خبر/

واکنش پوتین به تحریم های غرب/صدور روادید برای کشورهای غیردوست متوقف شد

1401/01/15 - 20:38 - کد خبر: 60817 نسخه چاپی

نصر: ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه با امضای فرمانی معاهده‌های دیپلماتیک برای صدور روادید دیپلمات‌های کشورهای غربی را به حالت تعلیق درآورد.

به گزارش نصر، دولت روسیه روز دوشنبه با انتشار اعلامیه‌ای رسمی ورود به خاک این کشور را برای دارندگان گذرنامه دیپلماتیک و روزنامه‌نگاران کشورهایی که آنها را غیردوست خطاب کرد، به حالا تعلیق درآورد.
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، در اقدامی تلافی‌جویانه در برابر تحریم‌های اعمال شده از سوی کشورهای غربی، فرمان تعلیق موافقت‌نامه‌های روادید با کشورهای اتحادیه اروپا، نروژ، ایسلند، سوئیس و دانمارک را امضاء کرد.
اوایل ماه مارس روسیه فهرستی از کشورهایی را منتشر کرد که با اشاره به تحریم‌های اقتصادی اعمال شده در بحبوحه جنگ روسیه و اوکراین، اقدامات غیردوستانه علیه روسیه، شرکت‌ها و شهروندان روسی انجام می‌دهند.
بر اساس فرمان منتشر شده در وب سایت دولت روسیه، این فهرست شامل آلبانی، آندورا، استرالیا، بریتانیا، کشورهای عضو اتحادیه اروپا، ایسلند، کانادا، لیختن اشتاین، میکرونزی، موناکو، نیوزیلند، نروژ، کره جنوبی، سن‌مارینو، مقدونیه شمالی، سنگاپور، ایالات متحده، تایوان، اوکراین، مونته نگرو، سوئیس و ژاپن است.
بعد از آغاز جنگ روسیه و اوکراین بیشتر کشورهای غربی از جمله اعضای اتحادیه اروپا، آمریکا و بریتانیا یک سری تحریم‌های شدید مالی علیه مسکو وضع کردند.
ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه ۲۱ فوریه گذشته (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.
پوتین سه روز پس از آن، پنجشنبه ۵ اسفند نیز عملیاتی نظامی که آن را "عملیات ویژه" خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو- کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد. درگیری ها در اوکراین و واکنش ها به اقدام روسیه همچنان ادامه دارد.
انتهای پیام/
واکنش پوتین به تحریم های غرب/صدور روادید برای کشورهای غیردوست متوقف شد نصر

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار