سرپرست معاونت عمرانی استانداری:

آذربایجان‌غربی همچنان درگیر کم‌آبی/کشاورزان به الگوی کشت کم‌آب‌ روی بیاورند

1400/12/08 - 12:17 - کد خبر: 59607 نسخه چاپی

نصر: سرپرست معاونت امور عمرانی استانداری آذربایجان غربی با اشاره به اینکه استان با وجود بارش های خوب زمستانی، همچنان با کم آبی روبروست و هنوز این مشکل برطرف نشده، گفت: ناچار هستیم تا کشاورزی استان را به سمت الگوی کشت کم آب طلب سوق دهیم و این امر باید از هم اکنون برنامه ریزی شود.

به گزارش نصر، یاسر رهبردین شنبه شب در نشست شورای حفاظت از منابع آبی آذربایجان غربی افزود: به طور ویژه در جنوب استان و حوزه سد بوکان باید کشت چغندرقند ممنوع و آب فقط برای گندم، کلزا و غلات مصرف شود.
وی اضافه کرد: ما از طریق قطع برق، کنترل های لازم را در خصوص مصرف آب در بخش کشاورزی در این منطقه اعمال می کنیم.
سرپرست معاونت عمرانی استانداری آذربایجان غربی بیان کرد: فقط باید برای حفظ باغات موجود تلاش شود و توسعه باغ ها نیز باید از دستور کار خارج شود.
رهبردین با اشاره به اینکه باید برای استفاده بهینه از آب در آذربایجان غربی سرمایه گذاری اساسی صورت گیرد، ادامه داد: ۱۳ روش تامین اعتبار در این خصوص وجود دارد ولی مدیران فقط به اعتبارات استانی توجه دارند و ۱۲ روش دیگر را رها کرده اند.
وی با بیان اینکه در شرایط حدی آب و هوایی هستیم، گفت: امسال هم احتمال خشکسالی داریم و باید اقدامات مناسب این وضعیت را در دستور کار قرار دهیم و پیگیر دریافت اعتبارات ویژه در این خصوص از مرکز نیز باشیم.
وی با اعلام ضرب الاجل تا ۲۵ اسفندماه جاری برای تمهید برنامه های ویژه حوزه های مختلف برای مقابله با کم آبی افزود: این برنامه ها باید برپایه تامین آب شرب پایدار و تامین حداقل آب کشاورزی با لحاظ آب زیرزمینی تمهید شود.
سرپرست معاونت امور عمرانی استانداری آذربایجان غربی گفت: یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در استان با بخش کشاورزی در ارتباط هستند و معیشت آنها از این طریق تامین می شود که این آمار، نشان دهنده لزوم برنامه ریزی دقیق در این حوزه است.
در این نشست مقرر شد تا برنامه های مقابله با تنش آبی سال بعد تا آخر سال تمهید شود.
انتهای پیام/
آذربایجان‌غربی همچنان درگیر کم‌آبی/کشاورزان به الگوی کشت کم‌آب‌ روی بیاورند خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار