9 نکته درباره سویه "مو" ویروس کرونا

1400/06/13 - 16:03 - کد خبر: 50207 نسخه چاپی

نصر: از زمان شیوع پاندمی کرونا در جهان، سویه های متعددی ناشی از جهش های ژنتیکی ویروس کرونا جدید (کووید19) فراگیر شده است.

به گزارش نصر، سویه غالب کنونی در جهان سویه "دلتاست" که شیوع آن ابتدا از هند آغاز شد و به فاصله ای اندک به سرتاسر جهان تسری پیدا کرد.
سویه دلتا در شرایطی همه گیر شد که حدود دو سوم جمعیت برخی کشورهای توسعه یافته در اروپا و آمریکای شمالی و آسیا با واکسیناسیون همگانی بر ضد کرونا ایمن شده بودند اما شیوع سویه دلتا و ابتلای مجدد برخی واکسینه شده ها به بیماری نشان داد جهش های ژنتیکی ویروس کرونا می تواند چالشی عمده برای واکسن ها باشد؛ هر چند که واکسیناسیون همچنان یکی از مهم ترین عوامل ایجاد ایمنی در برابر ابتلای شدید به بیماری و یا احتمال مرگ است.
سازمان بهداشت جهانی هفته گذشته سویه جدیدی از ویروس کرونا تحت عنوان " مو" را به لیست سویه های مورد توجه افزوده است.
این بدان معناست که این سازمان در حال بررسی بیشتر این سویه است و این سویه هم اینک تهدیدی جدی و فوری برای نظام بهداشت و درمان جهانی ایجاد نکرده است.

درباره سویه " مو" تا کنون نکات زیر را می توان مورد اشاره قرار داد:
1- این سویه برای نخستین بار در ژانویه 2021 یعنی حدود 9 ماه پیش در کشور کلمبیا در آمریکای جنوبی مشاهده شده و خاستگاه اولیه آن کلمبیاست.
2- این سویه تاکنون به حدود 40 کشور دنیا نفوذ کرده است. کشورهایی در آمریکای جنوبی و اروپا و آمریکای شمالی و برخی کشورهای آسیایی نظیر هنگ کنگ
3- این سویه تاکنون تنها یک دهم درصد از جمعیت مبتلایان به کرونا در جهان را آلوده کرده است.
4- این سویه در 9 ماه گذشته کاملا زیر سایه غلبه سویه دلتا بوده و نتوانسته به عنوان سویه غالب خود را نشان دهد.
5- سویه مو تحت مطالعه و بررسی نظام های بهداشتی کشورها و سازمان بهداشت جهانی است و هنوز درباره بیماری زایی، قدرت سرایت و قدرت کشندگی این ویروس هیچ مطالعه قابل استنادی انتشار نیافته است.
6- سویه مو در 30 آگوست 2021 (5 روز پیش) در لیست سازمان بهداشت جهانی به عنوان سویه مورد توجه قرار گرفته است. "رنکینگ" سازمان بهداشت جهانی درباره سویه های تازه کشف شده ویروس کرونا 3 پله ای است و ارتقا در این رنکینگ به معنای جدی بودن و تهدیدزا بودن بیشتر سویه مو خواهد بود. اما خوشبختانه تاکنون سویه مو تنها در رده "مورد توجه" سازمان بهداشت جهانی بوده و این به معنای روند بررسی و مطالعه سویه مو است.
7- برخی گزارش ها از برخی کشورهایی که سویه مو به آنها رخنه کرده حاکی است که این سویه می تواند واکسن گریز باشد و قابلیت دور زدن سیستم ایمنی بدن را دارد. برای مثال در یک خانه سالمندان در بلژیک 7 نفر از سالمندان که دو دوز واکسن دریافت کرده بودند پس از ابتلا به سویه مو کرونا فوت کرده اند و 21 نفر دیگر از ساکنان و کارکنان این خانه سالمندان نیز در اثر ابتلا به سویه مو به نوع خفیف بیماری دچار شده اند.
این نشان می دهد سویه مو می تواند بالقوه تهدیدزا باشد هر چند هنوز مطالعات و شواهد بیشتری درباره قضاوت در مورد قدرت سرایت و قدرت بیماری زایی و کشندگی این سویه ویروس لازم است و به طور قطعی نمی توان درباره آن اظهار نظر کرد.
8- همه رعایت ها و پروتکل هایی که درباره شیوع ویروس کرونا تاکنون مورد تاکید بوده برای مبتلا نشدن به سویه مو نیز باید رعایت کرد. ماسک زدن، پرهیز از حضور در اجتماعات و رعایت فاصله فیزیکی با دیگران و نظافت شخصی و رعایت اصل تهویه هوا در اماکن سربسته و عمومی و تقویت سیستم ایمنی بدن و خواب کافی و... برای جلوگیری از ابتلا به سویه های مختلف ویروس کرونا لازم است و سویه مو نیز از این قاعده مستثنا نیست مگر اینکه شواهد و قراین جدیدی درباره این سویه به دست آید که نیازمند به روز کردن توصیه های پیشگیری و بهداشتی درباره این سویه ویروس باشد.
9- غالب نشدن این سویه ویروس طی 9 ماه گذشته در جهان می تواند نشانه خوبی باشد از اینکه احتمال غلبه این سویه ویروس در آینده نیز چندان بالا نباشد. چون سویه مو تاکنون و در 9 ماه گذشته تنها توانسته یک دهم درصد از مبتلایان جهانی ویروس کرونا را آلوده کند در حالی که سویه دلتا که تقریبا به طور همزمان با سویه مو در کلمبیا، از هند شروع به همه گیری کرد، با سرعتی بالا توانست با سرایت به دیگر کشورهای دنیا تبدیل به سویه غالب جهانی شود.
انتهای پیام/
9 نکته درباره سویه خبرگزاری عصرایران


نظرها بسته شده اند

نمایش 0 نظر

پژوهشیار