درنشست مسئولان حوزه حج صورت گرفت؛

بررسی وضعیت اعزام زائران به عتبات عالیات

1400/04/28 - 21:19 - کد خبر: 47711 نسخه چاپی

نصر: در نشست شورای برنامه‌ریزی و هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت، وضعیت اعزام زائران به عتبات عالیات بویژه دراربعین حسینی بررسی شد.

به گزارش نصر، نشست شورای برنامه‌ریزی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت امروز به ریاست حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه درامور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی تشکیل شد و گزارش حجج الاسلام حمید احمدی رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین و صحبت الله رحمانی معاون عتبات عالیات سازمان حج و زیارت در خصوص وضعیت اعزام زائران به عتبات بویژه در اربعین حسینی ارائه گردید.
دراین جلسه مسئول کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین با اشاره به هماهنگی‌ها و اقدامات انجام شده در داخل کشور در خصوص مراسم اربعین حسینی تصریح کرد: تعامل و هماهنگی با گروه‌های فعال در عراق نیز صورت گرفته و در این ارتباط در روزهای آینده میزبان سه گروه از طرف‌های عراقی برای برگزاری جلسات مشترک و تعامل بیشتر خواهیم بود.
حجت الاسلام والمسلمین احمدی با اشاره به اینکه در سالهای گذشته ۳۰۰ موکب مشترک تشکیل و به زائران اربعین حسینی خدمات ارائه کرده اند، افزایش تعداد موکب‌های مشترک ایرانی و عراقی را مهم خواند و گفت: در موسم اربعین سال ۹۸ بیش از یک میلیون زائر ایرانی در منازل عراقی‌ها اسکان یافتند.
در ادامه این جلسه حجت الاسلام والمسلمین رحمانی نیز به سفر اخیر خود به عراق و مذاکرات صورت گرفته با طرف‌های عراقی با هدف ازسرگیری اعزام محدود کاروان‌های زیارتی به عتبات اشاره کرد و از امضای تفاهم نامه بین مسئولان حوزه گردشگری عراق و سازمان حج و زیارت در هفته‌های آینده خبر داد.
رئیس سازمان حج و زیارت نیز اعلام کرد: تیم‌های کارشناسی دو طرف آخرین مشورت‌ها و رایزنی‌ها را در خصوص مفاد این تفاهم نامه در تهران انجام خواهند داد.
برپایه این گزارش، در ابتدای این جلسه نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به آغاز مناسک حج تمتع در سرزمین وحی، از عدم حضور زائران ایرانی در این مراسم با وجود پیگیری‌های صورت گرفته از کشور میزبان ابراز تأسف کرد و فرازهایی از پیام مقام معظم رهبری به مناسبت ایام حج را قرائت نمود.
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت همچنین با اشاره به واقعه فخ در هشتم ذی الحجه سال ۱۶۹ هجری قمری و شهادت جمعی از فرزندان معصومین علیهم السلام، اظهار داشت: این جنایت غم انگیز را بنی عباس مرتکب شدند و سپاهیان عباسی در روز ترویه؛ روزی که حجاج مراسم حج تمتع را آغاز می‌کنند فرزندان معصومین را در لباس احرام به شهادت رساندند.
وی تاکید کرد: طبیعت حج روحیه استکبار ستیزی است و همانطور که امام راحل (رض) تاکید کردند امروز هم مانند همیشه مصلحت امت اسلامی در وحدت کلمه است.
انتهای پیام/
 بررسی وضعیت اعزام زائران به عتبات عالیات خبرگزاری مهر

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار