کارشناس تکتونیک سازمان زمین شناسی آذربایجان شرقی؛

زلزله 5.9 ریشتری میانه را می‎توان به فعالیت سیستم گسلی تبریز مربوط دانست

1398/08/20 - 12:53 - کد خبر: 6165 نسخه چاپی

نصر: کارشناس تکتونیک سازمان زمین شناسی آذربایجان شرقی تاکید کرد: به طور کلی وقوع زلزله 5.9 ریشتری میانه و زلزله‌های روزهای گذشته در امتداد گسل تبریز را می‌توان به فعالیت سیستم گسلی تبریز مربوط دانست.

به گزارش نصر به نقل از ایسنا، رامین الیاس‌زاده در گفت‌وگو با رفتار شناسی زلزله میانه بیان کرد: زلزله میانه در محل تقاطع گسل مورب لغز چپ بر شالقون-یلیمسی و گسل راندگی جنوب بزقوش اتفاق افتاده است.

وی اضافه کرد: گسل جنوب بزقوش، شاخه فرعی جدا شده از گسل تبریز است که در شکل گیری رشته کوه بزقوش نقش دارد. گسل شالغون-یلیمسی دارای روند شمال شرقی- جنوب غربی بوده و رشته کوه بزقوش را به صورت عرضی قطع می‌کند.

وی گفت: این گسل بعد از شکل گیری کوه بزقوش شکل گرفته و نسبت به گسل جنوب بزقوش، گسل ثانویه به حساب می‌آید، به این معنی که شکل گیری گسل شالقون- یلیمسی نتیجه فعالیت گسل جنوب بزقوش است.

کارشناس تکتونیک سازمان زمین شناسی استان در پاسخ به اینکه آیا پیش بینی‌ها در خصوص تخلیه انرژی گسل میانه و بی خطر بودن آن درست است؟، گفت: این موضوع تا حدودی می‌تواند درست باشد، اگر فقط گسل شالقون-یلیمسی در نظر گرفته شود، می‌توان گفت تا حدودی انرژی در این بخش تخلیه شده است، اما با در نظر گرفتن کل منطقه باید گفت که انرژی نه تنها تخلیه نشده، بلکه انرژی بیشتری در دیگر بخش‌ها و در امتداد سایر گسل‌ها در حال انباشته شدن است.

الیاس زاده اظهار کرد: گسل‌های بزرگی همچون گسل تبریز به صورت یک گسل واحد نیستند، بلکه از مجموعه‌ای از گسل‌ها تشکیل شده‌اند که در هر زمان، تنش در بخش‌های خاصی از آن  تمرکز پیدا می‌کند. به طور مثال در مورد زلزله 4.3 ریشتری 25 مرداد ماه سال جاری و زلزله 3.6 ریشتری 26 آذر ماه سال گذشته، تنش در محدوده مرکزی سیستم گسلی تبریز(گسل شمال تبریز) تمرکز داشت، در حالی که زلزله میانه مربوط به فعالیت قطعه جنوب شرقی سیستم گسل تبریز است.

وی خاطرنشان کرد: همانطور که شواهد نشان می‌دهد تمرکز انرژی از سمت شمال غربی سیستم گسلی تبریز به سمت جنوب شرقی آن مهاجرت کرده است، بنابراین وقوع زلزله با بزرگای بالاتر از شش در محدوه شرقی و شمال شرقی میانه دور از انتظار نیست، اما به عقیده من این اتفاق حداقل تا شش ماه آینده رخ نمی‌دهد.

انتهای پیام/

زلزله 5.9 ریشتری میانه را می‎توان به فعالیت سیستم گسلی تبریز مربوط دانست نصر


نظرها بسته شده اند

نمایش 0 نظر

پژوهشیار