خطیب‌زاده در نشست خبری:

آزادسازی منابع ارزی ایران به آمریکا ربطی ندارد/قرار نیست در برجام تغییری ایجاد شود

1401/01/29 - 11:35 - کد خبر: 61565 نسخه چاپی

نصر: سخنگوی وزارت امورخارجه گفت: توافقاتی در مورد آزادسازی بخشی از منابع ایران انجام شده است که به آمریکا مرتبط نیست و اجازه نمی‌دهیم به آن ورود کند.

به گزارش نصر، سعید خطیب زاده در نشست خبری با خبرنگاران ضمن گرامیداشت روز ارتش، در مورد موضوعات باقی مانده در گفت‌وگوهای وین گفت: موضوعات گفت‌وگوهای وین برای همه عزیزان به خوبی روشن شده است، ما تا زمانیکه به کلیت توافق نکنیم، درباره هیچ چیز توافق نخواهیم کرد. موضوعاتی  هنوز باقی مانده است و قرار نیست در برجام تغییری انجام شود و موضوعات باقیمانده زمانیکه تمام شود، می‌توانیم بگوییم توافق در دسترس است.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی افزود: آنچه که در وین در حال گفت‌وگو است با رعایت تمام مفاد برجام است و دو سند برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد معیار حرکت است و  تبادل پیام‌ها بین تهران و واشنگتن از طریق مورا در حال انجام است.
خطیب‌زاده ادامه داد: در حال حاضر جو وین منفی نیست، چراکه ایران و 1+4 همه کارهای خود را انجام داده‌اند و منتظر پاسخ مناسب از سمت واشنگتن هستند تا نگرانی‌ها را برطرف کنند، واشنگتن سیاست تاخیر را در پیش گرفته است و وین همچنان جو مناسبی برای احیای برجام است.

شاهد سکوت سازمان‌های بین‌المللی در قبال جنایات رژیم صهیونیستی هستیم
وی در مورد حمله رژیم صهیونیستی به نمازگزاران مسجدالاقصی گفت: متاسفانه بار دیگر شاهد هتک حرمت رژیم جعلی صهیونیستی و یورش به نمازگزاران بودیم، طی چند هفته گذشته، شهدای زیادی را ملت فلسطین تقدیم کردند و شاهد سکوت سازمان های بین المللی هستیم، جمهوری اسلامی ایران، اقدامات خود را در سطح سازمان‌های بین‌المللی و همکاری های اسلامی انجام داده است و آقای امیرعبداللهیان نامه‌ای را به سازمان همکاری های اسلامی فرستادند و با اسماعیل هنیه نیز گفت‌وگوهای مبسوطی را داشته است.متاسفانه روند عادی سازی برخی از کشورهای منطقه موجب شده تا این رژیم جری‌تر شود.
خطیب‌زاده در مورد آزادسازی منابع ارزی جمهوری اسلامی ایران گفت: آزادسازی منابع جمهوری اسلامی ایران، بازگشت پول‌هایی که از صادرات کالا و خدمات است و ربطی به کشورهای ثالث ندارد، آمریکا تلاش می‌کند در مورد هر موضوعی مداخله کند که با ادعاهای آقای بایدن فاصله دارد. ایران هرچه صادر کرده است، پولش را دریافت می‌کند.در خصوص آزادسازی منابع، توضیحاتی را ارائه دادیم و سفری انجام شد و هیاتی به ایران آمد و همه چیز در مسیر خودش در حال پیگیری است و به آمریکا اجازه نمی‌دهیم در آن دخالت کند.

سفیر اوکراین بهتر است متوجه مواضع دولت خود شود
وی در پاسخ به سوالی در مورد اظهارات سفیر اوکراین در تهران، مبنی بر اینکه ایرانی‌ها کمکی به ما نکرده‌اند، گفت: سفیر اوکراین بهتر است، توئیت وزیر خارجه اوکراین را بار دیگر بخواند تا متوجه مواضع دولت خود شود.
خطیب‌زاده در مورد سفر هیاتی از عراق به ایران اظهار داشت: یکی از مهمترین موضوعاتی که در سفر وزیر خارجه عراق به تهران صورت گرفت، بحث راه آهن شلمچه - بصره بود. همچنین در مورد تردد اتباع دو کشور و صدور روادید در حال گفت‌وگو با عراق هستیم. همچنین عراق در حوزه منطقه‌ای به خصوص گفت‌وگوها میان ایران و عربستان سعی کرده است تا نقش خود را ایفا کند. روابط ایران و عراق سقفی ندارد و می‌توانند ارتقای روابط داشته باشند.
سخنگوی وزارت امورخارجه در پاسخ به سوالی در مورد دستاوردهای هشت ماه وزارت خارجه افزود: وزارت خارجه در تمام شئون زندگی مردم همه تلاش خود را انجام داده است. امروز که با شما صحبت می‌کنم روابط ما با ترکیه، عمان، عراق و برخی کشورهای حوزه خلیج فارس رشد زیادی داشته است و همچنین در یک سال گذشته بیش از یک و سه دهم میلیارد یورو حجم تجارت ما با عمان بوده است و با کشور ترکیه نیز این حجم تجارت را داشته‌ایم.
انتهای پیام/
آزادسازی منابع ارزی ایران به آمریکا ربطی ندارد/قرار نیست در برجام تغییری ایجاد شود خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار