رئیس پژوهشگاه بین‌المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله:

بهسازی ساختمان‌های موجود از پژوهش‌های مهم حوزه زلزله است

1398/08/20 - 13:21 - کد خبر: 6173 نسخه چاپی

نصر:بهسازی ساختمان‌های موجود یا آسیب دیده از زلزله، تدوین دستورالعمل‌های بهسازی و مقاوم‌سازی، پروژه‌های مقاوم سازی مدارس، بیمارستان­‌ها، ساختمان­‌های عمومی ،نهایتاً آموزش مشاورین برای امر بهسازی و مقاوم سازی در کشور، نمونه‌ای از پژوهش‌های مهم کاربردی و جریان سازی‌های موفق پژوهشگاه بوده است.

به گزارش نصر به نقل از ایرنا، محمدکاظم جعفری روز دوشنبه در هشتمین کنفرانس بین‌المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله با اشاره به دستاوردهای ۳۰ سال فعالیت پژوهشگاه در چهار حوزه زلزله شناسی، ژئوتکنیک، سازه و مدیریت بحران اظهار داشت: نقطه آغاز شکل‌گیری آن پیشنهاد یونسکو به دولت جمهوری اسلامی ایران برای ایجاد موسسه‌ای جامع در همه حوزه‌های زلزله بود.

 وی در دانشگاه شهید بهشتی افزود:  وقوع زلزله منجیل برای پژوهشگاه تبدیل به فرصتی شد که امکان تحقیق و بررسی حداکثری از آن در همه زمینه‌های مرتبط با زلزله را فراهم آورد. نقطه قوت پژوهشگاه در مقایسه با سایر مراکز علمی بویژه دانشگاه‌ها، داشتن ویژگی‌هایی چون: امکان انجام کارگروهی (t↔ℜ™ w↵rk→ng)، تحقیقات بین‌رشته‌ای و از همه مهمتر پتانسیل جریان سازی در پژوهشگاه بود که توانست با برنامه‌ای منسجم و چند بعدی که البته از تجربیات جهانی نیز بهره‌گیری شده بود، اقدامات وسیع و چندبعدی را در دستور کار قرار دهد.

رئیس هشتمین کنفرانس بین‌المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله عنوان کرد: منظور از جریان سازی فرایندی­ است که با نیازسنجی آغاز، با تعریف صورت مسئله برای مشکلات پیش رو ادامه و نهایتاً  با تعریف و اجرای پروژه‌ها به تدوین دستورالعمل‌ها و محصولاتی که برای رفع نیازهای کشور ضروری است، منجر می‌شود.

وی اضافه کرد: اکنون و در آستانه ۳۰ سالگی فعالیت پژوهشگاه، پیشرفت‌ها و دستاوردهای مهم و انکارناپذیری در حیطه‌های زلزله شناسی، ژئوتکنیک، سازه و مدیریت بحران حاصل شده است که همه در نوع خود جریان‌ساز بوده و هستند. در عرصه مطالعات تکتونیک تهیه اولین نقشه گسل‌های فعال کشور، در زلزله شناسی تهیه مدل سرعت پوسته زمین، در عرصه زلزله شناسی مهندسی توسعه مدل‌های قانون میرایی و نقشه‌های خطر لرزه­‌ای، تهیه و تولید سنسورهای شتاب نگاری HAT، سامانه ارزیابی سریع رخدادهای لرزه‌ای ایران RAISE ؛ نمونه‌ای از فعالیت­‌های عمده صورت گرفته است.

جعفری ادامه داد: آزمایشگاه‌های دینامیک خاک و سازه اولین بار در کشور در پژوهشگاه راه اندازی شد و در حال حاضر با امکانات در دست بهره‌برداری و ساخت پژوهشگاه در سوهانک تهران، به جرات می‌توان گفت امکانات آزمایشگاهی پژوهشگاه جزء ۱۵ آزمایشگاه تراز اول دنیا در حوزه مهندسی زلزله بشمار می‌رود. ارزیابی مخاطرات ژئوتکنیکی و اثرات ساختگاهی از جمله فعالیت‌های پژوهشی-کاربردی پژوهشگاه هستند که از ابتدای تاسیس پژوهشگاه در مقیاس­‌های شهری، استانی و کشوری و همچنین در ساختگاه پروژه‌های زیرساختی کشور نقش مهمی را برای برآورد خطر زلزله ایفا کرده است.
در این راستا پژوهشگاه نقش کلیدی در شکل‌گیری نهضت مقاوم سازی مدارس و همراهی کامل با سازمان تجهیز و نوسازی مدارس هم در دفاع از تامین مالی مناسب در مجلس و هم در مرحله اجرائی داشته است.

وی تصریح کرد: دایره مطالعات آسیب پذیری و بهسازی و همچنین پایش سلامت سازه­‌ها فقط به ساختمان‌ها محدود نشده و پژوهشگاه تجربیات ارزشمندی را نیز در عرصه سازه‌های صنعتی مثل پالایشگاه­‌ها و صنایع پتروشیمی، پل‌ها، نیروگاه­‌ها، سدها و … بدست آورده است که می‌تواند  از جمله دستاوردهای جریان ساز پژوهشگاه بشمار آید.

رئیس پژوهشگاه بین‌المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله اظهار داشت: کمک به حاکمیت در نظام تصمیم سازی و تصمیم‌گیری در زمینه مدیریت بحران، طراحی و تدوین طرح‌های جامع کاهش ریسک در سطوح مختلف در کشور و نهایتاً آموزش همگانی با محوریت مدارس؛ از عمده نکات طرح شده در این حوزه بود.

وی افزود: آموزش همگانی از ابتدای تأسیس پژوهشگاه با هدف گسترش فرهنگ ایمنی در برابر زلزله در سطح جامعه و افزایش میزان آگاهی و دانسته‌های مردم جهت ارتقاء سطح آمادگی شکل گرفت. گروه آموزش همگانی عمده فعالیت‌های خود را حول دو محور آموزش و پژوهش پایه‌ریزی نموده و در این راستا توجه ویژه‌ای به آموزش، آگاهی و آمادگی کودکان، نوجوانان و جوانان با هدف رشد فرهنگ عمومی در زمینه ایمنی در آینده داشته است.

مانورهای سالانه که هر ساله در روز هشت آذر به طور سراسری در مدارس کل کشور تحت عنوان مدرسه ایمن-جامعه تاب‌­آور برگزار می‌گردد و امسال نیز شاهد اجرای ۲۱مین آن خواهیم بود، از جمله فعالیت‌های نادری است که در کمتر کشوری از جهان در این گستره و اندازه انجام می‌شود.

انتهای پیام/

بهسازی ساختمان‌های موجود از پژوهش‌های مهم حوزه زلزله است نصر

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار