بازگشت دختران افغانستانی به مدرسه، پیش شرط ارایه کمک های بین المللی به طالبان

1400/11/07 - 14:35 - کد خبر: 58056 نسخه چاپی

نصر: دیپلمات های غربی حاضر در نشست 3 روزه مذاکره جامعه جهانی با طالبان در شهر اسلو نروژ می گویند، در جریان مذاکرات به طرف طالبان تفهیم کرده اند که ارایه هرنوع کمک جامعه جهانی به دولت طالبان در گرو بازگشت دختران افغانستانی به مدارس خواهد بود.

به گزارش نصر، دیپلمات‌های غربی که با نمایندگان طالبان در نروژ دیدار کرده اند، تصریح کردند که دختران بالای 12 سال افغانستانی باید به مدرسه دسترسی داشته باشند تا کمک‌های مالی جامعه جهانی و آزادسازی منابع مالی مسدود شده دولت افغانستان، محقق شود.
هیاتی از طالبان افغانستان از روز یکشنبه هفته جاری در نشستی 3 روزه با نمایندگان جامعه جهانی و جامعه مدنی افغانستان دیدار کردند. در این دیدار انتقادهای صریحی به طالبان درباره شیوه حکمرانی و نقض حقوق بشر و زنان افغانستان ارایه شده است.
این مذاکرات که پشت درهای بسته در هتلی در شهر اسلو پایتخت نروژ برگزار شد، روز گذشته پایان یافت.
این نخستین سفر هیاتی رسمی از سوی طالبان به اروپا پس از روی کار آمدن " امارت اسلامی افغانستان" در تابستان سال جاری است.
در هیات طالبان، "امیرخان متقی" وزیر امور خارجه دولت موقت و انیس حقانی وزیر امور داخله حضور داشتند.
در این نشست نمایندگانی از اتحادیه اروپا، ایالات متحده آمریکا، بریتانیا، فرانسه، ایتالیا و نروژ میزبان حضور داشتند.
طالبان که هنوز توسط هیچ کشوری به رسمیت شناخته نشده است، در این نشست تقاضای خود را برای به رسمیت شناخته شدن بین المللی و کمک مالی برای مردم افغانستان که از قحطی و فقر رنج می برند، ابراز کرده است.
از سوی دیگر کشورهای غربی حاضر در این مذاکرات نیزضرورت رعایت حقوق بشر و فرصت بازگشت به مدرسه برای دختران و پسران افغانستانی را به عنوان پیش شرط کمک های بشردوستانه و آزاد شدن حدود 10 میلیارد دلار از دارایی های دولت افغانستان در بانک های خارجی مطرح کرده اند.
"توماس نیکلسون"، نماینده ویژه اتحادیه اروپا در امور افغانستان در توییترنوشت: "ما شرط کرده‌ایم که دختران و پسران در مدارس ابتدایی و متوسطه باید در ترم جدید مدارس که از ماه مارس شروع می‌شود، به مدرسه دسترسی داشته باشند."
از سوی دیگر "یوناس گار استوره" نخست وزیر نروژ، در سخنرانی در نشست ویژه دیروز (چهارشنبه) شورای امنیت ملل متحد در نیویورک، نشست 3 روزه اخیر در اسلو را "جدی و صمیمانه" توصیف کرد و گفت: "ما به صراحت به طالبان اعلام کردیم که همه دختران بالای 12 سال افغانستانی باید در ماه مارس به مدارس برگردند."
"امیرخان متقی" وزیر امور خارجه طالبان نیز گفت‌وگوهای اسلو را "گامی به سوی به رسمیت شناختن بین‌المللی" توصیف کرد و گفت: " نروژ به ما این فرصت را داد تا با جامعه جهانی گفتگو کنیم."
با این حال دولت نروژ تاکید کرده که این گفتگوها به این معنا نیست که طالبان به رسمیت شناخته شده یا مشروع دیده می شود.
دعوت و میزبانی از مقام‌های طالبان به اسلو و پرداخت مبالغ هنگفت برای پروازهای آنان، واکنش منفی برخی مهاجران و فعالان افغان ساکن نروژ و اروپا را در پی داشته است.
اما نخست وزیر نروژ در برابر انتقادها استدلال کرده که این اولین گام برای توقف فاجعه انسانی در افغانستان است. بر اساس داده های سازمان ملل متحد، حدود 55 درصد از جمعیت افغانستان از گرسنگی رنج می برند.
سازمان ملل و نهادهای امدادرسان بین المللی نسبت به شیوع قحطی و سوء تغذیه بیش از نیمی از شهروندان افغانستانی هشدار داده است.
طالبان می گوید اقدام به مسدود کردن حساب های دولت این کشور از سوی آمریکا، دلیل عمده ایجاد قحطی و گرسنگی بیش از نیمی از جمعیت این کشور است، چون حکومت را ناتوان از خرید و ارایه مواد غذایی ضروری برای مردم افغانستان کرده است.
دیروز در نشست ویژه شورای امنیت "مجید تخت روانچی" نماینده دایم ایران در سازمان ملل در سخنانی با هشدار به جامعه جهانی نسبت به وضعیت مردم و پناهجویان افغانستان، خطاب به کشورهای غربی اعلام کرد که اگر کمک های بشردوستانه آنها به مهاجران و پناهجویان افغان ساکن در ایران به موقع ارسال نشود، بسیاری از آنها راه اروپا را در پیش خواهند گرفت و موج جدیدی از سیل جمعیت پناهجو به پشت دروازه های اروپا خواهد رسید.
تخت روانچی گفت ایران تاجایی که در توان داشته منابع مالی گسترده‌ای را در زمینه بهداشت و درمان و واکسن و آموزش پناهجویان افغانستانی هزینه کرده است؛ اما به دلیل اینکه ایران زیر فشارهای تحریمی آمریکاست، منابع مالی محدودی دارد و کشورهای غربی باید به وعده های خود برای کمک به مهاجران و پناهجویان افغانستانی در ایران، هر چه سریعتر جامه عمل بپوشانند.
انتهای پیام/
بازگشت دختران افغانستانی به مدرسه، پیش شرط ارایه کمک های بین المللی به طالبان خبرگزاری عصرایران

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار