کتابخانه شخصی زنده یاد "آیدین روشن" به مقبره‌الشعرای تبریز اهدا شد

1400/05/05 - 12:36 - کد خبر: 48067 نسخه چاپی

نصر: کتابخانه شخصی زنده‌یاد "آیدین روشن" توسط خانواده وی به مقبره‌الشعرای تبریز اهدا شد.

به گزارش نصر، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی در آیین اهدای کتابخانه شخصی زنده‌یاد "آیدین روشن" ضمن گرامیداشت یاد و خاطره این نویسنده و مترجم فقید، اظهار کرد:  هنرمند و اهل قلمی که با آگاهی و بصیرت و اخلاق‌مدار بوده و در کنار مردم زیسته و زبان گویای دردها و خوشی‌های مردم است، در دل‌ها و یادها ماندگار خواهد بود.
سیدقاسم ناظمی افزود: هنرمند و نویسنده اصیل با چشم‌پوشی از بسیاری از لذایذ دنیوی برای نسل‌های آتی آثار ارزشمندی تولید می‌کند و آثار خود را به عنوان ارثیه‌ای گرانبها برای ملت و سرزمین خود به یادگار می‌گذارد.
وی، مجموعه‌ فرهنگی تاریخی مقبره‌الشعرا را یک مرکز علمی و ادبی مهم برای کشور برشمرد و گفت: اهدای این مجموعه‌ کتاب در راستای غنی‌تر ساختن مجموعه‌ فرهنگی مقبره الشعرا از اهمیت شایانی برخوردار است.
وی از اهدای کتاب توسط هنرمندان رشته‌ی تئاتر به مجموعه فرهنگی هنری تربیت (تئاتر شهر) و ایجاد کتابخانه تخصصی تئاتر در این مجموعه در آینده‌ای نزدیک خبر داد.
گفتنی است؛ احمد واحدی متخلص به آیدین روشن متولد ۱۲ بهمن‌ماه سال ۱۳۵۲ در تبریز بود و در دانشگاه علامه طباطبایی روزنامه‌نگاری خوانده بود.
«تنهایی تقسیم نمی‌شود» (گزیده شعر مدرن ترکیه)، «برای عاشق شدن دیر است برای مردن زود» (گزیده شعر مدرن ترکیه)، «آلا تورکا» (گزیده شعر کوتاه مدرن ترکیه) و «پرنده چهار بال» (گزینه چهارپاره‌های فاضل حسنو داغلارجا) از جمله آثاری است که آیدین روشن با همکاری میرندا میناس ترجمه کرده است. برگردان فارسی کتاب «ژنرال جنگ‌های سیب‌زمینی» شعرهای ترکی رسول یونان و «خشونت دیپلماتیک: اسرار تاریک قتل جمال خاشقجی» هم در کارنامه او به چشم می‌خورد.
به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی،آیین اهدای کتاب توسط خانواده وی با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و جمعی از شعرا و نویسندگان در خانه فرهنگ تبریز برگزار شد.
در این آیین مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان از خانواده این نویسنده و مترجم فقید تجلیل کرد.
انتهای پیام/
کتابخانه شخصی زنده یاد خبرگزاری ایسنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار