کارشناس اقتصادی :

مافیای خودرو یک شبه کنار نمی رود

1400/09/01 - 08:48 - کد خبر: 54602 نسخه چاپی

نصر: یک کارشناس اقتصادی گفت: خودرو مافیا دارد و نمی توان یک شبه آن را کنار گذاشت. البته من بی کفایتی مدیران خودرویی را قبول دارم. یک سری از مافیاها در این میان وجود دارند که در حال دلالی هستند.

کاویان عبداللهی در گفت‌وگویی ، درباره تاثیر ارز 4200 تومانی و قیمت گذاری دستوری بر بازار سرمایه، اظهار داشت: بازار مقداری ریسک دارد که این ریسک از دو موضوع متشکل است؛ نخست ارز 4200 تومانی و دوم، قیمت گذاری دستوری. ارز 4200 تومانی یکی از مسائلی است که باعث شده دولت با کسری بودجه مواجه شود.
وی افزود: تخصیص ارز 4200 تومانی یک گره است که به این راحتی ها باز نخواهد شد. یا باید مردم را بدبخت کنیم تا شرکت و سهامدار پول دارتر شود و یا باید شرایط کنونی را حفظ و با کسری بودجه مواجه بود. باید قدرت خرید مردم افزایش یافته و ارز 4200 تومانی به صورت تدرجی حذف شود.
این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه «کسری بودجه باید از یک محلی جبران شود»، گفت: چاپ پول و فروش اوراق؛ راه های جبران کسری بودجه هستند. چاپ پول کار چندان درستی نیست و دولت به صورت ماهیانه حدود 12 هزار میلیارد تومان به ازای بازپرداخت اوراق قبلی خود هزینه می کند. دولت به صورت مستمر در حال انتشار اوراق جدید است تا بتواند برای بازپرداخت اوراق قبلی اقدام کند.
عبداللهی به انتقاد از ناهماهنگی های به وجود آمده درمورد قیمت گذاری دستوری پرداخت و گفت: قیمت گذاری دستوری نیز همانند ارز 4200 تومانی باید به مرور زمان حذف شود. خودرو مافیا دارد و نمی توان یک شبه آن را کنار گذاشت. البته من بی کفایتی مدیران خودرویی را قبول دارم. یک سری از مافیاها در این میان وجود دارند که در حال دلالی هستند.
وی ادامه داد: قطعی گاز و برق شرکت های سیمانی و فولادی، ریسک دیگری است که بازار سرمایه با آن دست و پنجه نرم می کند. احتیاط در معاملات، متاثر از این ریسک هاست و اگر نسبت به رفع این ریسک ها اقدام کنیم، معاملات بسیار بهتری در بازار سرمایه خواهیم دید.
این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به ارزندگی بورس، خاطرنشان کرد: بورس در بلندمدت همواره بهتر از سایر بازارهای مالی بوده است. سرمایه گذاری این طور نیست که فرد در یک سال بتواند سود کند و سپس از بازار خارج شود. بورس، قمارخانه نیست که فرد یک شبه پولدار شود. اگر سهامداران برایند مثبتی داشته و تورم را پوشش بدهند، عملکرد خوبی داشته اند. مردم همچنین باید در سهامی سرمایه گذاری داشته باشند که وضعیت بنیادی بهتری دارند.
عبداللهی یادآور شد: شاخص کل بورس ، مشکل محاسباتی دارد. DPS شاخص کل در حال انباشت است و چند سال بعد، شاخص کل به درد نخواهد خورد. بهترین شاخص، شاخص قیمتی است که می توان از آن استفاده کرد.
مافیای خودرو یک شبه کنار نمی رود آژانس خبری تحلیلی شهر بورس

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار