تابلو فرش المپیک در تبریز بافته شد

1400/04/28 - 12:13 - کد خبر: 47680 نسخه چاپی

نصر: برای نخستین بار در جهان تابلو فرش هوشمند المپیک توکیو در تبریز طراحی و بافته شد.

به گزارش نصر، این تابلوفرش نفیس در ابعاد ۲۳۰ در ۱۷۰ سانتی متر با ۲۵۰ رنگ مختلف و متنوع و همچنین ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار گره در ۵۵ رج توسط ۸ تن از استادکاران قالی باف تبریزی بافته شده است که به نوعی دایره المعارف بازی‌های المپیک از آغاز این بازی‌ها تاکنون به شمار می‌رود.
طراح و سرمایه گذار این فرش نفیس هدف از بافت آن را نشان دادن هنر صنایع دستی ایران به جهانیان و ارائه قابلیت‌های فراوان این هنر صنعت ایران زمین در حوزه‌های مختلف از جمله ورزش بیان کرد.
محمد آرامش گفت: طراحی فرش اطلس المپیک در پنج محور شامل تاریخ المپیک، نماد‌های ژاپن، کشور‌های شرکت کننده، ادوار مختلف بازی‌ها و شخصیت‌های مهم و تأثیرگذار المپیک از جمله ویژگی‌های مهم این اثر است که به جرات می‌توان از آن به عنوان اولین قالی دایره المعارف بازی‌های المپیک یاد کرد.
وی کار طراحی و بافت این تابلوفرش نفیس را دوسال عنوان کرد و افزود: یکی از ویژگی‌های مهم این تابلوفرش داشتن ۳۳۰ طرح است که هر کدام از این طرح‌ها در قالب اپلیکیشن‌های مجزا قابل نمایش است که در آن تاریخ، ویژگی‌ها و اسناد مربوطه درج شده است.
آرامش، با اشاره به اینکه این اثر هنری نسخه دیجیتالی هم دارد که با ظرفیتی معادل ۵۰۰ گیگا بایت اطلاعات در قالب پلتفرم‌های اندروید و آی او اس، به عنوان دایره المعارف بازی‌های المپیک به صورت رایگان ارائه خواهد شد، گفت: پرچم کشور‌های جهان به عنوان پولک‌های ماهی «کوی» به عنوان نماد دوستی و محبت در کشور ژاپن در طراحی کلی فرش گنجانده شده است.
وی افزود: تصاویر شخصیت‌هایی مانند امپراطور" میجی" به عنوان بنیان گذار ژاپن نوین، "مایکل فلپس" مدال آورترین شناگر تاریخ المپیک، "غلامرضا تختی" اسطوره کشتی ایران و جهان و "دکتر پیردوکوپرتن" بنیانگذار المپیک نوین در این فرش دیده می‌شود.
آرامش یکی از اهداف مهم سرمایه گذاران و بافندگان این فرش را فروش این اثر همزمان با برگزاری بازی‌های المپیک توکیو بیان کرد و افزود: بر این اساس قصد داریم تا مراحل مختلف فروش آن در سایت ان اف تی به انجام برسد که برای اولین بار فرشی در این سایت به فروش خواهد رسید که در آن آثار هنری جهان گنجانده شده که قابل کپی برداری نیست.
بازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۲۰ با نام رسمی بازی‌های المپیاد سی و دوم شناخته می‌شود که به دلیل شرایط کرونایی به سال ۲۰۲۱ منتقل شد و قرار است از ۲۳ جولای برابر با اول مرداد تا ۸ اگوست مصادف با ۱۷ مرداد در توکیو برگزار شود.
انتهای پیام/
تابلو فرش المپیک در تبریز بافته شد نصر

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار