وزیر بهداشت؛

واکسن مشترک ایران و کوبا می‌تواند یکی از موفق ترین واکسن‌های دنیا باشد

1400/05/03 - 13:26 - کد خبر: 47959 نسخه چاپی

نصر: وزیر بهداشت با بیان اینکه واکسن مشترک ایران و کوبا می تواند به عنوان از موفق ترین واکسن های دنیا مطرح باشد، گفت: معتقدم که ویروس کرونا کاملا با اجدادش متفاوت است و جهش های پیاپی خواهیم داشت و هرگز نباید فکر کنیم که به سادگی و به زودی دنیا از شر این ویروس، خلاص خواهد شد.

به گزارش نصر،  سعید نمکی روز یکشنبه در حاشیه دیدار با پروفسور ویسنته ورث رییس موسسه فینلای کوبا و یکی از بزرگترین بایوتکنولوژیست ها و از افراد مطرح در حوزه واکسن سازی در دنیا درباره روند پیشرفت پروژه مشترک ساخت واکسن گفت: امروز نشستی با پروفسور ویسنته ورث، رییس موسسه فینلای کوبا و یکی از بزرگترین بایوتکنولوژیست ها و از افراد مطرح در حوزه واکسن سازی در دنیا با موضوع واکسن مشترک انستیتو فینلای کوبا و انستیتو پاستور ایران داشتیم.

وی خاطرنشان کرد :امروز نقطه نظرات علمی بین ما و پروفسور ویسنته مبادله شد و خوشبختانه اثربخشی واکسن و اقدامات انجام شده در کارآزمایی بالینی واکسن مورد بررسی قرار گرفت.
وزیر بهداشت به گفت و گو با رییس موسسه فینلای کوبا اشاره کرد و گفت: برآورد ما این است که جهش های کرونا به قدری شدید خواهد بود که در آینده هیچ قسمتی از ویروس جهش یافته شاید تشابهی با ویروس اولیه ووهان نداشته باشد به همین دلیل موسسات علمی در سطح جهان به ویژه ایران و کوبا که کار مشترک می کنیم، باید خودمان را برای واکسن هایی که با واکسن های امروز شاید تشابهی نداشته باشند، آماده کنیم.
نمکی تصریح کرد: خوشبختانه بعد از مدت ها توقف و بدعهدی از سوی آنهایی که قرار بود به ما واکسن بدهند، روند واکسیناسیون با سرعت در حال انجام است. اصحاب رسانه بررسی کنند که در کدام کشور، وزارت بهداشت مسئولیت واردات واکسن را دارد؟ وزارت بهداشت در حوزه مدیریت بیماری، تلقیح یا تزریق واکسن را برعهده دارد.
وی یادآور شد: به دلیل نیاز مبرم و اینکه فشار نهایی بیماری در بستری و عدم قطع زنجیره انتقال، روی دوش ما بود، اقدامات گسترده ای در حوزه واکسن انجام دادیم، قراردادهایی را بستیم و تولید داخل را به شکل قابل توجهی دنبال کردیم.
از همین ماه، واکسن کووایران برکت هر هفته حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار دُز به ما تحویل می شود
وزیر بهداشت تاکید کرد: خوشبختانه از واکسن تولید داخل، نتایج و اثرات خوبی مشاهده شد گرچه بعضا فراز و نشیب هایی داشت که البته طبیعی است چون یک راه ۲۰ ساله را می خواستیم، یک ساله بپیماییم. در مورد تولید واکسن داریم به نقطه خوبی می رسیم. واکسن کووایران برکت از همین ماه، هر هفته حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار دُز به ما تحویل می شود و ماه آینده تولیدات بیشتری خواهد داشت.
نمکی افزود: واکسن پاستور به مجموعه واکسن های مورد تزریق می پیوندد. واکسن اسپوتنیک ایران به عنوان یک واکسن تحت لیسانس، خودش را به ظرفیت دو میلیون در ماه می رساند چون نتیجه تست های بچ اولیه این واکسن توسط موسسه گامالیا تایید شد.
به وعده خود در واکسیناسیون بالای ۶۰ سال عمل کردیم
وی عنوان کرد: واکسن های وارداتی نیز به خوبی پیگیری می شود. قول داده بودیم که تا پایان این دولت، جمعیت بالاتر از ۶۰ سال و بیماران خاص و صعب العلاج را واکسینه کنیم که امروز این هدف را پشت سر می گذاریم.
وزیر بهداشت گفت: ماه گذشته ابلاغ کردیم که سن واکسیناسیون در استان هایی مانند خوزستان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، بوشهر و خراسان جنوبی به عنوان نقاطی که مدخل ورود ویروس دلتا از کشورهای همسایه هستند، از ۵۰ سال به بالا باشد و اخیرا نیز ابلاغ کردیم که در استانهایی که جمعیت هدف، ۵۰ سال به بالا بود، افراد ۴۸ تا ۵۰ ساله و در استانهایی که جمعیت هدف ۶۰ سال بود، افراد ۵۸ تا ۶۰ سال نیز واکسینه شوند.
نمکی یادآور شد: ماه گذشته ابلاغ کردیم که در مرداد ماه باید جمعیت بالاتر از ۱۸ سال جزایر خلیج فارس به جز کیش و قشم(این دو جزیره مشمول واکسیناسیون افراد بالای ۵۰ ساله و ۴۸ تا ۵۰ ساله هستند)، عشایر کوچ رو بالای ۱۸ سال واکسینه شوند. دیروز از بیماران دیابتی ۱۸ سال به بالا در کشور آمار خواستم که تزریق واکسن به خصوص برای آنهایی که وابسته به انسولین و ریسک پذیرتر هستند، شروع شود.
وی ادامه داد: دیروز همچنین خواستیم که لیست افراد پرخطر دیگر مانند رانندگان وسایل نقلیه عمومی از جمله آژانس ها، تاکسی ها، اتوبوس ها، مترو، قطارها، هواپیما و فعالان در این بخش، معلمان، اساتید دانشگاه ها و افراد پر خطر دیگری که تعدادی از آنها واکسینه شده اند همانند افراد دیالیزی و سایر بیماران خاص را به ما بدهند که در مردادماه واکسیناسیون آنها را آغاز کنیم.
وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: گروه های سنی جدید که برای تزریق واکسن اعلام می کنیم به این معنی نیست که برای افراد در گروه های سنی اعلام شده و وامانده از تزریق واکسن، محدودیت ایجاد کنیم بلکه هر کسی در سنین بالاتر از ۶۰ سال در استانهایی که جمعیت هدف افراد بالاتر از ۶۰ سال و در سنین بالاتر از ۵۰ سال در استانی که جمعیت هدف افراد بالاتر از ۵۰ سال است، باشد که واکسن تزریق نکرده باشد با کمال میل و روی باز و گشاده توسط همکاران ما واکسینه می شوند.

از مردمی که برای تزریق واکسن، معطل شدند عذرخواهی می کنیم
نمکی تاکید کرد: از مردمی که به ویژه در تهران برای تزریق واکسن، معطل شدند عذرخواهی می کنیم و به خصوص از آنهایی عذرخواهی می کنیم که نوبت داشتند اما بخاطر ورود افراد بدون نوبت، معطل شدند. همه مردم منتظر ثبت نام ها و فراخوان های جدید باشند و پس از دریافت پیامک نوبت دهی به مراکز واکسیناسیون مراجعه کنند تا موجب تراکم جمعیت در این مراکز نشود البته تعداد این مراکز را به اندازه کافی افزایش داده ایم.
وی گفت: پیش بینی می کردیم که بر خلاف ویروس انگلیسی که از مرزهای غربی و شمال غربی ما را گرفتار کرد، روبروی دوربین های رسانه ها گفته بودم که ویروس دلتا یا هندی از مرزهای جنوب شرق، جنوب و شرق کشور گرفتار کند. اتفاقاتی هم که در افغانستان رخ داد، ترددهای غیرمجاز را تشدید و چرخش ویروس را تسریع کرد.

متاسفانه رعایت پروتکل ها به حداقل رسیده است
وزیر بهداشت یادآور شد: متاسفانه رعایت پروتکل های بهداشتی به حداقل رسیده و تمام رستوران ها در شهرهایی که تعطیل کردیم و به ظاهر در وضعیت قرمز هستند، باز است و در رستوران هم کسی نمی تواند با ماسک غذا بخورد. متاسفانه ترددهای سطح شهر، همان حالت را دارد و ضمن تشکر از ناجا اما جاده ها هنوز باز هستند. دیروز از مازندران و گلستان گزارش داشتیم که به ترتیب دو هزار و یک هزار تخت بیمارستانی توسط بیماران کووید۱۹ اشغال شده اما با تزریق داروهای ضدویروس در بستری موقت، حداقل روزانه صدها مورد مراجعه به بیمارستانها را کاهش داده ایم.
نمکی یادآور شد: اگر در فاز چهارم بیماری اقداماتی مانند بستری موقت را انجام نمی دادیم، در همه نقاط کشور، شاهد کمبود تخت بیمارستانی بودیم. مرگ و میرها به اندازه قابل انتظار پیک های قبلی نبود چون هم واکسیناسیون گروه های آسیب پذیر به شدت انجام شده بود و هم با تجاربی که داشتیم و کلینیک های سرپایی و درمان موقت را که راه اندازی کردیم، توانستیم از بدخیم شدن حال بیماران و مرگ و میر بیشتر آنها بکاهیم.
وی گفت: تقاضای بنده همچنان رعایت پروتکل ها و فاصله گذاری و نرفتن به مسافرت است. اتفاقاتی در اروپا بعد از واکسیناسیون بیش از ۷۰ درصد رخ داد و اروپایی ها به تله جدیدی افتاده و دوباره به شرایط قرنطینه برگشته اند چون متوجه شدند که واکسن هم فعلا نمی تواند فاصله ها را کوتاه کند و مجوزی برای برداشتن ماسک باشد.
وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: همکاران ما به شدت تحت فشار هستند در ۵ موج پیاپی بیماری، نفس شان گرفته شده بازهم از مردم تقاضا می کنم که هم به خودتان رحم کنید هم به این نیروهایی که در چنین فشاری کار می کنند. در این مدتی که مسئولیت داشتم، ابزاری جز تقاضا و تمنا نداشته ام و حالا هم مجبورم از این ابزار مظلومانه برای خودم و همکارانم استفاده کنم و از کسانی که قدرتی برای مهار عدم رعایت پروتکل ها دارند، یاری بطلبم.
 نمکی  یادآور شد: بارها اعلام کرده ام که تاب آوری مردم مهم است و مردم خیلی اذیت شده اند اما تاب آوری یک قشر بسیار مظلوم و گرفتار یعنی مدافعان سلامت در جبهه نفس گیر مبارزه با کرونا که در طول ۱۸ ماه گذشته بدون وقفه و استراحت، شبانه روزی تلاش کرده اند هم مهم است و امیدواریم که کمی هم مراعات حال مدافعان سلامت را کنیم.
انتهای پیام/
واکسن مشترک ایران و کوبا می‌تواند یکی از موفق ترین واکسن‌های دنیا باشد خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار