مدیرکل دامپزشکی آذربایجان‌شرقی؛

واکسیناسیون دام‌های مناطق زلزله‌زده آغاز شد

1398/08/19 - 13:04 - کد خبر: 6060 نسخه چاپی

نصر: مدیرکل دامپزشکی آذربایجان‌شرقی گفت: طرح واکسیناسیون دام‌ها در شهرستان‌های زلزله‌زده میانه و سراب آغاز شد.

به گزارش نصر به نقل ایرنا، امیر حسین بهداد روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: دام های مناطق زلزله زده علیه بیماری شاربن (سیاه زخم) و هاری واکسینه می شوند.

وی گفت: اولویت اصلی این اداره کل جمع آوری و دفن اصولی لاشه دام های تلف شده است که به نحو مطلوب در حال انجام می باشد.

بهداد ادامه داد: اکیپ های مشترک جهاد کشاورزی، بهداشت محیط و اداره کل دامپزشکی استان در مناطق زلزله زده حضور دارند تا از شیوع بیماری های مشترک میان انسان و دام جلوگیری کنند.

وی گفت: در حوزه بیماری های دام، طیور و آبزیان، خصوصا در بحث پیشگیری از بروز و شیوع بیماری‌های دامی و بیماری های مشترک بین انسان و دام، چنانچه غفلتی صورت گیرد و برخی اقدامات پیشگیرانه به موقع انجام نگردد، می تواند باعث ایجاد بحران در جامعه شده و منجر به بروز تلفات و کاهش تولیدات و از سوی دیگر موجب ایجاد خسارت های مالی و جانی جبران ناپذیر شود.

  در زلزله بامداد جمعه  ۳۲۰ واحد دامی سنتی در ۶۵ روستای شهرستان های میانه و سراب خسارت ۳۰ تا ۱۰۰ درصدی دید که از این تعداد ۲۲۰ واحد دامداری سنتی در میانه و ۱۰۰ واحد دامی سنتی در سراب است.

در اثر این زلزله در ۴۰ روستای شهرستان میانه حدود ۳۰۱ راس دام سنگین و ۶۹۵ راس دام سبک تلف و در ۲۵ روستای شهرستان سراب نیز ۳۰۰ راس دام سبک و ۵۰ راس دام سنگین تلف شد.

زمین لرزه‌ای به بزرگی ۵.۹ دهم در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) ساعت ۲ و ۱۷ دقیقه و سه ثانیه بامداد دیروز (جمعه) حوالی شهر ترک از توابع شهرستان میانه در آذربایجان شرقی را لرزاند.

این حادثه ۵ کشته و بیش از ۷۰۰ مصدوم داشته که بیشتر مصدومان به صورت سرپایی مداوا و ترخیص شده‌اند.

انتهای پیام/

واکسیناسیون دام‌های مناطق زلزله‌زده آغاز شد نصر


نظرها بسته شده اند

نمایش 0 نظر

پژوهشیار