خبر/

آذرتاش آذرنوش چهره ماندگار چشم از جهان فروبست

1400/07/15 - 15:57 - کد خبر: 52063 نسخه چاپی

نصر: «آذرتاش آذرنوش» عضو شورای عالی و مشاور عالی مرکز دایرة المعارف بزرگ اسلامی، استاد برجسته و چهره ماندگار ادبیات عرب درگذشت.

به گزارش نصر، دکتر آذرتاش آذرنوش زاده سال ۱۳۱۶، فراگیری ادبیات عرب را از دانشکده معقول و منقول تهران آغاز کرد و سپس در فرانسه تا دریافت درجه دکتری ادامه داد.
آذرنوش سالها در دانشکده الهیات دانشگاه تهران به تدریس عربی اشتغال داشت و به تألیف و ترجمه پرداخت. آثار او همگی پیرامون سهم‌ چشمگیر ایرانیان در زبان و ادب عربی به ویژه در قرون نخست پس از اسلام است.
از مهمترین آثار او ترجمه بخش مربوط به ایران فتوح البلدان نوشته احمد بن یحیی بلاذری و کتاب موسیقی کبیر ابونصر فارابی است.
آثار تالیفی آذرنوش در حوزه ایران شناسی و در پیوند با زبان فارسی اهمیت خاص دارد، مانند فرهنگ عربی به فارسی و چالش میان فارسی و عربی و راههای نفوذ فرهنگ ایرانی در عصر جاهلی.
مجموعه مقالات دکتر آذرنوش با عنوان در باب ادب تازی در ۳ جلد به کوشش رضوان‌مساح در سلسله انتشارات‌مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی منتشر شده است.
آذرنوش علاوه بر این دستاوردهای ادبی مهم، سال‌ها مدیریت بخش ادبیات عرب مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی را نیز بر عهده داشت.
انتهای پیام/
آذرتاش آذرنوش چهره ماندگار چشم از جهان فروبست خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار