مدیرکل دفتر اطلاعات و داده‌های آب کشور اعلام‌کرد:

کاهش ۱۴ درصدی ذخیره سدها و ضرورت رعایت صرفه‌جویی

1401/01/15 - 12:10 - کد خبر: 60785 نسخه چاپی

نصر: آمار دفتر اطلاعات و داده‌های آب کشور نشان می‌دهد، با سپری شدن ۱۹۳ روز از سال آبی (ابتدای مهرماه ۱۴۰۰ تا ۱۴ فروردین‌ماه) میزان کل حجم آب در مخازن سدهای کشور حدود ۲۵ میلیارد و ۲۶۰ میلیون مترمکعب است که نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته ۱۴ درصد کاهش نشان می‌دهد.

به گزارش نصر، کشور ایران دارای اقلیم خشک و نیمه خشک بوده و متوسط بارش آن ۲۵۰ میلی‌متر است که این میزان بارش حدود یک سوم متوسط جهانی است.
مدیرکل دفتر اطلاعات و داده‌های آب کشور معتقد است: از نظر توزیع مکانی و زمانی بارش کشور، شرایط مطلوبی در جهت تقویت منابع آبی و دسترسی مناسب به منابع آبی در سطح کشور فراهم نیست، به‌طوریکه میزان بارش در مناطق کویری حدود ۴۶ میلی‌متر بوده که این رقم در استان‌های شمالی کشور به بیش از یک‌هزار و۴۰۰ میلی‌متر افزایش می‌یابد و از نظر زمانی نیز پنج درصد بارش کشور در تابستان اتفاق می‌افتد که چندان کمکی در تأمین آب کشت‌های تابستانه و دائمی نمی‌کند.
«فیروز قاسم‌زاده» ادامه‌داد: از طرفی متوسط بارش کشور در گذر زمان رو به کاهش است، به‌طوری که میانگین بارش ۵۳ ساله کشور حدود ۲۵۰ میلی‌متر بوده در حالیکه میانگین ۱۳ ساله اخیر به ۲۳۲ میلی‌متر کاهش یافته است.
اکنون و براساس گزارش تازه وزارت نیرو وضعیت سدهای کشورمان هم مطلوب نیست و همین موضوع ضرورت توجه جدی تر به مساله مدیریت مصرف را دو چندان می‌کند.
مدیرکل دفتر اطلاعات و داده‌های آب کشور در این باره گفت: بررسی وضعیت ورودی سدهای کشور نشان می‌دهد که ورودی به مخازن در سال آبی جاری به رقم ۱۸ میلیارد و 550 میلیون مترمکعب رسیده که کاهشی معادل ۶ درصد نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته دارد.
وی افزود: میزان پُرشدگی سدهای استان تهران، سد زاینده‌رود در استان اصفهان، سدهای استان خوزستان و سدهای حوضه آبریز دریاچه ارومیه در شرایط فعلی به ترتیب حدود ۲۱ درصد، ۲۵ درصد، ۵۶ درصد و ۶۶ درصد است.
قاسم‌زاده ادامه‌داد: با توجه شرایط اقلیمی کشورو وضعیت ذخایر منابع آبی، رعایت الگوی بهینه مصرف در بخش‌های مختلف مصرف امری ضروری است.
انتهای پیام/
کاهش ۱۴ درصدی ذخیره سدها و ضرورت رعایت صرفه‌جویی خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار