یادداشت/

تشکیل شرکت مس آذربایجان، گرفتار ناتوانی نمایندگان استان

1400/11/25 - 13:13 - کد خبر: 59040 نسخه چاپی

نصر: در سال های اخیر انتقادات گسترده کارشناسان اقتصادی و صنعتی و نیز فعالان اجتماعی و زیست محیطی از نحوه مدیریت شرکت ملی مس ایران در معدن مس سونگون مطرح گردیده و هر بار با هوچی گری و عوام فریبی برخی از مسئولان و انعکاس اخبار و نظرات هیجانی مواجه شده و دوباره چراغ مطالبه گری بحق مردم آذربایجان به خاموشی گراییده است.

انتقال مواد خام معدن مس سونگون از استان به استان کرمان، بی بهره ماندن مردم استان از منافع خدادادی و سرشار این معادن، گردش مالی شرکت مس از حیث فعالیت های خود در سونگون در خارج از بانک های استان، عدم توجه به تخریب جنگل ها و اراضی بکر منطقه و عدم جبران این تخریب ها با کاشت نهال های جایگزین در منطقه و نگهداری شایسته از آنها، عدم حمایت از تیم های مطرح ورزشی استان که همه هزینه های صرف شده در نهایت طبق قانون از بدهی مالیاتی شرکت ملی مس ایران کسر می گردید، همه و همه از مسائل مهمی بوده و هستند که در نهایت در ماههای اخیر مقرر گردید شرکت مس آذربایجان با قول مساعد وزیر صمت تشکیل گردد.
حال بماند کم لطفی و هضم و جذب 2 وزیر آذربایجانی صمت در 2 دولت گذشته آقای روحانی ( آقایان محمدرضا نعمت زاده و رضا رحمانی) که گویا همت نکردند تا مردم و مسئولان آذربایجان را به آرزوی دیرینه خود برسانند در حالی که مسئول مستقیم این کار شخص آنان بودند اما انجام ندادند! حال چرا ؟ خدا می داند.
اواسط دی ماه امسال برخی نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی با حضور نائب رییس اول مجلس شورای اسلامی و شخص وزیر صمت و مسئولان شرکت ملی مس ایران جلسه ای در تهران برگزار و در آن جلسه به اتفاق آراء مصوب گردید ظرف 1 ماه یعنی تا 20 بهمن ماه 1400 شرکت مستقل مس آذربایجان تشکیل شود و همزمان مشکل تیم های تراکتور و ماشین سازی نیز حل و فصل گردد که این خبر خوشحال کننده بسرعت در رسانه ها منتشر شد و موجی از خوشحالی در بین مردم و جوانان آذربایجان ایجاد کرد اما همزمان 2 نفر از نمایندگان کرمان در مجلس، واکنش تند و تیزی در این خصوص داشته و این 2 نماینده اعلام کردند که اجازه نمی دهند مصوبه جلسه مذکورکه با حضور ده ها مسئول تراز اول و ذیربط برگزار شده بود عملی شود که ظاهرا چنین نیز شده و نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی تا امروز نشان دادند ناتوان از احقاق حقوق مسلم مردم آذربایجان هستند و وزیر صمت که قول 1 ماهه برای تشکیل شرکت مس آذربایجان داده بود زیر قول خود زده و تا امروز این مسئله تعیین تکلیف نشده و حتی تذکرات و توصیه های نماینده محترم ولی فقیه در استان و امام جمعه محبوب و مردمی تبریز جناب آقای دکتر آل هاشم نیز نتیجه نداشته و مسئولان امر به این تذکرات دلسوزانه و پدرانه ایشان وقعی نگذاشته اند و زور 2 نماینده کرمان به 19 نماینده استان آذربایجان شرقی رسیده است!
بهرحال چنین به نظر می رسد تشکیل شرکت مس آذربایجان گرفتار ناتوانی نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی شده و همه این نمایندگان در معرض آزمونی حساس و سرنوشت ساز هستند تا توان و کفایت خود را نشان داده و بسرعت مقدمات تشکیل شرکت مس آذربایجان را فراهم نمایند که در غیر اینصورت به نظر می رسد.                                                               می بایست با از دست دادن وجهه اجتماعی خود در بین مردم حوزه انتخابیه شان خداحافظی پیش از موعد از صندلی پرزرق و برق و سبزرنگ و اغواء کننده مجلس شورای اسلامی در دور بعدی انتخابات داشته باشند.

مسعود برزگر جلالی
انتهای پیام/
تشکیل شرکت مس آذربایجان، گرفتار ناتوانی نمایندگان استان نصر

ثبت نظر

نمایش 1 نظر

پاسخ   داود علمی   3 ماه پیش  

از هر زاویه (قانون ، منطقه و صلاح مردم و ... ) بررسی شود تشکیل شرکت مذکور منطقی و عاقلانه است بهتر است دور از احساسات از طریق قانونی و استفاده از ظرفیت های مسئولان و نمایندگان مجلس و همین طور حوزه های علمیه و علما محترم و ... نسبت به تحقق آن اقدام نمود هر کاری در شروع مشکلات دارد و چون با منافع برخی افراد در تضاد خواهد بود لذا مخالفت می کنند
پژوهشیار