برگزیدگان چهلمین جشنواره فیلم فجر معرفی شدند/

«موقعیت مهدی» رکورددار شد/ امین حیایی و طناز طباطبایی بهترین بازیگران فجر چهلم

1400/11/22 - 22:01 - کد خبر: 58898 نسخه چاپی

نصر: برندگان سیمرغ چهلمین جشنواره فیلم فجر در بخش‌های مختلف معرفی شدند و «موقعیت مهدی» رکورددار کسب سیمرغ شد.

به گزارش نصر، اختتامیه چهلمین جشنواره فیلم فجر با پخش سرود و قرائت آیاتی چند از قرآن کریم در برج میلاد تهران آغاز شد. این دوره از ۱۱ تا ۲۲ بهمن به دبیری مسعود نقاش‌زاده برگزار و ۲۲ فیلم به بخش مسابقه سودای سیمرغ راه یافت.
۲۲ فیلم بخش سودای سیمرغ؛ بیرو ساخته مرتضی علی‌عباس میرزایی، مرد بازنده ساخته محمدحسین مهدویان، شادروان به کارگردانی حسین نمازی، علفزار ساخته کاظم دانشی، برف آخر به کارگردانی امیرحسین عسکری، لایه‌های دروغ به کارگردانی رامین سهراب، ملاقات خصوصی ساخته امید شمس، ماهان به کارگردانی حمید شاه‌حاتمی، بی‌مادر ساخته سیدمرتضی فاطمی، دسته دختران به کارگردانی منیر قیدی، هناس ساخته حسین دارابی و شب‌طلایی به کارگردانی یوسف حاتمی‌کیا، نگهبان شب ساخته رضا میرکریمی، موقعیت مهدی به کارگردانی هادی حجازی‌فر، بی‌رویا ساخته آرین وزیردفتری و بدون قرار قبلی به کارگردانی بهروز شعیبی، شهرک ساخته علی حضرتی و ۲۸۸۸ ساخته مشترک کیوان علی‌محمدی و علی‌اکبر حیدری، ضد به کارگردانی امیرعباس ربیعی و خائن‌کشی ساخته مسعود کیمیایی، دِرب ساخته سیدهادی محقق و نمور به کارگردانی داوود بیدل هستند.
برندگان سیمرغ جشنواره چهلم عصر امروز (جمعه، ۲۲ بهمن) طی مراسمی با اجرای محمد سلوکی اعلام شد که به شرح زیر است:

* نامزدهای فیلم‌های کوتاه داستانی
۱. ارفاق (کارگردان: رضا نجاتی، تهیه‌کننده: سولماز وزیرزاده) - برنده سیمرغ 
۲. گذشته (کارگردان: حمید محمدی، تهیه‌کننده: حمید محمدی و مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی)
۳. ویار (کارگردان و تهیه‌کننده: حورا طباطبایی)

* نامزدهای فیلم‌های مستند
۱. احتضار (کارگردان: حجت طاهری، تهیه‌کننده: حجت طاهری، عبدالخالق طاهری) - برنده سیمرغ 
۲. دبستان پارسی (کارگردان و تهیه‌کننده: حسن نقاشی)
۳. سرباز شماره صفر (کارگردان و تهیه‌کننده: محمد سلیمی‌راد)
*بهترین فیلم از نگاه ملی (جایزه سردار سلیمانی)
بدون قرار قبلی ( کارگردانی بهروز شعیبی و تهیه‌کنندگی محمود بابایی )  - برنده سیمرغ 

*نامزدهای بهترین فیلم
۱- برف آخر به تهیه‌کنندگی حسن مصطفوی
۲- علف‌زار به تهیه‌کنندگی بهرام رادان
۳- موقعیت مهدی به تهیه‌کنندگی حبیب‌اله والی‌نژاد  - برنده سیمرغ 
۴- نگهبان شب به تهیه‌کنندگی رضا میرکریمی
*نامزدهای بهترین نقش اول مرد
۱- تورج الوند برای فیلم نگهبان شب
۲- پژمان جمشیدی برای فیلم علف‌زار
۳- امین حیایی برای فیلم برف آخر  - برنده سیمرغ 
۴- مهدی نصرتی برای فیلم ضد

*نامزدهای بهترین نقش اول زن
۱- سارا بهرامی برای فیلم علف‌زار
۲- ژیلا شاهی برای فیلم موقعیت مهدی
۳- طناز طباطبایی برای فیلم بی‌رویا - برنده سیمرغ 
۴- لاله مرزبان برای فیلم نگهبان شب
۵- لادن مستوفی برای فیلم برف آخر
*نامزدهای بهترین نقش مکمل مرد
۱- پیام احمدی‌نیا برای فیلم ملاقات خصوصی
۲- علی‌اکبر اُصانلو برای فیلم نگهبان شب - دیپلم افتخار 
۳- روح‌اله زمانی برای فیلم موقعیت مهدی
۴- مهدی زمین‌پرداز برای فیلم علف‌زار
۵- نادر سلیمانی برای فیلم ضد  - برنده سیمرغ 
۶- مجید صالحی برای فیلم برف آخر
*نامزدهای بهترین نقش مکمل زن
۱- صدف اسپهبدی برای فیلم علف‌زار - برنده سیمرغ 
۲- فرشته حسینی برای فیلم دسته دختران - دیپلم افتخار 
۳- صفورا خوش‌طینت برای فیلم نگهبان شب
۴- شادی کرم‌رودی برای فیلم بی‌رویا
۵- لیندا کیانی برای فیلم ضد
۶- نوشین مسعودیان برای فیلم برف آخر
*نامزدهای بهترین کارگردانی
۱- هادی حجازی‌فر برای فیلم موقعیت مهدی
۲- کاظم دانشی برای فیلم علف‌زار
۳- بهروز شعیبی برای فیلم بدون قرار قبلی
۴- امیرحسین عسگری برای فیلم برف آخر - سیمرغ بلورین جایزه ویژه هیات داوران
۵- رضا میرکریمی برای فیلم نگهبان شب  - برنده سیمرغ 
۶- سیدهادی محقق برای فیلم درب - دیپلم افتخار جایزه ویژه هیات داوران
*نامزدهای بهترین فیلمنامه
۱- ابراهیم امینی و هادی حجازی‌فر برای فیلم موقعیت مهدی
۲- فرهاد توحیدی و مهدی تراب‌بیگی برای فیلم بدون قرار قبلی
۳- کاظم دانشی برای فیلم علف‌زار  - برنده سیمرغ 
۴- امیرحسین عسگری، امیرمحمد عبدی و سیدحسن حسینی برای فیلم برف آخر
۵- رضا میرکریمی و محمد داوودی برای فیلم نگهبان شب
*نامزدهای بهترین جلوه‌های بصری
۱- محمد برادران برای فیلم خائن‌کشی
۲- امین پهلوان‌زاده برای فیلم مرد بازنده
۳- کامیار شفیع‌پور برای فیلم برف آخر
۴- فرید ناظرفصیحی برای فیلم بیرو
۵- حسن نجفی و امیر ولی‌خانی برای دسته دختران  - برنده سیمرغ 
*نامزدهای بهترین جلوه‌های ویژه میدانی
۱- آرش آقابیگ برای فیلم خائن‌کشی
۲- آرش آقابیگ برای فیلم شهرک
۳- حمید رسولیان برای فیلم ضد
۴- محسن روزبهانی و کاووس روزبهانی برای فیلم دسته دختران
۵- ایمان کرمیان برای فیلم موقعیت مهدی - برنده سیمرغ 
*نامزدهای بهترین چهره‌پردازی
۱- مونا جعفری برای فیلم علف‌زار
۲- شهرام خلج برای فیلم موقعیت مهدی
۳- عظیم فراین برای فیلم بیرو
۴- مرتضی کهزادی برای فیلم ضد
۵- امید گلزاده برای فیلم‌های برف آخر و شادروان - برنده سیمرغ 
*نامزدهای بهترین طراحی صحنه
۱- سهیل دانش‌اشراقی برای فیلم خائن‌کشی
۲- امیر زاغری برای فیلم موقعیت مهدی
۳- محمدرضا شجاعی برای فیلم دسته دختران
۴- محمدرضا شجاعی برای فیلم ضد - برنده سیمرغ 
۵- آیدین ظریف برای فیلم ۲۸۸۸
۶- علی نصیری‌نیا برای فیلم برف آخر

*نامزدهای بهترین طراحی لباس
۱- بهزاد آقابیگی برای فیلم موقعیت مهدی
۲- مارال جیرانی برای فیلم خائن‌کشی - برنده سیمرغ 
۳- فاطمه صفری‌زاده برای فیلم شادروان
۴- زهرا صمدی برای فیلم نگهبان شب
۵- علی نصیری‌نیا برای فیلم برف آخر
*نامزدهای بهترین صدابرداری
۱- مهدی ابراهیم‌زاده برای فیلم دسته دختران
۲- بابک اردلان برای فیلم شادروان
۳- مسیح حدپور سراج برای فیلم موقعیت مهدی  - برنده سیمرغ 
۴- عباس رستگارپور برای فیلم بدون قرار قبلی
۵- امیر نوبخت حقیقی برای فیلم شب طلایی

*نامزدهای بهترین صداگذاری
۱- فرامرز ابوالصدق برای فیلم دسته دختران
۲- امین شریفی برای فیلم ضد
۳- علیرضا علویان برای فیلم‌های علف‌زار و بدون قرار قبلی - برنده سیمرغ 
۴- امیرحسین قاسمی برای فیلم‌های خائن‌کشی و نگهبان شب
۵- نعیم مسچیان برای فیلم ۲۸۸۸

*نامزدهای بهترین موسیقی متن
۱- حبیب خزایی‌فر برای فیلم مرد بازنده
۲- فردین خلعتبری برای فیلم ماهان
۳- فردین خلعتبری برای فیلم هناس
۴- مسعود سخاوت‌دوست برای فیلم موقعیت مهدی  - برنده سیمرغ 
۵- بهزاد عبدی برای فیلم علف‌زار  - دیپلم افتخار 

*نامزدهای بهترین تدوین
۱- ژیلا ایپکچی برای فیلم شهرک
۲- حسین جمشیدی گوهری برای فیلم موقعیت مهدی
۳- سپیده عبدالوهاب برای فیلم خائن‌کشی
۴- حمید نجفی‌راد برای فیلم دسته دختران
۵- حمید نجفی‌راد برای فیلم علف‌زار - برنده سیمرغ 
*نامزدهای بهترین فیلمبرداری
۱- وحید ابراهیمی برای فیلم موقعیت مهدی
۲- علیرضا برازنده برای فیلم شهرک
۳- هادی بهروز برای فیلم علف‌زار
۴- محمد حدادی برای فیلم بدون قرار قبلی
۵- آرمان فیاض برای فیلم برف آخر - برنده سیمرغ 

*نامزدهای بهترین فیلم اول
۱- بی‌رویا به کارگردانی آرین وزیردفتری
۲- علف‌زار به کارگردانی کاظم دانشی
۳- ملاقات خصوصی به کارگردانی امید شمس
۴- موقعیت مهدی به کارگردانی هادی حجازی‌فر  - برنده سیمرغ 
*نامزدهای بخش اقلام تبلیغی و اطلاع رسانی
- نامزدهای بخش عکس 
۱- امید صالحی برای عکس‌های فیلم آتابای
۲- فتاح ذی‌نوری برای عکس‌های فیلم زیر نور کم
۳- حبیب مجیدی برای عکس‌های فیلم منصور - برنده سیمرغ 

- نامزدهای بخش پوستر فیلم
 ۱- پوستر فیلم گورکن اثر عرفان بهکار مهربانی
۲- پوستر فیلم منصور اثر محمد تقی‌پور
۳- پوستر فیلم پیرمردها نمی‌میرند اثر احسان برآبادی - برنده دیپلم افتخار
- نامزدهای بخش آنونس و تیزر
۱- روح‌الله موحدی برای ساخت آنونس فیلم سیاه باز
۲- کیومرث بیک‌زند برای ساخت آنونس فیلم بی‌همه‌چیز
۳- امید میرزایی برای ساخت آنونس فیلم‌های صحنه‌زنی و تک تیرانداز - برنده سیمرغ 
مسعود جعفری‌جوزانی، مجید انتظامی، شهاب حسینی، محمدعلی باشه‌آهنگر، محمد داوودی، مهدی سجاده‌چی و پژمان لشکری‌پور داوران بخش سودای سیمرغ این دوره از جشنواره فیلم فجر بودند.
بهروز افخمی نویسنده و کارگردان، اسماعیل بنی‌اردلان استاد دانشگاه، پوران درخشنده نویسنده، تهیه‌کننده و کارگردان، حسین زندباف تدوین‌گر، تهیه‌کننده و کارگردان، مجید شاه‌حسینی مدیر فرهنگی، پژوهشگر و استاد دانشگاه، اسفندیار شهیدی مدیرفیلمبرداری، کارگردان و استاد دانشگاه و محمدحسین نیرومند، مدیر فرهنگی، اعضای هیات انتخاب این دوره از رقابت در بخش سودای سیمرغ را تشکیل می‌دانند.
هیات داوران بخش مسابقه اقلام تبلیغی و اطلاع‌رسانی سینمای ایران از گروه سه نفره مهرداد خوشبخت، محمد روح‌الامین و علی نیک‌رفتار تشکیل شده بود.
محمد تهامی‌نژاد، مرتضی شعبانی، احمد ضابطی جهرمی، محمدرضا عباسیان و محمدعلی فارسی داوران فیلم‌های مستند و دانش اِقباشاوی، حامد جعفری و احمدرضا معتمدی داوران فیلم‌های کوتاه بودند.
انتهای پیام/
 «موقعیت مهدی» رکورددار شد/ امین حیایی و طناز طباطبایی بهترین بازیگران فجر چهلم نصر

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار