مدیر امور آب و فاضلاب شهری مهاباد؛

مجهزترین تصفیه خانه آب کشور در مهاباد آماده افتتاح است

1398/08/14 - 11:10 - کد خبر: 5658 نسخه چاپی

نصر: مدیر امور آب و فاضلاب شهری مهاباد گفت: مجهزترین تصفیه خانه آب شرب کشور در این شهرستان با اتمام کار احداث آن برای افتتاح توسط مسوولان کشوری آماده است.

به گزارش نصر به نقل از ایرنا، محمد معروفی دیروز در گفت و گویی با بیان اینکه این طرح بزرگ فردا با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی و وزیر نیرو به بهره‌برداری خواهد رسید، افزود: این تصفیه‌خانه با ظرفیت تزریق ۷۵۰ لیتر آب در ثانیه قادر است تا افق سال ۱۴۱۸ برای بیش از ۲۴۶ هزار نفر جمعیت شهری مهاباد آب شرب سالم و بهداشتی تامین کند.

وی با بیان اینکه این تصفیه‌خانه هم‌اکنون وارد مدار شده و ۸۰ درصد آب شهر مهاباد نیز از طریق آن تامین می‌شود، اضافه کرد: این تصفیه‌خانه در چهار فاز مختلف قبل از بهره برداری تست و تایید نهایی شده است و با نصب کامل اتصالات داخلی شبکه آبرسانی، آب شرب موردنیاز شهروندان مهابادی به طور کامل از طریق این تصفیه‌خانه تامین می‌شود.

وی با بیان اینکه تصفیه‌خانه مهاباد با بیش از ۶۲۸ میلیارد ریال هزینه احداث شده است افزود: این تصفیه‌خانه از نوع «داف» که جدیدترین فرآیند تصفیه آب در سطح کشور است و براساس نوع مواد و وضعیت کیفیت آب سد از لحاظ بیولوژیکی طراحی شده و بر این اساس با وارد شدن به مدار مشکل کیفیت و تغییر رنگ آب شرب این شهر نیز به طور کامل مرتفع می‌شود.

وی افزود: عملیات احداث این تصفیه‌خانه در قالب قرارداد ساخت، بهره‌برداری و انتقال (BOT) در سال ۱۳۹۳ آغاز شده است.
احداث این‌گونه تصفیه‌خانه‌ها براساس اهداف و استراتژی‌های وزارت نیرو و شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور در جهت استفاده از منابع آبهای سطحی و سرمایهگذاری‌های بخش خصوصی و اجرای اصل ۴۴ است.

سد مهاباد دارای ۱۷۲ میلیون مترمکعب ظرفیت مفید می باشد که از این میزان سالانه بیش از ۱۸ میلیون مترمکعب به مصرف آب شرب شهر مهاباد می‌رسد.

شرکت آب و فاضلاب شهری مهاباد دارای ۴۷ هزار مشترک آب و ۴۵ هزار مشترک فاضلاب است.

انتهای پیام/

مجهزترین تصفیه خانه آب کشور در مهاباد آماده افتتاح است نصر


نظرها بسته شده اند

نمایش 0 نظر

پژوهشیار