خبر/

همکاری دو شرکت نانویی برای تولید تایرهای نانو ساختار با تجهیزات داخلی

1398/08/04 - 10:33 - کد خبر: 4890 نسخه چاپی

نصر: یکی از شرکت‌های دانش بنیان برای افزایش خط تولید نانو سیلیکای خود اقدام به خرید دستگاه آسیاب جت هوا از یک شرکت‌ فناور کرده و به گفته آنها با این کار، نانو سیلیکای تولید شده در داخل کشور در ساخت تایرهای نانو ساختار کاربردی شده است.

به گزارش نصر به نقل از ایسنا، نانو سیلیکا یا نانو سیلیس، نانو ذرات اکسید سیلیسیوم (S→O2) است که با حفرات نانویی بر سطح خود به صورت یک نانو ساختار کاملا خالص سنتز می”شود. نانو سیلیکا یکی از پرمصرف”ترین نانو مواد در بازار نانو پودرها در سطح جهانی است که در گریدهای مختلف تولید می”شود.

سیلیکای نانو ساختار (گرید A1) به صورت پودری در صنعت لاستیک یک افزودنی کاملا شناخته شده است که به عنوان تقویت کننده و عامل چسبندگی سیم به کامپاند تایر مورد استفاده قرار می”گیرد. گرید A2 این ساختار نیز دارای کیفیت مشابه گرید A1 ماده است اما به صورت گرانول برای صنعت لاستیک عرضه می”شود.

تیم تحقیقاتی یکی از شرکت”های دانش بنیان پس از سال”ها تحقیق و توسعه، محصول نانو سیلیکا را در انواع گرید و در مقیاس صنعتی و انبوه تولید کرده و موفق به اخذ تاییدیه از ستاد فناوری نانو شده است. اندازه ذرات پایه انواع گریدهای نانو سیلیکای این شرکت در حدود 15 تا 35 نانومتر است.

نانو سیلیکا گرید تقویت کننده این شرکت به علت دارا بودن مساحت سطح بالا می”تواند در صنعت لاستیک و پلاستیک به عنوان تقویت کننده مورد استفاده قرار گیرد.

علاوه بر آن در صنعت تولید رنگ و رزین و همچنین محصولات پلاستیکی مات” کننده”های متفاوتی مطرح هستند. نانو سیلیکا با ساختار حفره”ای و توزیع سایز مناسب به عنوان یک مات”کننده متوسط و کاملا اقتصادی در تولید انواع رنگ”ها استفاده می”شود. کیفیت مات”کنندگی این  محصول تولید شده در این شرکت دانش بنیان حد واسط کیفیت مات”کننده”های چینی و مات”کننده Ac↔™ℜtt OK412 بوده اما با توجه به قیمت، استفاده از مات”کننده نانو سیلیکا، صرفه اقتصادی قابل توجهی برای مصرف کننده ایجاد می”کند. محصول نانو سیلیکا گرید مات”کننده تولید شده به صورت سیلیکای خالص و سیلیکای اصلاح شده با عوامل آلی به بازار عرضه می”شود. این ماده علاوه بر صنعت رنگ و رزین در تولید مصنوعات پلیمری و چرم مصنوعی نیز کاربرد دارد.

محصول نانو سیلیکا گرید A7 به عنوان ماده”ای نانو حفره و با ساختار بالا به عنوان عامل آنتی کیک قوی شناخته می”شود که از سوی این شرکت تولید شده است. این گرید از نانو سیلیکا توان جذب مایعات تا بیش از 3 برابر وزن خود را دارد. همین خاصیت باعث مصرف نانو سیلیکا در طیف گسترده”ای از محصولات کشاورزی و شیمیایی شده است. نانو سیلیکا گرید A7 به عنوان عامل خشک”کن در تولید سموم گرانولی (GW) و یا حامل در تولید سموم پودری (PW) مورد استفاده قرار می”گیرد. این گرید از نانو سیلیکا همچنین در تولید افزودنی”های معدنی و دارویی خوراک دام و نیز سایر مواد شیمیایی پودری به عنوان عامل ضدکلوخه و آنتی کیک مصرف می”شود. افزودن مقادیر اندکی نانو سیلیکا به مواد پودری که تمایل به کلوخه”شدن دارند به شدت باعث روانی پودر (fr↔↔ fl↵w) گردیده و از کلوخه شدن آن حتی در انبارش”های طولانی جلوگیری می”کند.این گرید از نانو سیلیکا در تولید کودهای کشاورزی، پودر آتش نشانی، رنگ”های پودری الکترواستاتیک و مواد مشابه نیز به عنوان عامل آنتی کیک و ضد کلوخه عمل کرده و باعث ایجاد خاصیت روانی (fr↔↔ fl↵w) در پودر خواهد شد.

در حال حاضر از محصولات نانو ساختار این شرکت برای تولید لاستیک”های نانویی یکی از شرکت”های تولید کننده تایر خودروها بهره استفاده می”شود. بر این اساس این شرکت دانش بنیان اخیر برای افزایش ظرفیت خط تولید نانوسیلیکای خود، دستگاه آسیاب جت هوا یکی دیگر از شرکت”های فناور را ریداری کرده است. با این افزایش ظرفیت تولید، امکان پاسخ”دهی به نیاز نانوسیلیکای داخل کشور فراهم شده است.

یکی از مزیت”های دستگاه "آسیاب جت هوا" این است که حداقل تماس مواد با دیواره”ها و کاهش میزان آلودگی ناشی از سایش در مواد ساینده و سخت را دارد. مزیت دیگر این آسیاب، عدم افزایش دمای مواد در حین خردایش یا "دی”اگلومراسیون" بوده که این ویژگی موجب می”شود تا پردازش مواد حساس به حرارت امکان”پذیر شود. علاوه”براین در این آسیاب محدودیتی از نظر میزان سختی ماده، افزایش دما و نوع ماده وجود ندارد. از این آسیاب می”توان برای تولید انواع نانوپودرها نظیر نانوسیلیکا و نانوآلومینا استفاده کرد. این دستگاه ظرفیت تولید ۲۵ کیلوگرم محصول در ساعت را دارد.

آسیاب”کاری یکی از روش”های متداول تهیه” پودر است. آسیاب گلوله”ای سیاره”ای و آسیاب پره گلوله این شرکت گواهی نانومقیاس را از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو دریافت کرده است.

این شرکت تولید کننده آسیاب تاکنون موفق به فروش بیش از ۱۰۵ دستگاه آسیاب گلوله”ای-سیاره”ای شده است ضمن آنکه بسیاری از دانشگاه”های داخل کشور نیز این دستگاه را خریداری کرده”اند.

انتهای پیام/

همکاری دو شرکت نانویی برای تولید تایرهای نانو ساختار با تجهیزات داخلی نصر


نظرها بسته شده اند

نمایش 0 نظر

پژوهشیار