مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهادکشاورزی استان:

امسال ۵۰۰ هزار قطعه زالوی پرورشی در آذربایجان شرقی تولید شد

1400/12/27 - 14:27 - کد خبر: 60492 نسخه چاپی

نصر: مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی از تولید ۵۰۰ هزار قطعه زالوی پرورشی در سال ۱۴۰۰ در این استان خبر داد.

به گزارش نصر، قاسم جعفروند روز جمعه در یک گفت و گوی خبری افزود: پیش بینی می شود تولید زالو برای سال ۱۴۰۱ در استان به تعداد یک میلیون قطعه برسد.
وی ادامه داد: زالو  در پنج مزرعه از شهرستان های تبریز، اسکو، میانه و مراغه پرورش داده می شود که برای ۲۰ نفر اشتغال زایی ایجاد کرده است.
مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهادکشاورزی استان با بیان اینکه اولین پروانه بهره برداری پرورش زالو در سال ۱۳۹۶ در آذربایجان شرقی صادر شده است افزود: زالوها از خانواده کرم های حلقوی بوده و دوگونه پرورشی شامل هیرودو وربانا و هیرودو اوریانتالیس در استان پرورش داده می شود.
وی یادآوری کرد: زالوهای پرورشی عمدتاً جهت مصارف طبی مورد استفاده قرار می گیرد و کاربرد این دو گونه در علم پزشکی و جهت جلوگیری از لخته شدن خون و ادامه جریان خون رسانی در جراحی پلاستیک و اعضای پیوندی پوست مفید ارزیابی شده است.
وی با بیان اینکه تولید و پرورش زالو بیش از هر چیزی نیازمند فراهم کردن محیطی مناسب برای رشد و تکثیر این موجود است، گفت: در محیط های پرورش مصنوعی که شامل استخرهای پرورشی و یا  ظروف و مخازن شیشه ای و پلی اتیلنی است، باید شرایط مناسبی از نظر دما، تغذیه، نور، رطوبت، تهویه وعدم آلودگیهای صوتی و ارتعاشی برای رشد مهیا شود.
 جعفروند ادامه داد: زالوها به صورت طبیعی زندگی انگلی دارند و از طریق چسبیدن به بدن سایر جانداران از جمله آبزیان و خونخواری و یا با شکار کرمها وحشرات تغدیه می کنند؛ با توجه به اینکه غذای اصلی زالو، خون است، پرورش دهندگان بایستی خون تازه و دارای رتبه غذایی را مطابق آیین نامه های سازمان دامپزشکی تهیه کنند.
وی با اشاره به اینکه نیاز غذایی زالو به طور متوسط ۱۰ سی سی خون به ازای هر زالو و هر دو ماه یکبار می باشد، گفت: در این راستا پرورش دهندگان زالو با عدم دستیابی به خون تازه و بهداشتی روبه رو هستند.
مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی گفت: با توجه به ظرفیت های توسعه آبزی پروری در استان و زودبازده بودن این نوع آبزیان، علاقمندان می توانند جهت اخذ مجوز تکثیر و پرورش زالو طبی با مراجعه به سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان جهت دریافت  استعلامات و موافقت نامه ها  اقدام کنند.
وی گفت: علاقه مندان باید درنظر داشته باشند به منظور جلوگیری از بروز و شیوع احتمالی بیماریها در جامعه، پرورش زالو در داخل آپارتمان ها و منازل ممنوع بوده و مکان های پرورش باید براساس استانداردهای زیست محیطی و ضوابط سازمان دامپزشکی ایجاد شود.
جعفروند افزود: حداقل ظرفیت  تولیدی واحدهای پرورش زالو در هر سال ۵۰ هزار قطعه است که نیاز به تامین زمینی  به مساحت ۲۵۰ مترمربع و آب بهداشتی  درحدود ۳۰ مترمکعب در ماه دارد.
وی گفت: تسهیل در ارایه مجوزهای پرورش و صادرات زالو یکی از مطالبات علاقمندان این حوزه است که در صورت همراهی دستگاههای ذیربط و متولی استانی می توان با رفع مشکلات در شرایط کنونی جامعه اشتغالزایی و ارزآوری مناسبی ایجاد کرد.
انتهای پیام/
امسال ۵۰۰ هزار قطعه زالوی پرورشی در آذربایجان شرقی تولید شد خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار