بازار سرمایه با توافق برجامی رشد می‌کند/

نیما نائینیان: انتظار رشد از بورس انتظار نابجایی نیست

1400/11/30 - 11:00 - کد خبر: 59191 نسخه چاپی

نصر: نیما نائینیان، کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه « انتظار رشد از بورس انتظار نابجایی نیست»، گفت: در صورت احیای توافق برجام بازار سرمایه قطعاً رشد خواهد کرد.

به گزارش نصر، نیما نائینیان درباره وضعیت بازار سرمایه، اظهار داشت: وضعیت بازار، وضعیت خیلی خوبی است، اما اگر ریزش سال 99 اتفاق نیفتاده و بی‌اعتمادی نسبت به بورس رخ نمی‌داد، شرایط متفاوتی را تجربه می‌کردیم.
وی افزود: با توجه به جهش قیمت جهانی نفت، گروه‌های وابسته به آن باید با تکان اساسی مواجه می‌شدند. رشد تاریخی نرخ کامودیتی هایی مانند فولاد و مس که قیمت آنها بی داد می‌کند، باید گروه فلزات اساسی را با رشد همراه می‌کرد.
این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به وضعیت گروه بانکی، خاطرنشان کرد: مقرر شده تسعیر ارز بانک‌ها پنج درصد پایین‌تر از نرخ نیما انجام شود که می‌تواند سود بسیار خوبی را برای گروه بانکی رقم بزند و پی بر ای آنها را چند واحد کاهش بدهد.
نیما نائینیان ادامه داد: در دید سنتی، گروه‌های ریالی مانند خودرویی‌ها و بانکی با توافق رشد می‌کنند. با توجه به مواردی که درباره قیمت نفت و کامودیتی‌ها هم بیان شد، بازار باید یک رشدی را داشته باشد. بورس علاوه بر اینکه دو سال از تورم عقب‌تر است، در نزدیک به دو سال گذشته نیز روند نزولی داشته که به همین خاطر، انتظار رشد از بازار، انتظار نابجایی نیست.
وی در ادامه به تشریح وضعیت بازار سرمایه در ماه پایانی سال پرداخت و عنوان کرد: رشد حق بازار سرمایه است و اگر خبر موثق برجامی مخابره شود، این اتفاق قطعاً خواهد افتاد. در صورتی هم که توافق تا پایان سال اتفاق نیفتد، بعید است که اسفندماه افت عجیبی در بورس اتفاق بیفتد. طبیعتاً در اسفندماه هم فشار فروش در بازار وجود خواهد داشت.
این کارشناس بازار سرمایه در واکنش به نگرانی‌ها از احتمال ریزش مجدد بورس با کاهش نرخ دلار، گفت: ریزش بورس با توافق برجام نگرش صحیحی نیست. مشکلات ناشی از تحریم‌ها در کارخانه‌های تولیدی به‌وضوح احساس می‌شود. دلار آزاد، ارتباطی به بازار سرمایه ندارد و افت هیجانی آن نمی‌تواند تأثیری بر روی شرکت‌ها و بازار سرمایه بگذارد.
نیما نائینیان تصریح کرد: در لایحه بودجه 1401، نرخ دلار 23 هزار تومان در نظر گرفته شده است و هر اتفاقی بیفتد، ممکن است نرخ دلار فقط به‌صورت هیجانی تا 24 هزار تومان کاهش یابد. با این حال، رسیدن دلار به 23 هزار تومان قابل تصور نیست.
وی درباره تبعات کاهش بیش از حد نرخ دلار، یادآور شد: اگر دلار به 23 هزار تومان برسد، دولت بزرگ‌ترین اشتباه خود را مرتکب شده است، چون در این صورت، خروج سرمایه از کشور اتفاق خواهد افتاد و تولیدکننده‌ها به سمت ورشکستگی می‌روند که اصلاً به نفع اقتصاد کشور نیست. دلارِ 23، 24 هزار تومان در بازار به‌شدت خریدار دارد.
این کارشناس بازار سرمایه با ابراز امیدواری نسبت به رفع تحریم‌ها، اظهار داشت: رفع تحریم‌ها آنقدر برای کشور مزیت دارد که کاهش هیجانی نرخ دلار تأثیری بر روی شرکت‌ها نخواهد داشت. از طرفی دیگر، نرخ دلار نیمایی بر روی شرکت‌ها تأثیرگذار است که در بدترین حالت با نرخ دلار آزاد برابری خواهد کرد.
انتهای پیام/
نیما نائینیان: انتظار رشد از بورس انتظار نابجایی نیست آژانس خبری تحلیلی شهر بورس

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار