.

در دومین جلسه کارگروه فرهنگی، اجتماعی، سلامت، زنان و خانواده تکاب مشکلات و مسائل مختلف این حوزه و راهکارهای حل آنها مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

طلاق، فقر، بیکاری، همسرآزاری، اقدام به خودکشی، مشکلات زنان سرپرست خانوار و اعتیاد از مهمترین آسیب‌های اجتماعی تکاب طی چند سال اخیر است.

تکاب با ۸۱ هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان‌غربی واقع شده است که دو هزار و ۵۷۵ نفر از آنان زنان سرپرست خانوار هستند.

انتهای پیام/

زنان سرپرست خانواده آذربایجان‌غربی در اولویت اشتغال قرار دارند نصر

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار