خبر/

برق منطقه‌ای آذربایجان در ابتدای راه تولید انرژی‌های تجدیدپذیر

1398/08/04 - 10:43 - کد خبر: 4893 نسخه چاپی

نصر:در حالی که کارشناسان از ظرفیت بالای خطه آذربایجان برای استقرار نیروگاه‌های تولید انرژی‌های تجدیدپذیر سخن می‌گویند، گام‌های برق منطقه‌ای آذربایجان در این زمینه در سال‌های گذشته کند بوده است.

به گزارش نصر به نقل از ایرنا،   موقعیت جغرافیایی، زمین شناسی و زیست محیطی خطه آذربایجان، مستعد وجود انواع منابع تجدیدپذیر از قبیل انرژی خورشیدی، بادی، زیست”توده، زمین”گرمایی و آبی است که دسترسی به آینده”ای پاک در دوران پسانفتی را میسر می کنند.

رهایی از بند آلودگی”های زیست”محیطی و آلودگی هوا به عنوان نتیجه بکارگیری سوخت”های فسیلی، اولین دستاورد استفاده از انرژی های سبز است؛ کاهش گازهای گلخانه ای، جلوگیری از تغییرات اقلیمی، امنیت انرژی و کاهش هزینه”ها از دیگر فواید استفاده از منابع تجدید پذیر و انرژی سبز می باشد؛ از همین روست که برق منطقه ای آذربایجان  نیز سرمایه گذاری در این زمینه را آغاز کرده، اما هنوز در ابتدای راه است.

 

برق منطقه ای آذربایجان در رتبه های آخر مولدهای کیلوواتی

بر اساس آمار منتشر شده، سال ٢٠١٨ بیش از ٢٦ درصد کل انرژی مصرفی جهان از منابع تجدیدپذیر تامین شده است و چین در راس بالاترین میزان تولید این نوع از انرژی قرار دارد،  در حالی که در سال۲۰۱۷ میلادی ۲هزار و ۳۷۸ گیگاوات انرژی از منابع تجدیدپذیر تامین شده که سهم ایران از تولید این انرژی از مهرماه سال گذشته تاکنون تنها ٢٩٠ مگاوات بوده است.

ظرفیت کلی انرژی”های تجدیدپذیر ایران در چهارمین کنفرانس بین”المللی انرژی”های تجدیدپذیر ٨٤١ مگاوات اعلام شده و کشورمان از نظر علمی در زمینه انرژی”های تجدیدپذیر دارای مقام ١٤ جهان و رتبه اول یا دوم منطقه است، در حالی که فعالیت اجرایی و عملیاتی قابل توجهی در تولید این نوع انرژی ندارد.

سخنگوی سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق ایران اعلام کرده است: اکنون در همه استان”های کشور نیروگاه”های تجدیدپذیر راه”اندازی، و ظرفیت نصب شده به ۸۴۱ مگاوات رسیده است.

 

جعفر محمدنژاد سیگارودی افزود: این ظرفیت توسط  ۱۱۵ شرکت بخش خصوصی محقق شده است.

وی ادامه داد: تاکنون حدود سه هزار و ۵۰۰ نیروگاه خورشیدی پشت”بامی یا خانگی در کل کشور ایجاد شده و ۲ هزار و ۵۰۰ واحد دیگر نیز در مناطق محروم و روستایی در دست ساخت است.

بر اساس گزارش ساتبا (سازمان انرژی برق) درباره پراکنش مولدهای کیلوواتی تجدیدپذیر بر اساس محدوده شرکت های توزیع نیروی برق کشور، شرکت های توزیع برق جنوب استان کرمان، خراسان رضوی، شمال استان کرمان، استان اصفهان رتبه های اول تا چهارم را دارند، اما شرکت برق منطقه ای آذربایجان، جایگاه قابل قبولی در این زمینه ندارد.

بنا بر این گزارش، شرکت های برق آذربایجان شرقی در رتبه سی و دوم و آذربایجان غربی در رتبه بیست و هفتم رده بندی «ساتبا» قررار ددارند و اردبیل نیز در این رده بندی جایی ندارد؛ نکفته جالب توجه اینکه شرکت توزیع برق تبریز با بیش از ۱۱۰ سال قدمت در این رده بندی رده ۳۳ را در بین شرکت های برق کشور دارد که شایسته شمال غرب کشور نیست. 

 

تولید سالانه بیش از ۲۰ مگاوات انرژی  تجدیدپذیر توسط برق منطقه ای آذربایجان

مدیرعامل شرکت برق منطقه ای آذربایجان نیز در این خصوص به ایرنا گفت: ۲۰.۰۴۶ مگاوات انرژی تجدید پذیر بادی و خورشیدی در این منطقه تولید می شود.   

 

افشین روشن میلانی اظهار کرد: نیروگاه مزرعه بادی آق کند میانه با ۲۵ توربین بادی با ظرفیت نهایی ۵۰ مگاوات اکنون با ظرفیت ۱۵ مگاوات در حال بهره برداری است و تا ۱۸ آبان ماه امسال ۳۵ مگاوات باقی مانده آن نیز وارد مدار سراسری برق می شود.  

وی افزود: مراحل ساخت نیروگاه ۲۰ مگاوات بادی سراب نیز آغاز شده و حداکثر تا ۳۶ ماه به بهره برداری می رسد، ضمن اینکه نیروگاه خورشیدی یک مگاواتی اردبیل نیز در حال بهره برداری است.

میلانی با اشاره به اینکه شرایط برای سرمایه گذاری در زمینه تولید انرژی های سبز در منطقه مهیا است، گفت: البته بسته های سرمایه گذاری برای سایت های اهر، سراب، اسکو  و بناب نیز آماده شده است.

 

در دست اجرا بودن 80 مگاوات نیروگاه تولید انرژی تجدیدپذیر 

مجری طرح تولید پراکنده و انرژی نو برق منطقه ای آذربایجان نیز به ایرنا گفت: ۱۳ نیروگاه تولید انرژی تجدیدپذیر با ظرفیت ۸۰ مگاوات برای اتصال به شبکه سراسری برق کشور در این منطقه برنامه ریزی شده و در حال اجراست.  

حمیده اسکندری اظهار کرد: از این مقدار ۲۰.۰۴۶ مگاوات مربوط به نیروگاه های بادی و خورشیدی است، ضمن اینکه در نیروگاه های تولید انرژی تجدیدپذیر شهرستان های مشکین شهر(زمین گرمایی)، میانه(بادی) و اردبیل(خورشیدی) نیز از این نوع انرژی تولید خواهیم داشت.   

وی همچنین با اشاره به اینکه شرایط جغرافیایی و اقلیمی آذربایجان شرقی برای سرمایه گذاری ساخت نیروهای خورشیدی و بادی بسیار مناسب است، ادامه داد: سرعت باد، سمت وزش باد، ضریب بهره برداری و بازدهی بالا، دمای مناسب، تشعشع مناسب آفتاب و امنیت منطقه از مزایا و ویژگی های برق منطقه ای آذربایجان برای سسرمایه گذاری در خصوص تولید انرژی های تجدیدپذیر است.  

اسکندری با بیان اینکه بسته های پیشنهادی برای سرمایه گذاران در زمینه انرژی های تجدید پذیر آماده شده است، گفت: بسته سرمایه گذاری برای ساخت نیروگاه های بادی با ظرفیت ۴۰۰ مگاوات در شهرستان اهر، ۴۰۰ مگاوات در شهرستان سراب، ۵۰۰ مگاوات در شهرستان اسکو و ۳۰۰ مگاوات در شهرستان بناب آماده ارایه به علاقه مندان است. 

وی ادامه داد: متولی اتصال نیروگاه های تولید انرژی تجدیدپذیر به شبکه برق کشور شرکت برق منطقه ای آذربایجان است و بر این اساس در بیش از یکسال گذشته ۴۷۴.۵ مگاوات مجوز اتصال به شبکه برای ۱۸ شرکت در قالب ساخت نیروگاه های بادی و خورشیدی صادر شده است. 

وی یادآوری کرد: برای راهنمایی و جذب سرمایه گذاران انرژی های نو، کمیته توسعه انرژی های تجدید پذیر در آذربایجان شرقی تشکیل شده که روند سرمایه گذاری را در این استان تسهیل و تسریع کند که البته در آذربایجان غربی و اردبیل نیز این برنامه ریزی وجود دارد. 

 مجری طرح تولید پراکنده و انرژی نو شرکت برق منطقه ای آذربایجان گفت: در این روند ابتدا مجوز اتصال به شبکه و سپس موافقت نامه اصولی اولیه و اخذ پروانه از «ساتبا» برای متقاضیان سرمایه گذاری صادر می شود و بر این اساس تاکنون برای تولید یکهزار و 457 مگاوات انرژی تجدیدپذیر، موافقت اولیه اصولی صادر کرده ایم. 

اسکندری مجموع نیاز انرژی برق منطقه آذربایجان را ۳۱۵۰ مگاوات عنوان کرد و افزود: ظرفیت تولید اسمی منطقه ۴۲۰۰ مگاوات است که امسال در بالاترین پیک، مصرف منطقه، در ۳۱ تیر ماه، به ۳۰۶۰ مگاوات رسید. 

وی ادامه داد: البته از این مقدار ظرفیت تولید برق منطقه آذربایجان اکنون ۲۰.۰۴۶ مگاوات توسط نیروگاه های بادی و خورشیدی تولید می شود که با بهره برداری از طرح های در دست اجرا مثل نیروگاه بادی آق کند میانه، مجموع تولید این واحد نیروگاهی به ۵۰ مگاوات در روز افزایش می یابد.

انتهای پیام/

برق منطقه‌ای آذربایجان در ابتدای راه تولید انرژی‌های تجدیدپذیر نصر


نظرها بسته شده اند

نمایش 0 نظر

پژوهشیار