معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی:

سهم استان از منابع بانکی باید افزایش یابد/ انتظار همراهی بیشتر از بانک‌های خصوصی در روند توسعه

1400/09/28 - 20:56 - کد خبر: 56090 نسخه چاپی

نصر: معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی با تأکید بر افزایش سهم استان از منابع بانکی، گفت: بانک‌های فعال در استان باید در روند توسعه نقش‌آفرینی کنند.

به گزارش نصر، محمد کلامی در جلسه شورای هماهنگی بانک‌های آذربایجان شرقی، با اشاره به سهم ۲.۵ درصدی استان از منابع بانکی کشور، گفت: ساختار اصلی اقتصاد آذربایجان شرقی، بخش خصوصی است و این سهم از منابع بانکی، برای این استان سهم اندکی است. 
وی با تأکید بر این که برای جذب منابع بانکی باید برنامه‌ریزی جدی داشته باشیم، افزود: باید بررسی شود که چه موانعی در این زمینه موجود است و چه کارهایی باید انجام شود تا بتوانیم این سهم را افزایش دهیم. 
وی خاطرنشان کرد: نسبت تسهیلات به سپرده‌های بانکی در بانک‌های دولتی استان نسبت خوبی است، اما از نظر عملکرد مجموع بانک‌های دولتی و خصوصی در رتبه ۲۱ کشور قرار داریم که نشان می‌دهد بانک‌های خصوصی یا در اعطای تسهیلات سخت‌گیری می‌کنند یا منابع خود را از استان خارج می‌کنند.
 معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی با بیان این که همه ما در قبال توسعه استان مسئولیت داریم، گفت: عملکرد بانک‌های خصوصی در این زمینه مطلوب نیست و انتظار همراهی بیشتری را از آنها داریم. 
وی در ادامه حمایت از صنایع شاخص و پیشران را مهم‌ترین برنامه استان برای توسعه ذکر کرد و گفت: بانک‌ها باید از واحدها و صنایعی که به خاطر مشکلات اقتصادی دچار چالش شده‌اند و برای برون‌رفت از مشکلات برنامه و اراده دارند، حمایت کنند. 
وی خاطرنشان کرد: تعطیلی واحدهای تولیدی به خاطر معوقات بانکی، نه مشکل بانک را حل می‌کند نه مشکل اقتصاد را؛ علاوه بر این تبعاتی دارد که بانک‌ها باید این تبعات را بپذیرند.
کلامی اظهار داشت: از بانک‌ها انتظار داریم که با لبه نرم قانون با صاحبان صنایع، تولیدکنندگان و بازرگانان رفتار کنند و موجب نشوند که سرمایه آنها از استان خارج شود. 
 وی هم‌چنین با تأکید بر این که عزم استان برای توسعه جدی است، افزود: بانک‌ها در این زمینه نقش مهمی دارند، چراکه تأمین مالی بخش تولید و سرمایه‌گذاری بر عهده نظام بانکی است. 
رئیس شورای هماهنگی بانک‌های آذربایجان شرقی هم در این جلسه از استقرار و فعالیت ۳۱ بانک و موسسه اعتباری در قالب ۷۴۲ شعبه در سراسر استان خبر داد و گفت: میزان سپرده‌های بانکی استان تا پایان مرداد امسال، بیش از ۱۰۵ هزار میلیارد تومان (۳ درصد کشور) و میزان تسهیلات پرداختی، بالغ بر ۶۷ هزار میلیارد تومان (۲ درصد کشور) بوده و سهم بانک‌های دولتی از منابع و تسهیلات به ترتیب ۶۹ و ۹۰ درصد است. 
عادل غلامی با اشاره به این که آذربایجان شرقی از نظر منابع، رتبه ۶ و از نظر تسهیلات، رتبه ۷ کشور را در اختیار دارد، افزود: نسبت مصارف به منابع در بانک‌های دولتی استان، ۸۹ درصد و در مجموع، ۶۳ درصد است. 
وی همچنین از اجرایی شدن ۹۶ درصد مصوبات بانکی کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان خبر داد و گفت: نسبت مطالبات غیرجاری (معوقات) به تسهیلات بانکی در استان ۴.۸۹ درصد است که پایین‌تر از میانگین کشوری و نتیجه همراهی و همدلی صاحبان صنایع و استفاده از ظرفیت‌های قانونی نظام بانکی است. 
به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی استانداری آذربایجان شرقی، تعدادی از مدیران بانک‌های استان هم در این جلسه به بیان دیدگاه‌های خود درخصوص مسائل و مشکلات بانکی پرداختند.
انتهای پیام/
 سهم استان از منابع بانکی باید افزایش یابد/ انتظار همراهی بیشتر از بانک‌های خصوصی در روند توسعه خبرگزاری ایسنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار