معاون وزیر صمت؛

طرح درج قیمت تولید کننده می‌تواند قیمت کالا را تا ۴۰ درصد کاهش دهد

1400/12/12 - 19:20 - کد خبر: 59843 نسخه چاپی

نصر: معاون وزیر صمت و رئیس سازمان حمایت گفت: طرح درج قیمت تولید کننده می‌تواند قیمت کالا را تا ۴۰ درصد کاهش دهد

به گزارش نصر، عباس تابش امروز در جلسه تنظیم بازار استان آذربایجان شرقی که با حضور استاندار، معاون اقتصادی و مدیران ادارات برگزار شد، اظهار کرد: طرح درج قیمت تولید کننده می‌تواند قیمت کالا را تا ۴۰ درصد کاهش دهد.
معاون وزیر صمت  افزود: هدف اصلی طرح شفاف سازی قیمت از طریق درج قیمت تولیدکننده، ارزان‌سازی کالا نیست بلکه شفاف سازی فرایند توزیع کالا است.
وی ادامه داد: مصرف کننده حق دارد از شفافیت جریان کالا اطلاع داشته باشد و طرح درج قیمت تولیدکننده در اصل باعث شفافیت در زنجیره تامین و توزیع می‌شود.
معاون وزیر صمت تاکید کرد: کالای تولید شده در مرحله توزیع ۸۰ تا ۱۶۰ درصد اختلاف قیمت دارد درحالی که این تفاوت قیمت از سوی توزیع‌کننده اتفاق افتاده است.
رئیس سازمان صمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان گفت: از چرخه تولید به بعد هزینه شرکت پخش سراسری ۱۰ درصد، منطقه‌ای ۷درصد و استانی ۵ درصد، فروشگاه زنجیره ای ۱۷درصد و خرده فروشان ۱۰ درصد بود که پس از برآورد دیدیم این هزینه ها به ۱۰ درصد هم نرسیده است بنابراین افزایش ۱۰ درصدی تصویب شد.
رئیس سازمان حمایت با اشاره به اینکه حاکمیت می‌تواند نظام توزیع تعیین کند،گفت: تولیدکنندگان مکلف‌اند تاریخ تولید روز را روی کالا درج کرده و در سامانه ۱۲۴ درج قیمت کنند.
وی ضمن بیان گلایه از اینکه رانت در توزیع هم حدی دارد، تصریح کرد: در هر نوشابه ۱.۵ لیتری ۴هزار تومان به جیب برخی افراد رانت‌خوار می‌رود.
تابش ادامه داد: باتوجه به اینکه برخی کالاها با قیمت تولیدکننده در بازار وجود دارد اما بعضی از کسبه کماکان اصرار بر قیمت‌های قبلی دارند که مردم باید در مقابل این زیاده خواهی‌ها کمک حال ما باشند.
وی در پایان افزود: برآورد ما این است که این طرح می‌تواند در سطح عمومی قیمت کالاهارا تا ۴۰ درصد کاهش دهد.
انتهای پیام/
طرح درج قیمت تولید کننده می‌تواند قیمت کالا را تا ۴۰ درصد کاهش دهد خبرگزاری فارس

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار