وزیر امور خارجه انگلیس؛

می‌خواهیم بدهی قانونی ۴۰۰ میلیون پوندی خود به ایران را بپردازیم

1400/09/17 - 22:20 - کد خبر: 55565 نسخه چاپی

نصر: وزیر امور خارجه انگلیس در سخنانی گفت: می‌خواهیم بدهی قانونی ۴۰۰ میلیون پوندی خود به ایران را بپردازیم.

به گزارش نصر، «لیز تراس»، وزیر امور خارجه انگلیس امروز چهارشنبه اعلام کرد که بدهی ۴۰۰ میلیون پوندی این کشور به ایران یک «بدهی قانونی» است و لندن در صدد پرداخت آن است.
بر اساس اعلام این روزنامه، وزیر امور خارجه انگلیس در نشستی به ابتکار اندیشکده چتم‌هاوس در این خصوص گفت: ما می‌ خواهیم این بدهی را پرداخت کنیم و آن را یک بدهی قانونی می‌ دانیم. اما مسائل زیادی وجود دارند که اطمینان دارم همه شما به خوبی از آنها مطلع هستید!
وی با اشاره به اینکه با «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه ایران در این باره حرف زده است، ادعا کرد: بنا به دلایل مختلف، مسئله ساده‌ ای نیست!
لازم به ذکر است که بدهی مذکور مربوط به قراردادی نظامی در دهه ۷۰ میلادی میان تهران و لندن است که بر اساس آن، لندن موظف بود ۱۵۰۰ تانک «چیفتن» و ۲۵۰ خودرو زرهی به ایران تحویل دهد؛ قراردادی که پس از تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در تهران متوقف شد.
دیوان داوری بین المللی، یک شرکت انگلیسی خدمات نظامی را به پرداخت ۴۰۰ میلیون پوند به ایران ملزم کرده است. این در حالیست که دولت انگلیس مدعی است به دلیل تحریم‌های مالی علیه تهران، راهی برای انتقال این بدهی به ایران وجود نداشته و به همین بهانه، تاکنون از پرداخت این بدهی به ایران امتناع ورزیده است.
انتهای پیام/
می‌خواهیم بدهی قانونی ۴۰۰ میلیون پوندی خود به ایران را بپردازیم خبرگزاری مهر

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار