امیرعبداللهیان در نشست خبری با لاوروف:

در تامین امنیت خود و منطقه با کسی تعارف نداریم

1400/07/14 - 14:38 - کد خبر: 52024 نسخه چاپی

نصر: وزیر امور خارجه ایران با بیان این‌که منطقه قفقاز تحمل زیاده‌خواهی‌های جدید را ندارد، تصریح کرد: در تامین امنیت منطقه و امنیت خود با هیچ کسی تعارف نداریم.

به گزارش نصر، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که شب گذشته (سه‌شنبه) در رأس هیأتی و در پاسخ به دعوت سرگئی لاوروف همتای روس خود وارد مسکو شد، پیش از ظهر امروز (چهارشنبه) با لاوروف دیدار و پس از آن در نشست خبری مشترک حضور یافت.
وی در این نشست خبری گفت: توافق کردیم در آینده نزدیک سند راهبردی همکاری‌های دو کشور را به صورت مدون بررسی کرده و به عنوان نقشه راه جدید در روابط دو کشور این سند مبنای همکاری‌های ما و همکاری‌های بلندمدت ما قرار بگیرد.
وزیر امور خارجه کشورمان خاطرنشان کرد:‌ امروز در گفت‌وگوهای متنوع در موضوعات دوجانبه تأکید کردیم برای اینکه‌ اراده رهبران دمو کشور را تامین کنیم دو ملت باید شاهد ایجاد جهش در روابط باشیم که باید موانع بر سر ایجاد جهش را شناسایی کنمی. برای تجارت دو کشور اهمیت قائلیم.
وی عنوان کرد: در خصوص توسعه هر چه بیشتر همکاری‌ها در حوزه‌های فرهنگی، گردشگری، دفاعی سیاسی و امنیتی تأکید کردیم ولی در حوزه تجاری و اقتصادی راه طولانی را در پیش داریم و ظرفیت‌های زیادی را داریم. 

* اوضاع افغانستان
امیرعبداللهیان به اوضاع افغانستان نیز اشاره کرد و گفت: توجه به رای و نظر افغانستان برای ما مهم است و در عین حال تسهیل ارسال کمک‌های بشردوستانه مورد توجه ماست. امیدواریم در آینده نزدیک شاهد برگزاری نشست وزرای خارجه همسایه افغانستان به اضافه روسیه در تهران باشیم. فرمت مسکو برای کمک به حل سیاسی مسئله افغانستان نیز مطرح است و برای مشارکت خود در این فرمت نیز با نگاه مثبت به بررسی‌های خود ادامه می‌دهیم.

* منطقه تحمل زیاده‌خواهی‌های جدید را ندارد
وزیر خارجه با اشاره به اوضاع در قفقاز جنوبی گفت: منطقه تحمل زیاده‌خواهی‌های جدید را ندارد. باید کشورها و همسایگان ایران پاسخ مثبت به سیاست همسایگی ایران سخن بگویند و عمل کنند. تغییر ژئوپلتیک منطقه در حوزه قفقاز را نخواهیم پذیرفت و نگرانی خود را حضور صهیونیست‌ها و تروریست‌ها را کماکان داریم. از اقدامات تحریک آمیز رژیم صهیونیستی نگرانی داریم و در تامین امنیت منطقه و جمهوری اسلامی با هیچ کسی تعارف نداریم. پیام ما برای همسایگان صلح و آرامش است.
وی گفت: لاوروف تأکید دارد گروسی سفرهای بیشتری به ایران داشته باشد و هر زمان گروسی بخواهد در چارچوب ماموریت فنی خود سفر کند استقبال می‌کنیم ولی این‌که آژانس نسبت به حادثه تروریستی در کرج واکنشی نشان نداد گلایه داریم. 
امیرعبداللهیان درباره بازگشت به مذاکرات وین نیز اظهار داشت: با لاوروف در این زمینه مشورت داشتیم و تأکید کردم بعد از پایان جمع بندی‌ها ما به زودی گفت‌‌وگوها را از سر خواهیم گرفت. دولت رئیسی دولت عملگرا و نتیجه گراست و به طرف‌های مقابل می‌گوییم فرصتی که در حال جممع بندی هستیم طرف‌های مقابل باید تصمیم جدید بگیرند. ایران اهل گفت‌وگو و مذاکره است ولی مذاکره‌ای که حقوق ملت ایران را تامین کند و همه طرف ها را وادار کند به تعهداتشان برگردند.
وی گفت: در آینده نه چندان دور امیدوار هستیم روسای جمهور دو کشور در پایتخت‌های دو کشور دیدار کنند. روسیه را یک شریک راهبردی برای ایران می‌دانیم و معتقدیم سیاست خارجی متوازن دولت سیزدهم جایگاه روسیه در اولویت سیاست خارجی ما قرار دارد و امیدواریم همکاری‌های رو به رشد دو کشور در آینده نه چندان  دور به بهترین سطح خود ارتقا یابد.
وزیر خارجه بیان کرد: بررسی‌های ما درباره گفت‌وگوهای وین در حال جمع بندی نهایی است و بعد از پایان جمع بندی زمان آغاز مذاکرات را اعلام خواهیم کرد.
انتهای پیام/
در تامین امنیت خود و منطقه با کسی تعارف نداریم خبرگزاری فارس

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار