نماینده مجری طرح شبکه های فرعی غرب و شمال غرب کشور؛

تکمیل شبکه آب‌های مرزی افزایش ۱۱۸هزار تنی تولید را به همراه دارد

1400/07/20 - 21:47 - کد خبر: 52368 نسخه چاپی

نصر: نماینده مجری طرح شبکه های فرعی غرب و شمالغرب کشور گفت: در صورت تکمیل پروژه های نیمه کاره شبکه های فرعی آب‌های مرزی، شاهد افزایش تولید سالانه حدود ۱۱۸ هزار و ۳۸۷ تن محصولات کشاورزی در آذربایجان شرقی خواهیم بود.

به گزارش نصر، سیدعلی مختاری روز سه شنبه در جلسه بررسی پروژه های نیمه کاره آب و خاک در مناطق مرزی استان آذربایجان شرقی  با بیان اینکه در مدیریت کلان استانی شرکت آب منطقه ای و سازمان جهادکشاورزی استان باید همسو و هم راستا باشند، گفت: در حال حاضر سازمان جهاد کشاورزی به تعهدات خود عمل کرده ولی آب موردنیاز برای اجرای پروژه ها تامین نشده و تولید محصول به تعویق افتاده است.
وی با اشاره به پروژه آب و خاک ۱۲ هزار هکتاری خداآفرین گفت: حدود پنج هزار هکتار از این اراضی توسط سازمان جهاد کشاورزی استان به شبکه های فرعی آبیاری تجهیز شده است و باید تمرکز اصلی روی هفت هزار هکتار باقیمانده باشد تا با تامین سرمایه گذار و مشارکت حوزه های مختلف از جمله آب و خاک و بهبود تولیدات گیاهی و زراعت پروژه به صورت فنی به بهره برداری برسد.
وی با اشاره به یکی دیگر از پروژه های مشترک بین ۲ دستگاه شرکت آب منطقه ای استان و سازمان جهاد کشاورزی استان در منطقه یکانات مرند گفت: این پروژه شامل ۲ هزار و ۳۴۰ هکتار اراضی کشاورزی است و حدود یکهزار هکتار گلخانه پیش بینی شده است که شرکت آب منطقه ای استان موظف به تامین آب حدود سه هزار و ۳۰۰ هکتار از این اراضی است که در حال حاضر به مرحله اتمام نرسیده است.
مختاری خاطرنشان کرد:  این طرح در آذرماه سال ۱۳۹۴ با هدفگذاری اجرای شبکه های آبیاری و زهکشی در استان به مساحت ۱۹ هزار هکتار برای بازه زمانی پنج ساله از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی در قالب سه پروژه آغاز شده است.
وی زیربخشهای اجرایی این طرح را به ترتیب طرح توسعه و بهره برداری از رودخانه ارس در محدوده استان آذربایجان شرقی به مساحت ۹ هزار و ۷۱۰ هکتار شامل پروژه گلفرج به مساحت ۶ هزار و ۳۵۰ هکتار و پروژه یکانات به مساحت ۲ هزار و ۳۶۰ هکتار، پایاب سد خدآفرین به مساحت ۹ هزار و ۲۹۰ هکتار شامل واحد عمرانی اول به مساحت پنج هزار و ۲۹۰ هکتار و پروژه بهبود لاریجان به مساحت چهار هزار هکتار و پایاب سد حاجیلرچای را به مساحت حدود یکهزار هکتار اعلام کرد .
 مختاری با اشاره بر اینکه از مساحت کل این طرح ۱۲ هزار و ۳۶۸ هکتار آن به صورت کامل به اتمام رسیده است گفت: در صورت تأمین آب، این پروژه قابل بهره برداری می باشد و تاکنون مساحت ۶ هزار و ۷۳۲ هکتار آن به زیر کشت رفته و در حال بهره برداری است.
وی با بیان اینکه این طرح با استفاده از روشهای مدرن آبیاری با هدف صرفه جویی در مصرف و استفاده بهینه از آب در بخش کشاورزی برنامه ریزی شده است، افزود: در این طرح ۱۳ هزار و ۳۸۰ هکتار از اراضی زراعی با استفاده از روشهای آبیاری بارانی دوار مرکزی، کلاسیک ثابت، میکرو و آبیاری کم فشار و پنج هزار و ۶۲۰ هکتار از اراضی باغی با استفاده از روشهای آبیاری موضعی اجرا می شود .
مختاری گفت: تا آخرشهریور ماه سال ۱۴۰۰ مبلغ  سه هزار و ۷۳۴ میلیارد ریال برای پروژه ساماندهی آب های مرزی استان اختصاص یافته و جهت اتمام کامل و بهره برداری از پروژه مبلغ  یکهزار و ۳۰۰میلیارد ریال نیاز است.
وی با اعلام اینکه با اتمام این پروژه پیش بینی می شود سالانه مبلغ ۲ هزار و ۶۱۰ میلیارد ریال به سبد معیشتی کشاورزان و خانوارهای بهره بردار از طرح اضافه شود، افزود:  تعداد اشتغال پیش بینی شده حاصل از اجرای این طرح ۱۵ هزار و ۴۸۲ نفر اشتغال مستقیم و ۲۶ هزار و ۶۸۳ نفر اشتغال غیر مستقیم خواهد بود.
طرح شبکه‌های فرعی آبیاری و زهکشی غرب و شمال غرب کشور که مصوبه دولت در سال ۱۳۹۳ است باید در مجموع در ۴۰۲ هزار هکتار از اراضی کل کشور انجام شود.
انتهای پیام/
تکمیل شبکه آب‌های مرزی افزایش ۱۱۸هزار تنی تولید را به همراه دارد خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار