با صدور بیانیه ای اعلام شد:

حمایت کانون وکلای آذربایجان شرقی از مردم خوزستان

1400/05/03 - 09:47 - کد خبر: 47934 نسخه چاپی

نصر: کمیسیون حقوق بشر و حقوق شهروندی کانون وکلای دادگستری آذربایجان‌شرقی پیرامون بحران کمبود آب در استان خوزستان بیانیه ای صادر کرد.

به گزارش نصر، در متن پیام آمده است: پیامبر گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله):
تَحَفَّظُوا مِنَ الْأَرْضِ فَإِنَّهَا أُمُّکُمْ وَ لَیْسَ فِیهَا أَحَدٌ یَعْمَلُ خَیْراً أَوْ شَرّاً إِلَّا وَ هِیَ مُخْبِرَهًْ بِهِ.
﴿زمین را محترم شمارید که مانند مادرتان است و هرکس کار خوب یا بدی روی آن انجام دهد از آن خبر دهد.﴾

محیط زیست سالم، نعمتی الهی است که بشریت برای بقا و دوام، نیاز به آن داشته و هرگونه آلودگی، تخریب و دستکاری در آن، حیات انسانها و سایر موجودات را مورد تهدید قرار می دهد . تخریب و دستکاری محیط زیست از قبیل ایجاد سد، انتقال آب منطقه‌ای به منطقه‌ای دیگر بدون مطالعات علمی و زیست محیطی، به بهانه آبادانی قسمتی از منطقه دلخواه به هزینه ویرانی منطقه دیگر که عمدتا به علل سیاسی، صنعتی  و با اعمال فشار صاحبان قدرت یا ثروت یا کشمکش نمایندگان صورت می پذیرد، موجب  بروز آثار مخربی زیست محیطی و خسارات دایمی غیر قابل جبران بوده و نهایتاً خشم طبیعت و صاحبان حقوق را بر محیط زیست را فراهم می نماید.

امر مشهود و قابل ملاحظه این است که مدیریت غیر اصولی بر منابع آبی، اعم از ذخایر زیرزمینی آب و آبهای روان، موجبات فاجعه غیرقابل جبران خشکی دریاچه ها، تالاب ها، رودخانه‌ها از جمله خشکی دریاچه ارومیه، هامون، بختگان، جازموریان، زاینده‌رود و نهایتاً تنها رودخانه قابل کشتیرانی و پرآب‌ترین رودخانه کشور را سبب گردیده است. دفاع از حق بر محیط زیست سالم شهروندان بعنوان یک حق بشری و حفاظت از محیط زیست ایجاد می کند که مسئولین مربوطه به مسایل محیط زیست توجه کافی داشته و با تغییر در افکار مدیریتی گذشته و استفاده از تخصص دکترین داخلی و تجارب کشورهای دیگر، از ویرانی بیش از پیش محیط زیست جلوگیری و با وضع قوانین بازدارنده و آموزش شهروندان و استفاده از تکنولوژی روز جهان به حفظ و حمایت از منابع آبی برآیند .

کمیسیون حقوق بشر و حقوق شهروندی کانون وکلای دادگستری استان آذربایجان شرقی بعنوان یک نهاد مردمی، از تمامی حقوق شهروندی و بشری شهروندان خوزستان، بالاخص حقوق آبی آنان حمایت و دفاع کرده و بر خود وظیفه می‌داند نسبت به عواقب ناگوار تخریب محیط زیست مهمترین جلگه سرسبز کشاورزی کشور هشدار داده و هرگونه تعرض به حق آبه شهرها و روستاهای خوزستان و تالاب ها از جمله هورالعظیم و رودخانه‌ها را محکوم نموده و انتظار  این را دارد بدون فوت وقت با آزاد ساختن آب سدها و جلوگیری از تحدید و تهدید حق شهروندان بر محیط زیست سالم، امکان زندگی با کرامت برای هموطنان خوزستان  فراهم گردد. همچنین این کمیسیون ضمن تاکید بر حق اعتراض مسالمت آمیز و آزادی تجمعات بدون حمل سلاح که در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نیز تصریح گردیده است، با تقبیح عملکرد ۸ ساله دولت در مدیریت ضعیف منابع و ذخایر آبی، نهادهای محترم انتظامی را به شناخت موقعیت و مدیریت صحیح و عاری از خشونت تجمعات مردمی به جهت جلوگیری از سوء استفاده معاندین و تجزیه طلبان و دشمنان وحدت ملی و امنیت کشور دعوت و توصیه می نماید.
انتهای پیام/
حمایت کانون وکلای آذربایجان شرقی از مردم خوزستان نصر

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار