واکسیناسیون کووید-۱۹؛ بهبود سلامت روان

1400/06/20 - 12:51 - کد خبر: 50630 نسخه چاپی

نصر: گروهی از محققان دانشگاه کالیفرنیای جنوبی دریافتند، افراد واکسینه‌شده در مقابل بیماری کووید- ۱۹ استرس کمتری را تجربه کرده‌اند که در بهبود سلامت روانی آنان موثر بوده است.

به گزارش نصر، محققان ایالات‌متحده برای ردیابی تاثیر بیماری همه‌گیر بر سلامت روانی بررسی طولانی‌مدت Understanding America Study را انجام دادند؛ بخش اول این طرح شامل ارسال بیش از 8 هزار نظرسنجی با سوالات مرتبط با نحوه تاثیر بیماری همه‌گیر بر سلامت‌روانی بود. داده‌های حاصل از نظرسنجی‌ها نشان داد، اکثر افراد مورد بررسی در نتیجه همه‌گیری اضطراب و افسردگی را تا حدودی تجربه کرده‌اند.
 در این بررسی هر دو هفته یک‌بار نظرسنجی‌هایی برای افراد مشابه ارسال شد تا در ادامه بیماری همه‌گیر تغییرات سلامت روان مورد سنجش قرار گیرد. در آخرین نظرسنجی از شرکت‌کنندگان درباره تاثیرات واکسن بر سلامت‌روان سوال شد.
نتایج بررسی نشان داد که افراد پس از واکسیناسیون با کاهش ۱۵ درصدی احتمال احساس افسردگی و کاهش ۴درصدی در احساس افسردگی خفیف مواجه شدند، همچنین تخمین زدند که بر اساس داده‌های آنان، به احتمال زیاد یک میلیون نفر بعد از واکسیناسیون کاهش فشارروانی را تجربه کردند.
محققان عنوان کردند: داده‌های آنان نشان می‌دهد که واکسیناسیون علیه بیماری کووید- ۱۹ نه تنها افراد را در برابر عفونت محافظت می‌کند، بلکه ترس و اضطراب را نسبت به احتمال آلوده‌شدن بسیار کاهش می‌دهد و همچنین بسیاری از افراد با دریافت واکسن عزیزانشان نیز کاهش استرس را تجربه خواهند کرد.
این بررسی در حال انجام است و باید نظرسنجی بیشتری درباره احساس ابتلا به سویه‌های مختلف بیماری و دریافت دوز بیشتر نیز انجام شود.
نتایج تلاش یک ساله محققان در PLOS ONE منتشر شده است.
انتهای پیام/
واکسیناسیون کووید-۱۹؛ بهبود سلامت روان خبرگزاری ایسنا


نظرها بسته شده اند

نمایش 0 نظر

پژوهشیار