رئیس جمهوری در اجلاس سران عدم تعهد در باکو؛

جنبش عدم تعهد، قطب جدیدی از قدرت را در جهان چندقطبی آینده پایه‌گذاری کند

1398/08/03 - 17:09 - کد خبر: 4844 نسخه چاپی

نصر: رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه جنبش عدم تعهد به پشتوانه‌ جمعیت فراوان و قلمرو وسیع و با توجه به آراء خود در مجامع بین‌المللی، می‌تواند قطب جدیدی از قدرت را در جهان چندقطبی آینده پایه‌گذاری کند، اظهار داشت: نیل به این هدف، نیازمند درک واقعیت‌های جدید منطقه‌ای و بین‌المللی و به‌کارگیری ابزارها و امکاناتِ نوینِ جهانِ امروز است.

به گزارش نصر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی رئیس جمهوری، حجت الاسلام و المسلمین «حسن روحانی» در اجلاس سران جنش عدم تعهد در باکو خطاب به رییس جمهوری آذربایجان و دیگر روسای جمهوری و نخست وزیران حاضر در این اجلاس گفت: در آغاز لازم می­دانم مراتب قدردانی خود را از آقای «الهام علی”اف»، رئیس”جمهوری کشور همسایه و برادر، جمهوری آذربایجان به خاطر برگزاری شکوهمند این اجلاس و مهمان”نوازی”های گرم و صمیمانه، ابراز نمایم. همچنین از جمهوری بولیواری ونزوئلا و رئیس جمهوری مادورو، برای تلاش”ها و اقدامات ارزشمندشان در دوره ریاست، تشکر می”نمایم.

وی افزود: با فروپاشی نظام دوقطبی در عرصه” بین”المللی، ایالات متحده تلاش کرد با شعار نظم نوین جهانی، یک نظام تک”قطبی و سلطه”گرایانه” را به اتکای قدرت نظامی و اقتصادی و رسانه”ای خود بر جهان تحمیل کند. در مقابل، جنبش عدم”تعهد تلاش مشترک خود را جهت مقابله با یک”جانبه”گرایی در نظام بین”المللی متمرکز کرد.

رییس جمهوری گفت: ابزارهایی که امریکا برای تحقق نظام تک”قطبی به”کار گرفت، عمدتاً به ضدّ آن تبدیل شد. در عرصه”اقتصاد، توسعه” تجارت آزاد در جهان عملاً زمینه را برای رشد کشورهای درحال”توسعه و ظهور قدرت”های جدید اقتصادی و تکنولوژیک در جهان فراهم کرد؛ به”گونه”ای”که امروزه، هژمونی آمریکا را در عرصه اقتصاد و تکنولوژی به”طور جدی به چالش کشیده است.

روحانی اظهار کرد: در عرصه نظامی، آمریکا برای ادامه سلطه” خود، جنگ”های بزرگ و خانمان”سوزی در مناطق مختلف جهان، به”ویژه غرب آسیا به راه انداخت و صدها هزار کشته و هزاران میلیارد دلار خسارات را به ملّت”های منطقه تحمیل کرد. این جنگ”ها، آتش فرقه”گرایی و افراطی”گری و تروریسم را در منطقه و جهان برافروخت؛ آتشی که زبانه”های آن، تا ده”ها سال گریبان مردم دنیا را رها نخواهد کرد. با این حال، ناتوانی تجاوزگران در تحقق اهداف خود در کشورهای اشغال”شده، سبب شکسته”شدن هیمنه نظامی و سیاسی آمریکا در عرصه بین”المللی شده و اعتماد به نفس کشورهای مستقل را، برای پیگیری حقوق و منافع خود افزایش داده است.

رییس جمهوری ادامه داد: طی این دوران، نارضایتی مردم آمریکا از قربانی”شدن هزاران جوان آمریکایی و صرف هزاران میلیارد دلار از منابع عمومی در جنگ”های بی”حاصل، و از میان”رفتن صدها هزار شغل و گسترش نابرابری و فقر در اثر موج جهانی”سازی اقتصاد، روزبه”روز گسترش یافته است. کاهش شدید اعتماد عمومی به نظام سیاسی، احزاب و نخبگان حاکم در این کشور، در نهایت منجر به ظهور عده ای در عرصه سیاسی این کشور شد که سیاست”های آنان، آغاز پایان هژمونی آمریکا، و نظام تک”قطبی است.

 

جهان در حال گذار به سوی نظام چند قطبی است

رییس جمهوری خطاب به حاضران در اجلاس جنبش عدم تعهد گفت:  این اجلاس در شرایطی برگزار می”شود که جهان به سرعت در حال گذار به سوی نظام چندقطبی”است. در این عرصه پیچیده، خشونت و درگیری در مناطق مختلف رو به گسترش است؛ حاکمیت ملی کشورهای مستقل، به شیوه”های گوناگون نقض می”شود؛ گرایش به قطب”بندی”های نظامی، رقابت”های تسلیحاتی، راه”اندازی جنگ”ها و تشدید منازعات، و واگرایی قومی و منطقه”ای افزایش می یابد و قانون”گریزی و نقض تعهدات بین”المللی و مداخله در امور داخلی کشورهای مستقل، رو به افزایش” است. امروز، آمریکا از روی استیصال، چنان بی”پروا و گستاخانه از ابزارهای اقتصادی ظالمانه برای تحمیل مقاصد سیاسی نامشروع خود بر ملّت”های مستقل استفاده می”کند که نمی”توان نامی به جز تروریسم اقتصادی بر آن نهاد.

وی افزود:  در این شرایطِ آشفته، جنبش عدم تعهد به عنوان مجموعه”ای که بیش از دوسوم اعضای سازمان ملل متحد را در برمی”گیرد، می­تواند به نمایندگی از ملّت”های عضو و جامعه” بشری، پیش”گامِ یافتن راه”حل”هایی برای مشکلات کنونی جهان، در چارچوب قانون”گرایی، پایبندی به تعهدات بین”المللی، اعتدال و پرهیز از خشونت و افراطی”گری باشد.

 

جنبش عدم تعهد می تواند برای جهان عاری از خشونت نقش آفرینی کند

رییس جمهوری تاکید کرد:  جمهوری اسلامی ایران با درک مخاطرات گروه های تروریستی و افراطی، در شصت و هشتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، پیشنهاد «جهان عاری از خشونت و افراط گرایی» را مطرح نمود که منجر به تصویب دو قطعنامه در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال های 2013 و 2015 شد و این موضوع در هفدهمین اجلاس عدم تعهد در ونزوئلا نیز مورد تاکید قرار گرفت.

وی ادامه داد: در این وضعیت، کشورهای مستقل برای پاسداری از منافع خویش، بیش از پیش نیازمند هم”فکری و هم”افزایی و هماهنگی هستند. در این میان، جنبش عدم تعهد به پشتوانه سوابق و تجربیات ارزشمند خود، می”تواند متناسب با اقتضائات دنیای جدید، به طور مؤثر برای تحقق منافع اعضاء نقش”آفرینی کند.

روحانی با بیان اینکه  امروز، شاهد درگیری­های منطقه­ای­ در کانون”هایی چون فلسطین، یمن، سوریه و افغانستان هستیم، خاطر نشان کرد:  تنها راه برون رفت از این بحران­ها، احترام به حق ملّت”ها در تعیین سرنوشت خویش، تعهد به عدم مداخله در امور داخلی یکدیگر، سامان”دهی به همکاری”های منطقه”ای برای تضمین صلح و ثبات و مبارزه با تروریسم، و ایجاد بستر مناسب برای تعامل و گفتگوست.

رییس جمهوری ادامه داد: این چارچوب، بهترین راهِ پایان”بخشیدن به منازعات منطقه”ای است و ما در این راه پیش”گام بوده ایم، در موضوع سوریه، مشارکت ایران و روسیه و ترکیه در فرآیند آستانه، آرامش و ثبات را برای بیشترِ مناطق این کشور به ارمغان آورده و میلیون”ها آواره را به موطن خود بازگردانده است.

وی با تاکید بر اینکه درباره سایر مسائل موجود در منطقه غرب آسیا نیز، از هرگونه ابتکار عملی که مبتنی بر گفت”وگو، مذاکره، و احترام متقابل باشد استقبال می”کنیم، گفت:  در این زمینه پیش”قدم بوده ایم. ماه گذشته، اینجانب در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، طرح «اقدام صلح هرمز» برای صلح و ثبات منطقه را ارائه کردم. هدف این طرح، ارتقای صلح، ثبات، پیشرفت و ایجاد تفاهم متقابل  و روابط صلح”آمیز و دوستانه میان کلیه کشورهای حوزه خلیج فارس و تنگه هرمز و اجتناب از مداخله و تهدید است.

روحانی افزود: این طرح حوزه”های مختلف همکاری مانند مشارکت منطقه”ای در تأمین امنیت انتقال انرژی و تضمین آزادی کشتیرانی در حوزه تنگه هرمز و فراتر از آن را با مشارکت کشورهای منطقه دربر می”گیرد. ما معتقدیم که ثبات و امنیت همسایگان ما، ثبات و امنیت ما است و دستیابی به امنیت و توسعه منطقه”ای، فقط از طریق همکاری و مشارکت جمعی همسایگان امکان”پذیر خواهد بود.

رییس جمهوری گفت:  سلطه” آمریکا بر نظام مالی بین”المللی این فرصت را در اختیار آمریکا قرار داده تا طی دهه”های گذشته و به”ویژه در سال”های اخیر، به کرّات از دلار برای اعمال فشار سیاسی بر کشورهای مستقل، که عمدتاً از اعضای جنبش عدم تعهد هستند، سوء استفاده کند و با اعمال تحریم­های مختلف، دسترسی کشورها به سیستم مالی بین”المللی را محدود کند. این اقدامات در تعارض مستقیم با حقوق و آزادی”های مشروع ملّت”های مستقل است و جنبش عدم تعهد می”تواند گام”های مهمی برای بی”اثرکردن این ابزار بردارد.

رییس جمهوری خاطرنشان کرد:  راه خارج”کردن این ابزار شوم از دست رژیم خودخواه و مستبد آمریکا، پایبندی بین”المللی به الزاماتِ پایداری اقتصادی، توسعه روابط تجاری بر پایه پیمان”های پولی دو و چندجانبه، به”کارگیری ابتکارات مستقل در حوزه” خدمات بانکی و توسعه” بهره”گیری از رمزارزهاست. البته، این مسیر باید با رعایت قواعد بین”المللی در حوزه مبارزه با پول”شویی و تأمین مالی تروریسم طی شود. بسیاری از کشورهای عضو جنبش، از جمله ایران، این مهم را در دستور کار خود قرار داده”اند.

 

ناامنی سایبری امنیت و استقلال ملت های آزاده را تهدید می کند

روحانی ناامنی در فضای سایبری را از دیگر مخاطرات و تهدیدات برای امنیت و استقلال ملت های آزاده در دنیای امروز عنوان و اظهار کرد: ناامنی در فضای سایبری و بهره”برداری نامشروع از شبکه”های اجتماعی و کلان”داده”ها برای اثرگذاری بر افکار عمومی جوامع، به”ویژه در عرصه” سیاسی” است.

وی ادامه داد: امنیت فضای سایبری و سلامت شبکه”های اجتماعی، لازمه” استقلال و آزادی ملّت”های مستقل در  قرن بیست”ویکم است. جنبش می”تواند پیشگام اتخاذ راهبردی منسجم و تدوین تفاهمی بین”المللی در حوزه” مسائل مرتبط با امنیت سایبری باشد و آسیب”پذیری ملّت”های مستقل را در برابر حملات سایبری و سوء”استفاده از فضای مجازی کاهش دهد.

روحانی گفت: من بر این باورم که جنبش عدم تعهد به پشتوانه” جمعیت فراوان و مساحت سرزمینی گسترده و قلمرو وسیع خود و با توجه به آراء خود در مجامع بین­ المللی، می”تواند قطب جدیدی از قدرت را در جهان چندقطبی آینده پایه”گذاری کند. نیل به این هدف، نیازمند درک واقعیت­های جدید منطقه­ای و بین­المللی و به”کارگیری ابزارها و امکاناتِ نوینِ جهانِ امروز است.

رییس جمهوری خاطر نشان کرد: جمهوری اسلامی ایران همچون گذشته، از هیچ کمکی برای سربلندی جنبش عدم تعهد و نیل به اهداف والای آن فروگذار نخواهد کرد.

انتهای پیام/

جنبش عدم تعهد، قطب جدیدی از قدرت را در جهان چندقطبی آینده پایه‌گذاری کند نصر


نظرها بسته شده اند

نمایش 0 نظر

پژوهشیار