خبر/

سامانه بارشی از سه‌ شنبه وارد آذربایجان‌شرقی می‌شود

1400/05/18 - 11:38 - کد خبر: 48795 نسخه چاپی

نصر: رییس گروه پیش‌بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: از بعد از ظهر سه‌شنبه این هفته سامانه جدید بارشی وارد استان می‌شود.

به گزارش نصر، محمد امیدفر روز دوشنبه در گفت و گویی با بیان اینکه این سامانه نیمه شرقی استان به ویژه منطقه ارسباران را دربر می گیرد، افزود: فعالیت این سامانه موجب رگبار باران، غرش آذرخش و وزش باد گاهی تا نسبتا شدید در استان می شود.
وی اظهار کرد: فعالیت این سامانه تا پنجشنبه این هفته ادامه خواهد داشت و احتمال آبگرفتگی معابر، سیلابی شدن مسیل ها و رودخانه ها، برخورد صاعقه و احتمال بروز خسارت در اثر بارش تگرگ و وزش باد گاهی تا شدید دور از انتظار نیست.
رییس گروه پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی با اشاره به اینکه در برخی نواحی خیزش گرد و خاک بروز می کند، به مسافران و رانندگان توصیه کرد، از اتراق در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها، صعود به ارتفاعات و فعالیت های کوهنوردی خودداری کنند.
امیدفر، خواستار محکم کردن سازه های سبک و احتیاط در عبور از کنار ساختمان های نیمه کاره شد و از کشاورزان خواست به توصیه های کارشناسان استان توجه کنند.
وی یادآوری کرد: در زمان کنونی ( ۱۰ و ۳۰ دقیقه) جلفا با ۳۲ و بستان آباد با ۱۹ درجه سانتیگراد بالای صفر به ترتیب گرمترین و خنک ترین شهرهای استان بوده و دمای تبریز ۲۷ درجه و آسمان آن قسمتی ابری است.
آذربایجان شرقی منطقه ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم بندی های اقلیمی جزو مناطق نیمه خشک به حساب می آید.
آب و هوای این استان به طور کلی سرد و خشک است ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم های متفاوتی برخوردار است.
این استان همواره تحت تأثیر باد های سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته کوه های قره داغ در شمال، رشته کوه های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان قرار دارد.
انتهای پیام/
سامانه بارشی از سه‌ شنبه وارد آذربایجان‌شرقی می‌شود خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار