استاندار آذربایجان‌شرقی؛

معافیت‌های معدن مس سونگون در آذربایجان‌شرقی هزینه شود

1400/06/09 - 15:00 - کد خبر: 49950 نسخه چاپی

نصر: استاندار آذربایجان‌شرقی با اشاره به تبصره‌های قانونی برای معافیت‌های مالیاتی و پرداخت خسارت معادن، گفت: براساس مصوبه شورای معادن استان تمامی معافیت‌های معدن مس سونگون باید در داخل استان هزینه شود.

به گزارش نصر، محمدرضا پورمحمدی روز سه شنبه در جلسه شورای معادن استان افزود: براساس قوانین مربوط به بهره برداری از معادن پیش بینی شده، اگر بهره برداران در هرکدام از معادن درجهت بهره‌برداری بهینه و صیانت از ذخایر معدنی، ارتقاء بهره‌وری و تحقیق و توسعه و اکتشاف و حفظ محیط‌ زیست در معدن مربوطه، دقت و تعمل داشته باشند به تصویب شورای معادن استان می توانند از ۲۰ درصد معافیت مالیاتی برخوردار شوند.
وی ادامه داد: با توجه به اقدامات انجام شده در معدن مس سونگون بر اساس تبصره ۵ ماده ۱۴ قانون، معافیت مالیاتی ۲۰ درصدی برای این معدن به تصویب رسید.
پورمحمدی اظهار کرد: نحوه هزینه کرد این ۲۰ درصد براساس مصوبه مجمع معادن مس ایران و شورای معادن استان زیر نظر معاونت عمرانی استانداری آذربایجان شرقی و براساس نیازها و اولویت بندی در سطح شهرستان و استان انجام خواهد گرفت.
وی گفت: براساس قانون در صورتی که در اثر بهره برداری خسارتی به ساکنین منطقه وارد شود یک درصد از درآمد به خزانه دولت واریز و در خزانه استان نگهداری می شود تا برای جبران خسارت و مسوولیت های اجتماعی معادن و انجام پروژه های عمرانی و بهداشتی در آن شهرستان هزینه شود.
استاندار آذربایجان شرقی گفت: همچنین بر اساس  تبصره ۱ ماده ۳۸ قانون مالیات بر ارزش افزوده بایستی یک درصد درآمد معدن سونگون از بابت عوارض آلایندگی در استان هزینه شود.
وی گفت: اگر این منابع به خوبی مدیریت و جذب شود مس سونگون باید سالانه بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان پرداخت کند که می تواند گرهگشای خوبی برای تامین نیازهای استان باشد.
انتهای پیام/
معافیت‌های معدن مس سونگون در آذربایجان‌شرقی هزینه شود خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار