رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل اعلام کرد:

کاهش شمار بستری مبتلایان بدحال کرونا در استان اردبیل به ۹ نفر

1401/02/01 - 13:05 - کد خبر: 61743 نسخه چاپی

نصر: رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل اعلام کرد: در ادامه روند نزولی شیوع کووید.۱۹، شمار مبتلایان بستری در بخش مراقبت‌های ویژه مراکز درمانی این استان طی شبانه‌روز گذشته به ۹ نفر کاهش یافت.

به گزارش نصر،  علی محمدیان اردی روز پنجشنبه در گفت و گویی افزود: در شبانه‌روز گذشته با پیشی گرفتن شمار افراد بهبود یافته مبتلای بستری نسبت به افراد بستری بدحال، ۱۰ نفر از مبتلایان بستری در مراکز درمانی استان اردبیل نیز پس از بهبودی نسبی و ادامه درمان در منزل ترخیص شدند.
وی بیان کرد: با تداوم روند نزولی شیوع، طی ۲۴ ساعت گذشته شمار بستری همزمان مبتلایان کرونا در مراکز درمانی استان اردبیل به ۴۹ نفر و آمار بستری روزانه در این استان نیز به ۱۴ نفر رسیده است.
بنا به اعلام وی، با صفر شدن شمار فوتی‌های کرونا در استان اردبیل برای هجدهمین بار در ماه نخست سال جاری در شبانه‌روز گذشته، مجموع جان‌باختگان ۶ موج شیوع کرونا در این استان طی ۲۶ ماه گذشته در رقم ۲ هزار و ۷۹۹ نفر باقی ماند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل همچنین بیان کرد: هم‌اکنون شهرستان‌های اردبیل، نیر، خلخال، مشگین‌شهر، سرعین، نمین، اصلاندوز، بیله‌سوار و کوثر در وضعیت زرد و شهرستان‌های گرمی و پارس‌آباد در وضعیت آبی شیوع کرونا قرار دارند.
دکتر محمدیان‌اردی با اشاره به تزریق ۲ میلیون و ۲۰۹ هزار و ۱۶ دُز واکسن نوبت اول دوم و دوم و سوم در استان اردبیل، نرخ تزریق نوبت اول واکسن کرونا در این استان را ۹۹ درصد جمعیت هدف معادل ۹۶۴ هزار و ۹۲۰ دُز اعلام کرد.
وی همچنین نرخ تزریق نوبت دوم در استان اردبیل را حدود ۸۹ درصد معادل ۸۵۰ هزار و ۸۷۲ دُز ذکر کرد و گفت: این استان در تزریق نوبت اول و دوم واکسن کرونا، در رده استان اول و دوم کشوری قرار دارد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل اعلام کرد: دُز سوم واکسن کرونا برای ۳۹۳ هزار و ۲۲۴ نفر از شهروندان این استان تزریق شده که معادل ۴۱ درصد جمعیت هدف تعیین شده برای دریافت این نوع واکسن است.
وی افزود: تزریق دُز سوم واکسن کرونا در پیشگیری از ابتلا و کاهش شدت بیماری بسیار مهم است و همه مردم باید این دُز را تزریق کنند تا هم خود این افراد به ویروس کرونا مبتلا نشوند و هم سبب آلوده شدن دیگران نشوند.
دکتر محمدیان‌اردی با تاکید بر لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی گفت: افرادی که ۲ دُز واکسن کرونا زده‌اند و ۲ هفته از زمان واکسیناسیون آنها گذشته است، باید ماسک زده و دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کنند چون واکسیناسیون باعث پیشگیری از ابتلا نمی‌شود و تنها در پیشگیری از مرگ و میر موثر است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل بر استفاده از ماسک، ایجاد تهویه در فضاهای سرپوشیده و رعایت فاصله اجتماعی و لزوم پرهیز از دورهمی، عادی‌انگاری بیماری کووید.۱۹ و نیز استفاده مستمر از ماسک توسط شهروندان تاکید کرد.
به گزارش ایرنا، بالاترین آمار مربوط به فوت بیماران مبتلا به کرونا در استان اردبیل در هشتم آذرماه سال گذشته با ۲۲ فوتی، بیشترین آمار بستری روزانه مبتلایان کرونا با ۱۸۹ نفر و بالاترین رکورد بستری همزمان مبتلایان نیز با ۸۹۷ نفر در روز ۳۱ مردادماه ۱۴۰۰ به ثبت رسیده است.
انتهای پیام/
کاهش شمار بستری مبتلایان بدحال کرونا در استان اردبیل به ۹ نفر خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار