مشاهیر آذربایجان (19)/

یوسف کرمی؛ امپراتور تکنیک تکواندو

1400/08/06 - 12:33 - کد خبر: 53217 نسخه چاپی

نصر: به دنبال انتشار سلسه مطالبی در خصوص مشاهیر آذربایجان امروز به زندگی یوسف کرمی می پردازیم.

یوسف کرمی متولد 19 اسفند 1361 در میانه، تکواندوکار بود.
فارغ التحصیل لیسانس رشته تربیت بدنی می باشد که چندین مدال طلای جهانی و یک برنر المپیک دارد و حالا برای همیشه راهی کشور کرواسی شده است.
 
خانواده و تاریخ تولد
در شهر میانه آذربایجان شرقی در یک خانواده پرجمعیت با 8 فرزند بزرگ شد، خودش فرزند هفتم است و یک برادر کوچکتر از خود دارد که او هم تکواندوکار است. در شناسنامه متولد دوم فروردین 1362 بوده اما در واقع متولد 19 اسفند 61 است.
 
از کشتی تا فوتبال

با اینکه پدرش محمد کرمی کشی گیر بود اما علاقه ای به این رشته نداشت به همین خاطر سمت فوتبال رفت و مدتی در تیم هما بعنوان هافبک وسط بازی می کرد.
می گوید هیچ وقت گلی نزدم اما اگر توپ از من رد می شد مطمئن باشید آدمی دنبال آن توپ نمی دوید، چون هر کس با توپ رد می شد، می زدمش …
 
ورود به تکواندو
در سال 1371 وقتی 10 ساله بود اتفاقی از جلوی سالن تکواندو می گذشت که با دیدن بچه هایی که تمرین می کردند تصمیم گرفت او هم در این رشته ثبت نام کند.
طولی نکشید که توانست در رده نوجوانان قهرمان استان شود و در سال 1378 زمانی که 17 ساله بود به تیم ملی دعوت شد.
 
اولین مدال
کرمی بعد از درخشش های داخلی، در سال 1382 وقتی 21 ساله بود موفق شد اولین مدال طلای خود را از مسابقات جهانی آلمان دریافت کند.

شهرت جهانی با المپیک
اوج درخشش یوسف، کسب مدال برنز بازی های المپیک در آتن (2004) بود او در مسابقه با لوپز آمریکایی با نتیجه 8 بر 7 بازی و مدال طلا را واگذار کرد
 
ازدواج
یوسف کرمی در سال 1382 وقتی 21 ساله بود با عطیه نوذری 20 سال که از تکواندوکاران استان کرج بود نامزد کرد و بعد از دو سال در هتل المپیک با هم ازدواج کردند. حالا ثمره این زندگی یک دختر و یک پسر می باشد.


بخشی از افتخارات
آقای کرمی بعد از المپیک دو برنز و یک طلای جهانی بدست آورد و در مسابقات آسیایی نیز سه طلا و یک نقره در کلکسیون افتخارات خود دارد.
او سرجمع 25 مدال بین المللی از مسابقات اقیانوسیه، جام باشگاه های آسیا، انتخابی المپیک، مسابقات ارتش ها و پلیس های جهان و جام جهانی گرفته است.
این کاپیتان ارزنده تیم ملی تکواندو سال 1392 در 31 سالگی با وجود دعوت به تیم ملی برای کسب سهمیه المپیک 1395 ترجیح داد با خداحافظی فرصت را به جوانان بدهد.
 
طرفدار فوتبال اروپا
در بازی فوتبال سابقا علاقه زیادی به رونالدینیو داشتم حالا کم و بیش فوتبال انگلیس و اسپانیا را می بینم، در انگلیس طرفدار چلسی و در اسپانیا طرفدار بارسلونا هستم
 در نروژ به من می گفتند تانک، فرانسوی ها اسم آدم فضایی روی من گذاشته بودند و کره ای ها می گفند امپراتور تکنیک، آلمانی ها نیز مرا اعجوبه صدا می زدند
 
بازیگری
این تکواندو کار اولین بار سال 1395 در فیلم سینمایی قهرمانان کوچک بازی کرد و در سریال شش قهرمان و نصفی سال 97 هم جلوی دوربین رفت.
 
مهاجرت به کرواسی
یوسف کرمی اسفند 1398 با انتشار متنی احساسی خبر مهاجرت خود را رسانه ای کرد البته چند ساعت بعد مشخص شد، او سرمربی باشگاه یاسترب در زاگرب شده است.
انتهای پیام/
یوسف کرمی؛ امپراتور تکنیک تکواندو نصر

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار