تخت روانچی؛

خلع سلاح هسته ای باید در دستورکار نظام بین الملل باقی بماند

1400/06/17 - 23:21 - کد خبر: 50509 نسخه چاپی

نصر: مجید تخت روانچی سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل تاکید کرد خلع سلاح هسته ای باید در دستور کار نظام بین المللی باقی بماند.

به گزارش نصر، سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل روز چهارشنبه به وقت محلی در مراسم گرامیداشت روز بین المللی منع آزمایشات هسته ای با استقبال از لازم الاجرایی شدن معاهده منع سلاحهای هسته ای تاکید کرد که خلع سلاح هسته ای باید در صدر دستورکار نظام بین المللی باقی بماند، زیرا تنها خلع سلاح هسته ای و انهدام کامل این سلاح هاست که می تواند ضامنی برای عدم کاربرد آنها باشد.
تخت روانچی با اشاره به بیست و پنجمین سالگرد امضای معاهده منع جامع آزمایشات هسته ای و نیز اهیمت این روز بین المللی در  گرامیداشت قربانیان آزمایشات هسته‌ای و  حفاظت از محیط زیست

به انتقاد از نقش دولت امریکا در این زمینه پرداخت.
وی تصریح کرد آمریکا  از سال  ۱۹۴۵ با انجام ۱۰۵۴ آزمایش هسته ای از مجموع ۲۰۰۰ آزمایش هسته ای انجام شده تاکنون، بالاترین میزان آزمایشات را در مقایسه با دیگر کشورهای هسته ای انجام داده است.
سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل تاکید کرد که مخاطب اصلی این مناسبت، قدرت های هسته ای هستند که طبق ماده ۶ معاهده منع اشاعه سلاحهای هسته ای متعهد به خلع سلاح هسته ای هستند.
تخت روانچی همچنین افزود که متاسفانه در سطح منطقه ای نیز رژیم اسرائیل با داشتن انواع سلاح های کشتار جمعی چنین نقش مخربی در خاورمیانه ایفا می کند و ما می خواهیم جامعه بین المللی برای واداشتن این رژیم جهت پیوستن بی قید شرط به معاهده مزبور و پذیرش نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی بر تاسیسات هسته ای آن استفاده کند.
هشتم سپتامبر، سالروز بین‌المللی بزرگداشت منع آزمایش های هسته‌ای با حضور رییس مجمع عمومی، نماینده عالی سازمان ملل در امور خلع سلاح و نمایندگان دائم کشورهای عضو برگزار شد.
انتهای پیام/
خلع سلاح هسته ای باید در دستورکار نظام بین الملل باقی بماند خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار