خبر/

تاکید پاکستان بر تاسیس اتاق مشترک بازرگانی با ایران

1398/08/16 - 13:28 - کد خبر: 5815 نسخه چاپی

نصر: «مقصود انور پرویز» رییس «اتاق بازرگانی و صنعت سرحد» پاکستان در دیدار با «محمدباقر بیگی» سرکنسول جمهوری اسلامی ایران خواستار تاسیس اتاق مشترک بازرگانی دو کشور و سرمایه‌گذاری بازرگانان ایرانی در ایالت خیبرپختونخوا شد.

به گزارش نصر به نقل از ایرنا، انور پرویز در این دیدار که در شهر پیشاور مرکز ایالت خیبرپختونخوا در شمال غرب پاکستان برگزار شد، گفت: اسلام‌آباد و تهران باید سیاست‌های خود را تعدیل کرده، در تعرفه‌ها بازنگری کرده و مشترکا برای برداشتن موانع احتمال در تجارت دوجانبه تلاش کنند.

وی افزود که حجم مبادلات تجاری ایران و پاکستان کمتر از یک میلیارد دلار است که اگر موانع غیرتعرفه‌ای برداشته شود و ضمن بازنگری در سیاست‌ها هیات‌های بازرگانی نیز مبادله شود، ظرفیت‌های زیادی برای افزایش مبادلات تجاری وجود دارد.

انور پرویز در ادامه صحبت‌های خود گفت که بندرهای گوادر و چابهار می‌توانند نقشی حیاتی در تجارت دو جانبه ایران و پاکستان ایفا کنند. او همچنین از بازرگانان ایرانی خواست تا در بخش‌های مختلف در ایالت خیبرپختونخوا سرمایه‌گذاری کنند.

وی ضمن تاکید بر لزوم تقویت مناسبت تجاری رسمی و سازمان‌دهی شده اظهار داشت: دو کشور به دلیل دین و سنت‌های مشترک روابط صمیمانه‌ای با هم دارند.

انور پرویز همچنین خط لوله گاز پاکستان و ایران را نقطه عطفی در روابط دو کشور توصیف کرد که باعث ایجاد دوره جدیدی از صنعتی شدن و توسعه و شکوفایی اقتصادی در پاکستان می‌شود.

سرکنسول ایران در پیشاور نیز در این دیدار اظهار داشت که فقدان کانال‌های بانکی میان ایران و پاکستان مانع بزرگی در تقویت روابط تجاری دوجانبه است.

وی افزود که هر دو کشور متعهد به تقویت تجارت متقابل هستند اما گام‌هایی که تاکنون برداشته شده‌اند رضایت‌بخش نیست.

بیگی تاکید کرد که ایران و پاکستان ظرفیت آن را دارند که حجم روابط تجاری دوجانبه را تا پنج میلیارد دلار افزایش دهند. او همچنین از سرمایه‌گذاران پاکستانی به ویژه در ایالت خیبرپختونخوا خواست تا از مشوق‌هایی که ایران برای سرمایه‌گذاران خارجی ایجاد کرده است، به طور کامل بهره بگیرند.

وی گفت که کمیسیون اقتصادی مشترک ایران در حال بازنگری در تعرفه‌های تجاری با پاکستان است.

انتهای پیام/

تاکید پاکستان بر تاسیس اتاق مشترک بازرگانی با ایران نصر


نظرها بسته شده اند

نمایش 0 نظر

پژوهشیار