خبر/

هیات آمریکایی با نمایندگان طالبان دیدار کرد

1400/07/18 - 10:42 - کد خبر: 52185 نسخه چاپی

نصر: هیات آمریکایی شامگاه شنبه برای نخستین بار پس از خروج نیروهای واشنگتن از افغانستان با نمایندگان طالبان در دوحه دیدار کرد.

به گزارش نصر، وزیر امورخارجه دولت موقت طالبان اعلام کرد که در دیدار با مقام‌های آمریکایی، درباره روابط کابل و واشنگتن، توافقنامه دوحه، کمک‌های بشردوستانه، آزاد سازی پول‌های بلوکه شده افغانستان، رعایت حریم هوایی افغانستان و مسائل دیگر گفت‌وگو شد.
امیرخان متقی سرپرست وزارت امورخارجه طالبان تصریح کرد: در این نشست بر ارسال کمک‌های بشردوستانه و عمل به توافقنامه دوحه و احترام به حریم هوایی افغانستان مورد تاکید قرار گرفت. 
همزمان با این دیدار، معاون وزیر امورخارجه آمریکا در یک سفر دو روزه برای گفت‌وگو درباره افغانستان راهی اسلام آباد شد. 
وزارت امورخارجه آمریکا در این باره اعلام کرد که تشکیل حکومت فراگیر و خروج شهروندان آمریکا و همکاران محلی این کشور از افغانستان، از محورهای این سفر است. 
ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: این دیدرا درباره به رسمیت شناختن و دادن مشروعیت (به طالبان) نیست. ما بر طالبان فشار می‌آوریم تا به حقوق تمام مردم افغانستان از جمله زنان و دختران را رعایت کنند و حکومت فراگیر با پشتیبانی همه احزاب تشکیل دهند. آمریکا می‌خواهد به طالبان فشار آورد تا برای سازمان‌های کمک‌رسان امکان دسترسی به مناطقی را که نیاز به کمک دارند، فراهم کنند.
پیش از این خبرگزاری رویترز گزارش داد که قرار است مقام‌های بلند پایه‌ آمریکایی با نمایندگان امارت اسلامی برای دو روز در دوحه گفت‌وگو کنند.
رویترز به نقل از دو مقام بلندپایه آمریکایی اعلام کرد که این دیدارها در روزهای شنبه و یکشنبه در دوحه انجام می‌شود.
انتهای پیام/
هیات آمریکایی با نمایندگان طالبان دیدار کرد خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار