مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی:

سطح تراز دریاچه ارومیه ۶۰ درصد کاهش یافت

1400/06/08 - 13:26 - کد خبر: 49861 نسخه چاپی

نصر: مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی گفت: بر اساس آخرین پایش های انجام شده سطح تراز دریاچه ارومیه در مقایسه با مدت زمان پارسال ۶۰ درصد کاهش یافته است.

به گزارش نصر، یاسر رهبر دین با بیان اینکه بر اساس آخرین پایش ها سطح تراز دریاچه ارومیه روز گذشته ۷ شهریورماه سال جاری ۱۲۷۰.۷۴ است که این میزان در مقایسه با مدت زمان پارسال که ۱۲۷۱.۳۴ بود ۶۰ درصد کاهش نشان می‌دهد.
وی ادامه داد: در حال حاضر وسعت دریاچه ارومیه ۲ هزار و ۲۷۳ کیلومتر مربع است که این میزان در مدت مشابه سال گذشته ۳ هزار و ۶۰۷ کیلومترمربع بود که هزار و ۳۳۴ کیلومتر مربع کاهش دارد.
رهبر دین حجم آب موجود دریاچه ارومیه را روز گذشته سه میلیارد مترمکعب عنوان کرد و افزود: این میزان در سال گذشته بیش از ۴ میلیارد و ۹۸ میلیون مترمکعب بود که یک میلیارد و۹۶ میلیون مترمکعب کاهش نشان می‌دهد.
وی با اشاره به اینکه تعهد آب منطقه‌ای استان برای رهاسازی آب به سمت دریاچه ارومیه ۶۱۶ میلیون مترمکعب بود که پس از رهاسازی ۲۲۰ میلیون مترمکعب، ادامه رهاسازی متوقف شد، افزود: با کاهش بارش‌ها، کاهش آب معادل برف و کاهش حجم آب مخازن سدهای استان، تداوم رهاسازی به سمت دریاچه ارومیه باعث ایجاد یک بحران در خصوص تأمین آب شرب و خیانت به شهروندان محسوب می‌شد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی اضافه کرد: آذربایجان غربی تا دو دهه گذشته جزو استان‌های پرآب کشور به شمار می‌رفت اما در حال حاضر به لحاظ برداشت‌های بی رویه و مصرف بالای آب، در زمره استان‌های خشک قرار گرفته‌ایم و امروز اولویت این شرکت تأمین آب شرب مطمئن و کشاورزی بوده که در همین راستا ادامه رهاسازی آب به دریاچه ارومیه متوقف شد.
رهبر دین از کاهش ۲۴.۹ درصدی کل بارش‌ها از سال آبی جاری تا امروز ۸ شهریورماه خبر داد و گفت: در حوضه آبریز دریاچه ارومیه نیز در سال آبی جاری ۲۲ درصد کاهش بارندگی داریم که یکی دیگر از دلایل بحران خشک شدن دریاچه ارومیه به شمار می‌رود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی کل بارش‌های استان در سال آبی جاری تا امروز را ۲۹۵.۶ میلیمتر عنوان و خاطرنشان کرد: در این میزان در مدت زمان مشابه پارسال ۳۹۳.۴ میلیمتر بود.
انتهای پیام/
 سطح تراز دریاچه ارومیه ۶۰ درصد کاهش یافت خبرگزاری مهر

ثبت نظر

نمایش 1 نظر

پاسخ   فعال محیط زیست   2 هفته پیش  

طرح اجیای دریاچه ارومیه که یک شوی سیاسی از سوی دولت بی تدبیر و امید بود صرفا"برای غارت بیت المال با اعتباری چند هزار میلیارد تومانی در جیات خلوت دولت یعنی سازمان محیط زیست اجرا شد به دلایل فنی این طرح از اول شکست خورده بود چون پروزه های تعریف شده هم کافی نبود و پروزه های که کاراجرایی ان هم شروه شده بودبه دلیل عدم تکمیل این پروژه ها در ۸سال دوران روحانی با وجود اینکه که تمام اعتبارات آن تخصیص یافت ولی بدلیل حیف کمیل زیاد حتی این پروژه ها ۶۰درصد پیشرفت فیزیکی پیدا نکردند. اکثر اعتبارات این طرح در قالب مطالعات دانشگاهی توسط عده ای خاص از جمله توسط معاون محیط زیست انسانی سازمان به عنوان مثال به بک خانم که دانشجوی ایشان بود واگدارشده بود واعتبارات به صورت سوری به اسم او پرداخت می شد که متاسفانه هیچگونه نتیجه خروجی از مطالعه به جامعه علمی تزریق نشد مثل تمام طرح های مطالعاتی دیگر محیط زیست .اما در عوض وضعیت مالی عده ای ازجمله مدیرکل محیط زیست استان ادربایجانشرقی و خیلی ازافرادی از جمله خلیل ساعی و عطا هاشمی که صرفا"با کلانتری رابطه دوستی داشتند از محل این اعتبارات خیلی خیلی بهتر شد .
پژوهشیار