استاندار آذربایجان غربی تاکید کرد:

نیاز ۱۴هزار و ۵۰۰ میلیارد ریالی اجرای شبکه های آبیاری در آذربایجان غربی

1400/11/05 - 13:32 - کد خبر: 57911 نسخه چاپی

نصر: استاندار آذربایجان غربی گفت: اجرای شبکه های آبیاری در شمال و جنوب استان، ۱۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد که اختصاص یافتن این اعتبار به وجه ویژه وزارت نیرو نیازمند است.

به گزارش نصر، محمدصادق معتمدیان روز سه شنبه در نشست مشترک وزیر نیرو، معاونین وزیر، مجمع نمایندگان استان و مدیران استانی زیرمجموعه این وزارتخانه افزود: اختصاص اعتبار از سوی وزارت نیرو برای تامین اعتبار شبکه های آب سد کرم آباد پلدشت و شوط و همچنین شبکه های آب سد سیلوه و آغ چای ضروری است.
وی اضافه کرد: در حوزه شبکه های آبیاری و زهکشی در استان اقدامات خوبی صورت گرفته و هم اکنون ۸۷ هزار هکتار شبکه های مدرن و ۴۸ هزار هکتار شبکه نیمه مدرن در آذربایجان غربی به بهره برداری رسیده است.
استاندار آذربایجان غربی ادامه داد: ۹۶ هزار هکتار شبکه آبیاری و زهکشی در استان در حال اجراست که برای اتمام این طرح نیازمند توجه ویژه وزارت نیرو در تامین اعتبارات لازم هستیم.
معتمدیان با اشاره به اهمیت ایجاد شبکه آبیاری و زهکشی در اراضی کشاورزی حوضه آبریز دریاچه ارومیه بیان کرد: بیش از ۴ هزار میلیارد تومان برای اجرا و تکمیل ۴۸ هزار هکتار شبکه آب در حوضه آبریز دریاچه ارومیه مورد نیاز است.
وی در بخش دیگری با اشاره به افزایش نزولات آسمانی در استان در سال جاری، گفت: میزان بارش‌های استان از ابتدای سال‌جاری تاکنون با عنایت خداوند متعال نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش و از ۱۳۶ میلیمتر به ۱۴۲ میلیمتر رسیده است.
وی با تشریح وضعیت استان در حوزه سدسازی افزود: ۱۳ سد مخزنی بزرگ و ۸ سد مخزنی کوچک در استان در حال حاضر در حال آبگیری است و ۳ سد بزرگ نیز در حال اجراست.
استاندار آذربایجان غربی از متوقف شدن اجرای سه سد در حوضه آبریز دریاچه ارومیه خبر داد و افزود: اجرای سه سد مخزنی نازلو، باراندوز و سیمینه رود در حوضه آبریز دریاچه ارومیه به دلیل مصوبات ستاد احیای دریاچه متوقف شده است.
معتمدیان اضافه کرد: در حال حاضر روند مطالعات احداث سه سد نیز در استان در دست اجراست.
وی با تاکید بر ضرورت اتمام مطالعات و آغاز احداث سد الند خوی برای تامین آب شرب این شهرستان اظهار داشت: تامین اعتبار برای تکمیل طرح مطالعات این سد از مهمترین مطالبات استان از وزارت نیرو است.
وی با اشاره به واگذاری مدیریت سد سردشت به شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی گفت: مدیریت سد ارس نیز با توجه به اینکه از نظر سرزمینی مخزن سد و بخشی از شبکه انتقال آن در شهرستان پلدشت قرار دارد به شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی واگذار شود.
استاندار آذربایجان غربی با تاکید بر ضرورت اتمام خط انتقال آب به شهر بوکان و تامین آب آشامیدنی این شهر افزود: وزارت نیرو اعتبار مورد نیاز برای تکمیل ۵ کیلومتر باقی مانده انتقال آب شرب شهرستان بوکان به میزان ۶۰ میلیارد تومان را باید تامین کند.
معتمدیان درخصوص اجرای طرح اضطراری تامین آب شرب شهرهای ارومیه و خوی نیز اضافه کرد: برای اجرای طرح اضطراری تامین آب ارومیه و خوی به ترتیب ۶۶ و ۵۰ میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز است که با تامین این اعتبار حفر چاه های مورد نیاز و خط انتقال آب در سال آینده به اتمام می رسد.
وی جمعیت تحت پوشش آب شرب استان در مناطق شهری را ۱۰۰ درصد و مناطق روستایی را ۸۶ درصد عنوان کرد و ادامه داد: جمعیت تحت پوشش شبکه تصفیه خانه فاضلاب در مناطق شهری ۶۷ درصد و در مناطق روستایی آذربایجان غربی یک درصد است که باید مورد توجه وزارت نیرو قرار گیرد.
وی بیان کرد: برای تکمیل مدول سه تصفیه خانه فاضلاب ارومیه به میزان ۴۰ میلیارد تومان اعتبار، برای اتمام احداث و انتقال پساب به دریاچه ارومیه با ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی نیازمند ۳۰ میلیارد تومان اعتبار است که امیدواریم با تامین این میزان اعتبار این طرح ها به زودی به بهره برداری برسد. 
استاندار آذربایجان غربی درخصوص اجرای تصفیه خانه های سایر مناطق استان، اظهار کرد: وزارت نیرو برای تکمیل پروژه های تصفیه خانه های شهرهای ماکو، اشنویه، ربط، نالاس، خوی و تکاب اعتبار ویژه ای اختصاص دهد.
معتمدیان خواستار تامین اعتبار مورد نیاز برای تامین تانکرهای انتقال آب سیار به مناطق روستایی در زمان پیک مصرف و همچنین ۱۶۰ میلیارد تومان اعتبار برای تجهیز چاه های روستایی استان به ژنراتور برق از وزارت نیرو شد. 
وی از اجرای طرح های آبرسانی به مناطق روستایی از محل اعتبارات محرومیت زدایی در استان خبر داد و گفت: برای اجرای طرح های مقابله با تنش کم آبی و تامین آب شرب در ۳۷۹ روستای استان از محل اعتبارات محرومیت زدایی ۹۶۷ میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافته که به زودی عملیات آن اجرایی می شود.
وی درخصوص آخرین وضعیت احداث خط انتقال از نیروگاه سهند به آذربایجان غربی بیان کرد: برای احداث پروژه مهم خط انتقال برق به دور دریاچه ارومیه و تامین برق از نیروگاه سهند، تاکنون هزار میلیارد تومان اعتبار هزینه شده و برای تکمیل و بهره برداری کامل از آن به هزار میلیارد تومان اعتبار دیگر نیاز است که انتظار می رود وزارت نیرو در این زمینه مساعدت لازم را داشته باشد.
استاندار آذربایجان غربی درباره ضرورت ایجاد پُست ها و خطوط توزیع برق در شهرک های صنعتی استان و تامین برق واحدهای بزرگ در استان نیز گفت: برای احداث و ایجاد پُست و خط توزیع برق در شهرک های صنعتی ۱۲۰ میلیارد تومان از وزارت نیرو اعتبار درخواست می شود.
معتمدیان به قطعی برق در تابستان و در زمان پیک مصرف برق نیز اشاره کرد و افزود: برای رفع مشکل قطعی برق آذربایجان غربی در تابستان نیازمند افزایش سهمیه استان و رفع محدودیت در تامین برق مصرفی هستیم.
انتهای پیام/
نیاز ۱۴هزار و ۵۰۰ میلیارد ریالی اجرای شبکه های آبیاری در آذربایجان غربی خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار