خبر/

رایزنی تلفنی وزیران خارجه چین و ایران درباره روابط دوجانبه و افغانستان

1400/04/28 - 10:33 - کد خبر: 47660 نسخه چاپی

نصر: «وانگ یی» وزیر امور خارجه چین در جریان سفر به مصر با «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران درباره روابط دوجانبه و مساله افغانستان تلفنی گفت و گو کرد.

به گزارش نصر، رادیو بین المللی چین روز دوشنبه گزارش کرد وانگ وایی در این تماس گفت: پکن از سهم مثبت «حسن روحانی» رییس جمهوری و دولت ایران در توسعه روابط بین چین و ایران در طول ۸ سال گذشته قدردانی کرد.
وی تاکید کرد که چین مایل است همراه با «سیدابراهیم رئیسی» رئیس جمهوری منتخب و دولت جدید ایران ضمن ارتقا این روند حاکم میان دو کشور به شیوه ای مبتنی بر اعتماد متقابل و حمایت از یکدیگر، تقویت مبادلات دوستانه و همکاری، مخالفت مشترک با یک جانبه گرایی و قلدری، دفاع قاطعانه از چند جانبه گرایی و انصاف و عدالت بین المللی، در مسیر حفاظت هر چه بهتر از منافع مشترک چین و ایران و کشورهای در حال توسعه تلاش کند.
وزیر امور خارجه چین ادامه داد که کشورش از ایران بابت حمایت از چین در مسائل مرتبط با منافع کلیدی قدردانی می کند و به حمایت از ایران در جهت حفظ حاکمیت و عزت ملی، انتخاب سیستم سیاسی و مسیر توسعه متناسب با شرایط ملی و دفاع از حقوق و منافع قانونی این کشور ادامه خواهد داد.
وزیر امور خارجه ایران نیز در این گفت وگوی تلفنی ضمن تشکر از چین بابت تامین واکسن و محصولات ضد کرونا برای ایران و حمایت از ایران در مسیر مبارزه با بیماری کووید-۱۹، نسبت به تقویت همکاری ایران با چین علیه همه گیری کرونا ابراز امیدواری کرد.
ظریف گفت: ایران اهمیت بسیار زیادی برای روابط با چین قائل است و معتقد است که این روابط بعد از روی کار آمدن دولت جدید در ایران، بیش از پیش تعمیق پیدا خواهد کرد.
وزرای امور خارجه چین و ایران در ادامه گفت وگوی تلفنی خود پیرامون موضوعاتی از جمله وضعیت افغانستان نیز به تبادل نظر با یکدیگر پرداختند.
انتهای پیام/
رایزنی تلفنی وزیران خارجه چین و ایران درباره روابط دوجانبه و افغانستان خبرگزاری ایرنا

ثبت نظر

نمایش 0 نظر

پژوهشیار