وعده تمرکز حساب‌های مس سونگون در آذربایجان‌شرقی

مس سونگون صرفا کنسانتره استخراج و می‌فروشد

1401/01/07 - 09:46 - کد خبر: 60603 نسخه چاپی

نصر: مدیرعامل شرکت ملی مس ایران، گفت: با سابقه دیرینه‌ای که آذربایجان‌شرقی در صنعت دارد، قابل قبول نیست که مس سونگون صرفا کنسانتره استخراج کرده و بفروشد.

به گزارش نصر، علی رستمی امروز در دیدار با استاندار آذربایجان‌شرقی با اشاره به شعار اعلامی توسط رهبر انقلاب برای سال ۱۴۰۱  اظهار کرد: ماموریت بزرگی که برعهده مدیران به‌ویژه بخش صنعت و تولید گذاشته شده تکلیف ما را سنگین‌تر می‌کند.
وی گفت: با سابقه دیرینه‌ای که آذربایجان‌شرقی در صنعت دارد، قابل قبول نیست که مس سونگون صرفا کنسانتره استخراج کرده و بفروشد.
مدیرعامل شرکت ملی مس ایران، هدف‌گذاری تولید یک میلیون تن کنسانتره در مس سونگون را هدفی بزرگ، اما با توجه به توان مدیریتی و مهندسی شرکت ملی مس قابل دسترس دانست و افزود: برای ایجاد واحد ذوب ۴۰۰ هزار تنی در سونگون برنامه مشخص داریم و تبدیل کنسانتره به کاتد قدم نخست در ایجاد ارزش افزوده اقتصادی از این محصول باارزش است.
رستمی از عزم و اراده شرکت مس ایران برای توسعه صنایع پایین‌دستی جهت بهره‌مندی کشور و استان از منافع سرشار این معدن خبر داد و تحقق آن را منوط به استفاده از دانش بومی و ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان دانست.
وی همچنین از تصمیم‌گیری برای ایجاد مجموعه فنی و مهندسی خاص استخراج و استحصال مس آذربایجان و نیز تبدیل مرکز تحقیقات معدنی دانشگاه تبریز در مرند به آزمایشگاه مرجع معدنی شمال‌غرب کشور خبر داد.
مدیرعامل شرکت ملی مس ایران با اشاره به تجربه موفق انتقال حساب شرکت‌های صنعتی به محل استقرار معادن، دستور تسریع در تمرکز حساب‌های مس سونگون در استان را صادر کرد.
وی یادآور شد: با تلاش شبانه‌روزی عقب‌افتادگی مس آذربایجان را جبران کرده و امیدواریم در مدت دو تا سه سال شاهد بهره‌برداری از واحد ذوب و تولید کاتد و صنایع پایین‌دستی باشیم که به‌صورت فصلی گزارش پیشرفت کار را ارائه خواهیم کرد.
در این دیدار معاونان شرکت ملی مس ایران و مدیرعامل مس سونگون و نمایندگان ورزقان و مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی هم حضور داشتند.
انتهای پیام/
مس سونگون صرفا کنسانتره استخراج و می‌فروشد نصر

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار