رئیس سازمان جهادکشاورزی استان:

آذربایجان‌شرقی رتبه نخست طرح توسعه گلخانه‌ها را در کشور دارد

1400/05/25 - 13:29 - کد خبر: 49182 نسخه چاپی

نصر: رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی گفت: این استان براساس سطح پیشرفت برنامه‌های ابلاغی طرح توسعه گلخانه ها، تا پایان تیر ماه ۱۴۰۰ در رده نخست کشور و بر اساس درصد پیشرفت در رده دوم قرار دارد.

به گزارش نصر، اکبر فتحی روز دوشنبه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در چهار ماهه نخست امسال از سه هزار و ۵۲ هکتار برنامه توسعه گلخانه ها در سطح کشور، ۶۰۲ هکتار انواع گلخانه های تجاری، گلخانه های کوچک مقیاس و سازه های فنی سبک(سایبان کشاورزی) با میزان تحقق ۲۰ درصدی در کشور توسعه یافته است.
وی افزود: بر این اساس از این ۶۰۲ هکتار، ۲۱۷ هکتار(معادل ۳۶ درصد) به صورت خوداجرایی و ۳۸۵ هکتار(معادل ۶۴ درصد) با استفاده از تسهیلات بانکی، اجرا شده است.
فتحی با بیان اینکه از این ۲۱۷ هکتار گلخانه های خوداجرایی، ۱۸۳ هکتار(معادل۸۴ درصد) به گلخانه های تجاری، ۸ هکتار (معادل ۴ درصد) به گلخانه های کوچک مقیاس و ۲۶ هکتار(معادل۱۲ درصد) به سازه های فنی و سبک تعلق دارد ادامه داد: ۳۸۵ هکتار گلخانه با استفاده از تسهیلات بانکی شامل ۲۴۱ هکتار (معادل۶۲.۵ درصد) گلخانه های تجاری، یک هکتار (معادل نیم درصد) گلخانه های کوچک مقیاس و ۱۴۳ هکتار (معادل ۳۷ درصد) سازه های فنی و سبک می باشد.
رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی در مورد وضعیت کلی پیشرفت طرح توسعه گلخانه های کشور اظهار کرد: سال۱۳۹۵ از ۱۵۰۸ هکتار برنامه توسعه، ۱۱۸۹ هکتار در حدود ۷۹ درصد محقق شد، این میزان  در سال ۱۳۹۶ به ۷۲درصد در سال ۱۳۹۷ به ۹۶درصد و در سال ۱۳۹۸ به  ۷۹ درصد و در سال گذشته به ۹۴ درصد و در چهار ماهه اول سال جاری به ۲۰ درصد رسیده است.
وی با اشاره به اینکه آذربایجان شرقی با توسعه حدود ۱۵۹ هکتار گلخانه تجاری به تعداد ۲۱ واحد در سالجاری در صدر جدول توسعه گلخانه ها تا پایان تیرماه ۱۴۰۰ قرار گرفته است، گفت: این استان بر اساس سطح پیشرفت برنامه های ابلاغی در رده اول و بر اساس درصد پیشرفت در رده دوم در سطح کشور قرار دارد.
فتحی با بیان اینکه آذربایجان شرقی از عملکرد ۶۰۲ هکتاری طرح توسعه گلخانه های کشور ۲۶ درصد آن را از ابتدای سالجاری به خود اختصاص داده است، ادامه داد: از میزان ۱۱۵ هکتار برنامه ابلاغی طرح توسعه گلخانه ها به آذربایجان شرقی، این استان ۱۳۷.۸ درصد پیشرفت در میزان برنامه ابلاغی طرح توسعه گلخانه ها  را دارا بوده است.
انتهای پیام/
آذربایجان‌شرقی رتبه نخست طرح توسعه گلخانه‌ها را در کشور دارد خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار